Vlna zločinnosti na zámku Blandings

Výbor humoristických povídek (Vlna zločinnosti na zámku Blandings, Zakopaný poklad, George a Alfred, Domov mimo domov, Případu se ujímá Jeeves, Jeeves a nezvaný host, Prožluklá aféra kamaráda Biffyho, Jeeves a drahá spolužačka, Babí léto jednoho strýce), jejichž kouzlo je založeno na brilantním slovním vtipu, vynalézavých metaforách, aforismech a slovních hříčkách....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/112377/vlna-zlocinnosti-na-zamku-blandings-112377.jpg 4.661

Zámek Blandings

Lord Emsworth and Others, Plum Pie, The World of Jeeves (1967)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Odeon

Kniha Vlna zločinnosti na zámku Blandings

Šungitka

Pro mě asi tento typ humoru není moc záživný. Dám přednost Saturninovi a ještě více panu Pratchettovi.

slawa.cap
30.10.2018

Pro mě trochu slabší začátek. První povídka za 5*, ale zbytek až do příchodu Jeeves dost velká nuda. Spíš jako bych čekal Sherlocka Holmese a ten nepřišel. Ale jak se objeví Jeeves tak příběh dostane grády. Začne to být vtipné. Je příjemné jak komorník manipuluje se svým pánem a ten je mu zato ještě vděčný.

ujira
08.10.2018

Kouzelně vtipné, jazykově vytříbené, romanticky situované povídky, takže zase jedna z knih, kterou bych zařadila do kategorie(vlastní, databaze ji nenabízí) - lze číst opakovaně.

nai.ivka
05.06.2018

Pět hvězdiček je málo. Humor a bohatý jazyk autora, krásná čeština překladatele. Při té záplavě knih, co se dneska valí, na pořádné překlady není čas a to je škoda.

Block
12.04.2018

V široširém dávnověku, který pamatuje mnohem méně současníků než nepamatuje, byv přerostlým puberťákem, hledal jsem v knihovně nějakou pokleslejší literaturu. A to konkretně - detektivní. Maje na paměti příjemné mrazení z potajmu čtené knížky své matky - totiž wallaceovky Černý opat, snažil jsem se najít něco v podobném duchu. A kniha s mnohoslibným názvem opravdu neunikla mému mladému zraku. Zasedl jsem tedy doma, v ruce vypůjčenou knihu a počal číst. Po chvilce napjatého očekávání mordů nebo alespoň tajemných únosů, jsem se začal usmívat a v okamžiku, kdy lord střelí svého bývalého tajemníka vzduchovkou do zadní části kalhot, jsem už vyprskl tak, že se na mne doma všichni dívali jak na blázna. A tehdy jsem pro sebe objevil nový svět. Svět v kterém je důležité míti Filipa, ale většinu věcí vyřeší moudří komorníci. A je jedno jestli se jmenuji Saturnin nebo Jeeves. Nový svět chytrého anglického humoru ze světa lordu ...
Přiznávám, že nemám oko malíře (že to sem nepatří? Ale patří jen chvilku vydržte...). Takže mé oko vidí a třeba si i pamatuje tvary, barvy, kontury... Ale když bych je měl přenést na plátno nebo nedejbože jen popsat (veliká ústa, ohrnuty nos, tupý sestřih), tak nic takového nedokážu. A (heuréka - konečně se dostávám k meritu věci) nedávno jsem si opět přečetl předmluvu k této knize. Tam redaktor shrnul spisovatelský postup PGW, jako uchopení výrazových prostředků dítěte, pro popis jednoduchých zápletek. Snad to tak bude, snad to tak je i u dalších. U WIlda, Jirotky, Poláčka a pod.. Já to z toho tak dobře nepoznám. Já jen cítím, že to vyprávění teče lehce jak potůček a že autor vkládá do potůčku humor tak samozřejmě a ledabyle, jakoby to byly jen kamínky pohozené po dně. A že když jeden přehlédnu, rád se k tomu potůčku později vrátím, abych objevoval další ...
Omlouvám se za tak dlouhý projev, kterým jsem chtěl jen říct - že s některými knihami je krásně napořád ....

Mušketýr007
27.04.2017

Až si pořídím osobního sluhu do svého panství, tak budu muset oslovit jedině Jeevese, bez něj by to nebylo ono. Zkrátka krásně britsky suché, vtipné, zábavné!

AlčaVaca
30.03.2017

Moje první seznámení s autorem, rozhodně ne poslední. Koupila jsem na základě recenzí a nelituju. Kdo má rád anglický humor, přijde si na své

Merlinit
19.03.2014

Rozkošné. Dialog mezi strýčkem a synovcem stran střelby ze vzduchovky je literární perla!

felia
05.06.2013

Rád čtu, a od autora mám snad vše v knihovně. Jeeves je zřejmě literární předlohou Jirotkova Saturnina. Mám rád Woodehouseův humor. Je o tolik vtipnější a jemnější než Haškův humor ve Švejkovi.

vhumanik
27.03.2012

S touhle knihou jsem se poprvé setkal ve formě audioknihy a už tehdy jsem byl nadšený. Pak jsem v otcově knihovně objevil její papírovou formu, no a od té doby se ke knize sem tam vracím jako k odpočinkové četbě, která mě vždy pobaví svým vytříbeným lehce suchým anglickým vtipem, i když ji za ta léta znám téměř nazpaměť.

povídky

Pelham Grenville Wodehouse