Vlk samotář

Vlk samotář https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378935/bmid_vlk-samotar-MmB-378935.jpg 4 945 264

Když vlk v divočině ví, že nadešel jeho čas, že už své smečce není k užitku, rozhodne se vytratit. Zachová si hrdost a zemře tak, jak žil. Lidé takové štěstí nemají. Luke Warren strávil celý život výzkumem života vlků, dokonce s nimi nějakou dobu i žil – rozumí jim lépe než vlastní rodině. Když po vážné dopravní nehodě upadne do komatu, musí o jeho osudu rozhodnout Edward a Cara, jeho již dospělé děti, kteří jsou tak nuceni se znovu konfrontovat s mužem, kvůli němuž Edward utekl z domova – ale který stále zůstává jejich otcem. Rázem si oba musí pokládat otázky, na něž neexistují jednoduché odpovědi, ale které zodpovězeny být musí. Jaké motivy vedou jejich rozhodnutí nechat otce zemřít, nebo ho naopak udržovat při životě na přístrojích? Co by chtěl on sám? A jaká tajemství před sebou Edward s Carou skrývají? Nový kontroverzní titul světově úspěšné autorky a hvězdy současného psychologického románu Jodi Picoultové.... celý text

Literatura světová , Romány , Příroda, zvířata

Vydáno: , Ikar (ČR)

Lone Wolf , 2012

icewind
icewind
03.07.2019 3 z 5

Live and let die..... jedna z prvních věcí co mě napadla po přečtení tohoto příběhu s vlčím nádechem i výdechem aneb jak by řekl Borat jedná se o takové "Nakůkanie do vlčej kultúry". Pocity při četbě se u mě odehrávaly v jakýchsi vlnách kdy k největšímu odlivu došlo zhruba uprostřed, kde jsem nejspíš přišel na to, co mě celou dobu jaksi lezlo na nervy..... překlad a celkově způsob vyjadřování postav , to je oč tu běží! Působilo to uměle jako mix Káji Maříka s výkladem Gutha-Jarkovského, proloženo nějakou tou nadávkou "zemři, ty hajzle!". Když pominu, že 17-ti letá holka běžně rozjímá v termínech jako "altruismus" a její bratr zhruba ve stejných letech trávil večery četbou Dantovy Božské komedie a konverzoval při tom s otcem v jakém kruhu pekla se zrovna nachází, hvězdičky z hodnocení se začaly rozpadat jak vlčí smečky bez alfy i bety. Nu což, příběh byl celkem zajímavý, občas jsem si i popřemýšlel nad rozdílem mezi tlupou a smečkou, ale víc jak průměr za mě zkrátka ne.

DasaN
DasaN
02.07.2019 5 z 5

Jodi Picoutová opět potvrdila pravidlo, že když se sáhne po její knize, tak se to prostě vyplatí. Krásný příběh, kde se objevuje dilema, zda nechat zemřít nebo nechat žít, ale za jakou cenu.... Zároveň tak ocenuji, jak je zachycen život vlků a jejich soužití.

Cleo De Nile
Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Tohle je moje nejzamilovanější knížka od Jodi Picoultové. Je to hodně silný příběh, který se nečte vůbec lehce, a během čtení budete nesmírně vděční, že jste se (alespoň doufám) neocitli ve stejné situaci jako naši dva mladí hrdinové, a nemusíte učinit ono závažné rozhodnutí. Oba dva jsem svým způsobem chápala, byli mistrně napsaní. Taky jsem si moc užila části s vlky, dozvěděla jsem se toho o nich opravdu spoustu, a moc mě to bavilo.

domihruzkova
domihruzkova
26.04.2019 4 z 5

To co jsem si já odnesla z knihy, nebyl příběh o otci a dvou dětech, které se nemohou rozhodnout, zda otce odpojit od přístrojů, či ne, ale nahlédnutí do života vlčí smečky. To mě opravdu fascinovalo a autorce za toto moc děkuji.

Přesto mi na konci chyběl nějaký nečekaný zvrat, moment překvapení, na který jsem u Jodi zvyklá.

Barbora216
Barbora216
03.04.2019 5 z 5

Jodi jako vždy nezklamala. Parádní vyprávění o rodině, která volí mezi neplnohodnotným životem nebo smrtí. Do toho vsazené vyprávění o vlcích, které bylo velmi poutavé. Jodi píše knihy vážně skvěle, příběh vás od první stránky vtáhne do děje. Jen mi na konci chyběl "moment překvapení", který ve svých knihách často mívá. I tak hodnotím 5*, Jodi prostě psát umí a témata vybírá a kombinuje naprosto pefektně.

Lemurka
Lemurka
27.03.2019 5 z 5

Příběh se mi moc líbil, nejvíce vyprávění Luka o vlcích. Na konci mi ukápla slza dojetím. Jodi umí psát, vybírá si složitá témata. Opět mě nezklamala.

soukroma
soukroma
26.03.2019

Velmi rozporuplná kniha, která ve mně vyvolala velmi rozporuplné pocity: zaujaly mne popisy života vlků, ale nelíbila se mi plánovaná a zrealizovaná snaha klíčové postavy s nimi žít - jako vlk. Člověk je člověk a nemůže žít jako vlk, není k tomu určený, stejně jako nemůže létat jako pták, nebo žít pod vodou. Brala jsem to sice tak, že autorka zvolila extrémní přístup ve své knize pro zvýraznění extrémní situace, o niž v knize jde, ale rodina jako vlčí smečka to zase bylo moc. Povedlo se jí celkem vzato postavu, o niž jde především, zošklivit, sympatie jsem poztrácela záhy. Ostatní hrdinové, aspoň ti výrazní, si moje sympatie také nezískali - zejména dcera byla příšerná, nesnesitelný sedmnáctiletý rozumbrada vzteklý a tvrdohlavý jako tříleté děcko.
Eutanázie nakonec nebyla nosným tématem, tím zůstala psychologie a (jak to tak v Americe bývá) nejrůznější právní tahanice, obvinění, spory, soudy, které mě taky dost štvaly: právník se ujme zastupování nevlastního syna proti nevlastní dceři? Zase extrém, který by možná ani v reálu neprošel.
Zkrátka autorka nastolila tolik témat a pepřila příběh novými informacemi tak, že pro mě bylo čím dál těžší knihu dočíst (a epilog už jsem nestrávila vůbec) a rozhodně ji nemohu hodnotit.
Kniha mi taky vadila odlišováním stylu písma pro jednotlivé aktéry (což nakonec stejně nestačilo) - rušilo mne to, fyzicky se mi některé pasáže pak četly hůř a oddělování nebylo nutné, každá pasáž jasně naznačila, kdo mluví.

Evaho73
Evaho73
25.03.2019 5 z 5

Knihu Vlk samotár zaraďujem medzi čitateľské TOP delikatesy.
Páčil sa mi originálny námet, jeho spracovanie, vyprofilovanie charakterov, ale hlavne prerozprávanie dejovej zápletky z pohľadu viacerých postáv.
Fascinovali ma opisy zo života vlčej svorky s prísnou hierarchiou, kde každý jeden člen ma stanovené svoje postavenie a pravidlá zaručujúce ich prežitie. Koľkokrát sa môžeme my ľudia od nich učiť a je až neuveriteľné, aká múdra dokáže byť naša matka príroda.
V prípade hlavného hrdinu to však bol extrém, ktorý bol do určitého okamihu na škodu nielen jemu, ale aj jeho "ľudskej štvorke"....

martina.culik
martina.culik
22.03.2019 5 z 5

Autorka se nebojí rozebírat témata, která nejsou úplně jednoduchá a jednoznačná. Nejedná se o první knihu, kterou jsem od této autorky četla a byla jsem opět spokojená.
Vyhovuje mi styl psaní, kde je příběh vyprávěn z pohledu několika osob. A dozvěděla jsem se také spoustu informací o vlcích, o kterých jsem netušila.

Termina
Termina
26.02.2019 4 z 5

Autorčino psaní jsem si zamilovala. Krásná kniha se silným tématem a poznatky o vlcích jsou plusové body k hodnocení :)

sycek
sycek
25.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,mám ráda tuto autorku.

misowi84
misowi84
24.02.2019 3 z 5

Poutavý příběh. Sice se mi Vypravěčka líbila zatím nejvíce, ale kniha stojí přesto za doporučení.

CarolC
CarolC
19.02.2019 4 z 5

Když jsem knihu poprvé otvírala, moc jsem nevěděla co čekat a celkem si byla jistá, že vyprávění nějakého samotáře o vlcích mě bavit nebude. Od začtku až do samého konce to je ale drama, kdy se několikrát změní to hlavní, a tak to furt člověka nutí číst. 300 stran jsem přečetla během pouhých tří dnů, což je u mě opravdu výkon. Většinou mám 300 stran cca na měsíc. Musím ale srazit jednu hvězdičku, protože samotné vyprávění Luka o vlcích mě nebavilo. Zbytek knihy je ale naprosto perfektní.

Havrnka
Havrnka
08.02.2019 5 z 5

Velmi poutavý příběh. Kniha se mi líbila.

Sany87
Sany87
08.02.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. Jen doporučuji.

Kate72
Kate72
29.01.2019 4 z 5

Byla to moje první knížka od této spisovatelky. Byla jsem z ní nadšená. Konec byl sice takový až moc komplikovaný, ale dobrý.

tinka1974
tinka1974
20.01.2019

Je to již třetí knížka o autorky, a opět nezklamala. Krásně líčí život a vztahy v rodině. Jejich křehkost a drobnosti, které mohou ve vteřině všechno zničit. A potom následnou cestu zpět. A to vše ve srovnávíní se smečkou vlků, postavením jednotlivých členů smečky. o dělání závažných rozhodnutí a následném se vyrovnávání s nimy. Moc hezké, dojemné a poučné. Tahových příběhů více.

SammSamm
SammSamm
16.01.2019 5 z 5

Krásná kniha s tématem, které mne často rozbrečelo a také s nádherným psaním o vlcích- od té doby zbožňuji vlky :-)

Devil-Ivet
Devil-Ivet
23.12.2018 4 z 5

Další zajímavý příběh plný naděje a bolesti a důležitých rozhodnutí. Několikrát jsem se ptala sama sebe, jak bych se asi zachovala já. Přijmout osud a jít dál nebo ještě chvíli počkat a doufat, že se Luke probere? Těžká volba… Také se mi moc líbilo povídání o vlcích. Dozvěděla jsem se spousty zajímavých věcí a do příběhu vnesli dávku tajemna a poznání.

rajen
rajen
08.12.2018 5 z 5

Nevím, jakými superlativy mám popsat tuto knihu. Byla jsem z ní celkem paf. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a zároveň chtěla, ať nikdy neskončí. Této autorce byl dán neskutečný dar psát. Tak propracované téma do hloubky, maximálně vykreslené postavy, skvělý jazyk, prostě pecka. Téma vlků je mi strašně blízko a morální téma této knihy - rozhodování o něčím životě či smrti - je skvěle popsáno z obou stran, kdy vás nutí zamýšlet se nad oběma stranami a dojdete ke zjištění, že nic není černobílé. Zkrátka pro mě velký čtenářský zážitek a velké doporučení všem.