Vlci u dveří

Vlci u dveří https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28995/mid_vlci-u-dveri-Uw1-28995.jpg 5 88 28

Do obecného povědomí se vryl obraz vlků jako nemilosrdných dravců a bytostí temnoty. Aby tento mylný názor opravili, strávili Jim a Jamie šest let ve stanovém táboře na samém okraji divočiny ve státě Idaho, kde žili a filmovali uprostřed vlčí smečky. Vlci jsou chytří a nepolapitelní, a jsou-li pozorování lidmi, změní své chování. Tím, že Dutcherovi navázali kontakt se členy smečky již v jejich nejútlejším věku, získali si jejich důvěru a mohli je pozorovat tak, jak se to povedlo jen málokomu. Jejich vyprávění je humorné a dojemné a zároveň odhaluje překvapivá zákoutí vlčí povahy. Otevírá okno do života těchto podivuhodných tvorů, ale nabízí i nový pohled na nás samotné.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , BB art

Wolves at Out Door , 2002

a.k
26.06.2021 5 z 5

Měl to být krátkodobý dokumentární projekt filmařů na zachycení života vlčí smečky. Skončilo to šestiletým soužitím s vlčí tlupou a neopakovatelné zážitky při úsilí nahlédnout do vlčí duše.
Fascinující postřehy při snaze vystihnout vlčí povahu a pokus o vyvrácení předsudků o krvelačnosti těchto majestátních zvířat. Nádherně napsaná kniha se spoustou fotografií i emočně vypjatých situací. Mockrát jsem se při čtení přistihla, jak se mi zvedají koutky v úsměvu a jindy tečou slzy po tvářích. Doporučuji.

Horal123
30.03.2021 5 z 5

Předem uvádím, že jsem odpůrcem chovu vlků v zajetí, protože divoká zvířata patří do divočiny, nikoliv za plot. Ale objektivně musím uznat, že toto je jedna z nejlepších knížek o životě vlků, kterou jsem četl. Autorovi nemohu upřít lásku a odanost ke své smečce. Opravdu vyjímečně popsal sociální strukturu smečky a vztahy v ní. Ale nelze to brát jako obecnou studii o chování vlků, protože jeho smečka byla založena uměle a hlavně nelovila, což je faktor, který se na sociální struktuře silně podílí. Přesto dávám 5 hvězdiček a ke knize se někdy rád vrátím.

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Tahle kniha je jedním slovem NÁDHERNOST a potřebují ji všichni milovníci vlků. Je plná neuvěřitelných a srdcervoucích zážitků, jaké zažívali manželé Dutcherovi s vlky v táboře. Srdeční záležitost. Jen jednu vadu kniha má - formát. Zcela nepraktický tvar a navíc ta tíha! To se nedalo číst vleže, páč by mi upadly ruce. Škoda.

Krab1ce
30.12.2018 4 z 5

Krásná (pro autorovu lásku k vlkům a vlastně zvířatům obecně) a v mnoha směrech poučná knížka - věděli jste například, že dokumentární filmy o přírodě svým divákům kolikrát tak trochu věší bulíky na nos? Ne že by si fakta ve filmu obsažená vymýšleli; jenom některé scény (a někdy je takových scén většina) bývá ve volné přírodě těžké zachytit, a tehdy před kameru nastupují zvířata žijící v zajetí, nebo dokonce zvířata na člověka uvyklá, prakticky "ochočená". A i když výsledek je líbivý a realitě odpovídající, přesto je to na diváka tak trochu podraz - vždyť to má přeci být o divokých zvířatech...
Naneštěstí nebyli Dutcherovi podobně otevření ve všech ohledech; situace, do které vlky a jejich okolí uvrtali, byla koneckonců poněkud prekérní (hrát si na bohy se nevyplácí) a velmi mi tam chyběly zpovědi ostatních zainteresovaných stran - lokální farmáři ještě jakýsi, byť nedostatečný, prostor dostali, "zlá" vlčí organizace už tolik štěstí neměla. Chtělo by to trochu víc objektivity, i když zůstává otázkou, zdali by i pak kniha vyzněla po emoční stránce podobně působivě. A ještě jeden subjektivní problém jsem měla - hodně mi tam vadila romantická/seznamovací linka, ale ne zas tolik, abych ji knize nedovedla odpustit. Okýnko do vlčího světa je to totiž dokonalé.

KAREL6725
10.04.2018 5 z 5

Tady už všichni všechno napsali. Pěkná kniha , s krásnými fotografiemi o lidech co se žily s vlčí smečkou místy dojemný příběh o těchto krásných zvířatech. Místy smutný, plný zajímavých informací. Tohle stojí rozhodně stojí za přečtení. Knihu jsem sehnal úplně bez problému k sehnaní je. Plný počet hvězd.

haki34
05.02.2018 5 z 5

velice zajímavá knížka o projektu milovníka zvířat Jima Dutchera, který se od podmořského světa přes bobry a pumu dostal ke zkoumání života vlčí smečky...ano, asi nám umožnil nahládnout k vlkůmblíže, ale i kdž byli pouze jeho "přátelé", i tak to byly svým způsobem nedivoká zvířata - vlčata první týdny odchovávaná lidmi, vlci v životě nelovili... sonda to asi opravdu byla blízká a hluboká, dozvěděli jsme se také hodně o natáčení přírodopisných filmů, ale i tak mě trochu mrzeli lidské zásahy,. nutnost usměrňování, umravňování chování smečky, zasahování v případě ohrožení života vlků - ano, sám vytvořil něco umělehé, tak to pak musel i řešit..v přírodě by to vlci více pořešili sami... každopádně popisy povah a života vlků byli až lidské... přes slova byla cítit velká láska autora i jeho 3.ženy Jamie k těmto úžasným zvířatům.... a nesmím opomenout skvělé fotky..obzvlášť ta u jezírka - tu tak mít na zdi !!!

MartinaSedlina
27.12.2017 5 z 5

Ouujeee, moc krásná kniha, krásné obrázky. Knihu mám doma, ale už jí asi nepřečtu znovu, protože to znova už nedám. Tak jak to bývá, když se zvíře dostane do styku s lidmi ačkoli se autoři této knihy a jejich spolupracovníci snažili je zachránit, bohužel kapky v moři.

Calinda
20.10.2017 5 z 5

Nádhera!!! Málokdy u knížky brečím a už vůbec jsem nečekala, že budu brečet u téhle, ale slza ukápla. Vlky miluju, jsou to nádherná zvířata, to, jak působí na lidi, legendy s nimi spojené... Doporučuji, krásné a poučné čtení. Určitě se ke knize vrátím.

knihovnice
01.06.2017 5 z 5

Mohu se pouze připojit k Viky007, bez výhrad....brečela jsem tak, že jsem knihu skoro nemohla dočíst... Vím o čem mluvím, nejenom proto, že mi v hrudi tluče vlčí srdce...

Viky007
16.04.2017 5 z 5

Kamots, Čemuk, Lakota, Matsi a další... ti všichni se mi, stejně jako Jimovi a Jamie, zaryli hluboko do srdce. Nevím, co víc říct. Jsem hrdá na to, že mám tento klenot ve své knihovně.

MartinaSladkova
07.02.2017 5 z 5

Skvělý a smutný pohled na chování vlků v přírodě.

eliska2203
15.01.2017 5 z 5

Úžasná kniha....jinak ,v roce 2015 vyšla znovu v Élysion ...ma jinou obálku a formát ale da se sehnat na internetu

Morgainne
26.10.2016 4 z 5

Je úžasné mít možnost detailně sledovat chování vlků, jejich vzájemné vztahy i vývoj jejich povahy. Fascinuje mě hierarchické uspořádání smečky s dominantním alfou na vrcholu a omega-vlkem na jejím dně, proto je zajímavé si přečíst o tom, že i tyto pozice se můžou změnit a nic není jen tak černobílé. Alfa-vlk nemusí být jen agresivní jedinec, který velí vždy a za všech okolností, a přestože jsou v tomto křehkém společenství vlci různého postavení, přece jen je vždycky na prvním místě smečka jako celek.
Jako smutný protiklad proti tomu stojí zjištění, že my lidé nejsme tak velké soudržnosti schopni a spíše si prosazujeme svoje sobecké zájmy - je to krásně vidět na organizaci, která byla založena na ochranu této uměle vytvořené smečky. I když prvotní nápad byl idylický, prosazování vlatních zájmů a názorů jednotlivých lidí bez ohledu na vlky, nakonec vedlo ke smutnému konci.

pajaroh
02.09.2016 5 z 5

Krásná kniha. Zpočátku jsem si nebyla jistá, jestli to, co Dutcherovi s vlky dělají, je správné nebo ne (uměle vytvořená smečka vlku kvůli dokumentu, problémy z toho plynoucí), ale každou další stránkou jsem si byla jistější a jejich láska k těmto výjimečným zvířatům mě přesvědčila. Přestože se v úskalích zbytečně nepitvají, člově s nimi soucítí a závěrečné kapitoly jsou velmi hluboké. V knize je jasný posun, který autoři osobně během let strávených se smečkou udělali směrem od lidí k vlkům a přírodě vůbec. Styl a literární hledisko nezaostává za obsahem knihy, v Jimovi i Jamie se skvěle skloubil literární talent s tím dokumentárním.

Jane007
15.05.2016 5 z 5

Nádherná kniha, která ukáže život a zvyky jednoho z nejtajuplnějších tvorů na zemi. Pro milovníky těchto tvorů by měla být tato kniha biblí. Chtěla jsem ji sehnat pro sestru k Vánocům, ale je nesehnatelná.

Tiffany
29.04.2016 4 z 5

Jelikož se i k nám začínají vracet vlci , a to dokonce nedaleko, kde žiju…. Je zajímavé sledovat, jak jsou vlastně reakce lidí stále stejné . Radost , obavy…. , přerůstající v nenávist.
PS : vlkům fandím ….., člověk by si měl uvědomit, že není pánem tvorstva a podle toho se zařídit.

Rade
16.01.2016

Krásné a dojemné čtení o vlcích, to rozhodně, nicméně v závěru jsem se neubránila otázce, zda takový experiment, u kterého bylo od začátku zřejmé, že je jen dočasný, není vlastně v rozporu s poznáním, že vlčí smečka je křehké společenství, které změny a zásahy ze strany lidí nemusí zvládnout. Nakonec jsem měla velmi smíšené pocity…

lucie6576
05.01.2016 5 z 5

MILUJI TUTO KNIHU ! Už jsem ji četla asi 10x.

Veggi
22.04.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je v ní krásně vylíčen osud smečky "polodivokých" vlků a také způsob jakým se natáčí dokumenty o přírodě. Nedalo mi to a našla jsem i dokument o kterém je tato kniha psaná a chystám se na něj co nejdřív podívat!
Já dávám 5*. Mám velice ráda knihy o přírodě a tato je psaná s takovým citem, láskou a porozuměním, že jí ani jiné ohodnocení dat nemůžu. Pro milovníky přírody a obzvláště vlků je to povinná četba : )

gossipavlina
22.10.2014 5 z 5

Tahle knížka si vysoké hodnocení opravdu zaslouží. Je napsaná s porozuměním a láskou, s láskou nejen k vlkům, ale k přírodě všeobecně.
Je emotivní, má krásného ducha, nenechá Vás chladnou.
Je i poučná, v mnohém mi otevřela, oči, byla jsem překvapena vlčí povahou a vlčím životem.
Myslím, že se knížka bude líbit všem, nejen milovníkům zvířat a přírody.