Vlčí jáma

Vlčí jáma https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2876/bmid_vlci-jama-GbA-2876.jpg 4 340 68

Román zachycuje příběh osmnáctiletého děvčete, sirotka, které přichází jako schovanka do rodiny bezdětného zvěrolékaře - slezského osvětového pracovníka a lidumila. Dívka se stane nenáročnou pomocnicí a opatrovnicí jeho o mnoho let starší ženy, která na svém muži lpí sobeckou a nepřirozenou láskou. Sympatický vztah mezi dívkou a otčímem se pozvolna mění v milostný cit. Teprve smrt obou manželů vysvobodí hrdinku z nesnesitelných poměrů a dává jí naději na nový život.... celý text

Filomena1961
10.03.2024 4 z 5

Vlčí jáma je obrazem lidské nízkosti a tyranie v manželství starší ženy a mladšího muže. Protipólem ženina egoismu je senzitivní dívka Jana. Autorka rozvíjí tragický příběh citového vztahu osiřelé dívky a Klářina manžela Roberta. Hodnotím perfektní jazykovou stránku, detailní rozkreslení psychologie postav, čtivá kniha.

JakeTheDog
29.08.2023 5 z 5

Jana si během svých osmnácti let života prošla mnohými útrapami. Během druhé světové v.lky ji zemřeli oba rodiče a jen díky své pevné vůli se o sebe dokázala postarat. Po konci v.lky se na ní zdánlivě usmálo štěstí. Adoptoval si ji zabezpečený a bezdětný pár. Jana je nadšená, i přes těžké okolnosti jejího dospívání jí nezmizala radost ze života a se svými novými rodiči Robertem a Karolínou zažívá druhé dětství. Postupem času ale začíná zjišťovat, že vše není tak ideální, jak se jí na první pohled zdálo a před očima se jí rozplývá sen o novém, šťastném životě.

Jarmila Glazarová ve svém psychologické románu ukazuje manželský vztah naprosto rozdílných povah, který je na jedné straně tvořen fanatickou závislostí a na druhé straně soucitem. Karolína je kvůli své závislosti slepá sama k sobě a žije v sebeklamu. To se týká i jejího vztahu k Robertovi, který vnímá jako dokonalý a odmítá si připustit cokoli jiného. Robert ke Karolíně cítí soucit a nechce jí ublížit. Zároveň ale postrádá naplnění a svůj smutek potlačuje nekonečnou prací. V této doslovné pasti se ocitá citlivá Jana, na kterou dopadá obrovská tíha.

Vlčí jáma není dějových román. Zaměřuje se na vcelice hluboký psychologický rozbor postav. Detailně popisuje jejich vývoj, který směřuje k naprosté citové vyprázdněnosti. Jedná se o pomalou proměnu, dějící se mezi lidmi, kteří k sobě chtějí cítit lásku, ale kvůli rozdílným povahám to není možné. V knize se postupně rozvíjí temná a velice tíživá atmosféra, která každou další stránkou nabývá na síle. Postupně se z četby stává pochmurný zážitek plný sílící b.znaděje.

Styl knihy je doslova úžasný. Jarmila Glazarová používá velice poetický jazyk, kterým přidává na síle už tak výrazným emocím. Autorka dokáže popsat nádhery lesů, luk a svěžího jarního počasí. Zároveň ale dokáže popsat intenzivní b.znaděj a citové strádání. To vše s takovou silou, se kterou jsem se setkal jen u malé hrstky jiných autorů.

Vlčí jáma je výjimečná knížka, kterou budu ještě velmi dlouho vstřebávat. Doporučuji ji především čtenářům, kteří hledají poetický styl, intenzivní psychologický rozbor postav a silné emoce.

Hodnocení 5/5

czermy
17.07.2023 5 z 5

Velice dobrý jazyk, velmi kvalitní psycho. Čtivé a znepokojující. Doporučeníhodné všem, kdo hledají ještě odpornější ženský charakter než byla tchýně Vojty Kaliby.

fruitbueno
07.07.2023 4 z 5

Číst Vlčí jámu je jako dobrovolně točit v otevřené zlomenině. Bolestné, bezvýchodné, úzkostné. Teprve až konec pootevírá dveře něčemu, co mladé hrdince může připadat jako normální život. Doháním čtenářské resty a vřele doporučuji.

Atisa
20.04.2023 4 z 5

Od Jarmily Glazarové jsem už dříve přečetla knihu Advent, která mě velmi oslovila, moc se mi líbila. Hledala jsem tedy nějakou podobnou knížku a sáhla po Vlčí jámě od stejné autorky. Ze začátku jsem obě knihy neustále porovnávala a byla zklamaná, protože Vlčí jáma je jiná než Advent. Chybí mi v ní prvky, které jsem na Adventu hodně oceňovala - popisy nádherné přírody, průběhu roku z hlediska přírody i prožívání víry. Vlčí jáma se odehrává ve slezském městě, autorka občas používá místní nářečí nebo němčinu. Jelikož v těchto končinách nebydlím, ani jsem tam nikdy nebyla, prostředí pro mě bylo vzdálené. Samotný děj mi přišel docela rozvláčný, tolik mě nebavil. Myslím, že tuto knihu více prožije člověk starší, protože i hlavní hrdinka je starší paní. Tato kniha pro mě byla o tom, jak sobecká láska může zkazit životy blízkých. Závěr mě však potěšil. Vlastně bych řekla, že tato kniha se svým závěrem by také mohla vystihovat slovo "advent".

Prateri
31.03.2023 5 z 5

Krásné. Příběh neveselý, to poznáváme už z anotace. Ale co anotace neříká, to je krása slova, tak mistrně použita a využitá v každé větě. Kniha je psaná tak, že vše vidíte, ale nejen vidíte, máte dojem, že i slyšíte.
Takové popisy, no, nejsou-li krásné: Je to Janina druhá vycházka z truchlivé klece starého domu. Vězeňské ovzduší však jde s sebou. Je okolo, je v šatech, ve vlasech, v kůži i v srdci. Nelze se mu vymknout, nelze je setřást. Jana jde pod jeho neviditelným poklopem, a sluneční záře, prozpěvování splávků na potoce a důvěrné našeptávání stromových korun nemají k ní přístupu.
Asi se tento styl každému líbit nemusí, ale mne očaroval.

Odetta889
09.02.2023 5 z 5

Pribeh je pořád temnější a temnější, na konci už úplně černy.... I když pro Janu a Cvocka snad vyšlo slunce.... Roman je poutavý a krásně napsaný, popisování přírody, charakteru a pocitu nemá chybu.

GreenMagritte
15.12.2022 5 z 5

Česká psychologická próza je má oblíbená, přestože v pravém slova smyslu se jí nevěnovalo moc autorů. Vedle Jaroslava Havlíčka se psychologickou tvorbou proslavila Jarmila Glazarová.
Vlčí jáma je ztvárněním jednoho nevšedního milostného trojúhelníku, dílem čistě románovým, který autorka napsala pro autobiografických Rocích v kruhu. Spolu s Adventem se jedná o vrchol její tvorby. Bohužel po válce autorka propadla myšlence komunismu a její sláva pohasla.
Bylo by však smutné zanevřít na tuto autorku, která přestože nikdy literární ambice neměla, dokázala psát velmi vyzrále. Vlčí jáma má určitá slabší místa (nechci spoilovat), ale z větší části je úchvatná. K vrcholu patří vykreslení tety Kláry, jejích špatných vlastností, její až psí oddanosti na Robertovi.... Do toho používání nářečí v protikladu s němčinou, tvrdý a uzavřený dům plný zašlého harampádí oproti chaloupce vlídné babičky Karolinky. Och, Glazarová zde použila hodně působivých literárních prostředků! Už si brousím zuby na Roky v kruhu a Advent. Ten si však asi skutečně nechám na zimu.
Pokud jste viděli film, pak vězte, že dopadne jinak než kniha. Přikládám to autorčině odstupu a její životním zkušenostem, když se podílela na scénáři.

RMarkéta
24.11.2022 5 z 5

Takhle vystihnout psychologii postav, to tedy klobouk dolů. Opravdu výživný studijní materiál. Film jsem viděla několikrát, ale tady to dopadne s otčímem jinak. To mě trochu překvapilo. Atmosféra knihy je neopakovatelná. Hezky popsaná je i příroda. Velmi působivý příběh.

Nofar197
16.10.2022 4 z 5

Teta Klára a stará Petronila - dvě kladne záporné, nebo snad záporné kladne hrdinky. Dům Rydlovych byl jako past - ta hrozná ztuchlost, před kterou nebylo úniku. Není mi jasná jedna věc - Jana přece během casu dosáhla plnoletosti. Proč tedy neodešla?

denib
08.10.2022 3 z 5

Zmítám se mezi nadšením a zklamáním. Hlavní hrdinka mi neuvěřitelně leze na nervy. Já vím, že musela být jako sirotek vděčná, že jí teta a otčím vzali k sobě. Ale takhle na sobě nechat dříví štípat a pro sebe potichoučku trpět... zůstane, kam jí postaví, udělá, co se jí řekne, slůvkem si nepostěžuje... mám dojem, že v ní není kouska života a připadá mi tím až nereálná a strašně nudná. Úplně jsem při čtení trpěla. Ale teta Klára, to je jiné kafe. Autorka vykreslila tak dokonale tu protivnou, sobeckou, starou, záštiplnou a přitom vlastně vystrašenou ženskou. Dokázala jsem se vcítit do toho, čeho se tak bojí. To je opravdu skvělá nesympatická postava. I když se mi to nečetlo nejlíp, jde o hodně dobrou psychologickou knížku. A teta Klára mě vždycky vzpružila :-)

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Zajímavý psychologický román.

kasavubu
19.04.2022 4 z 5

Vystihnout psychologii jednotlivých postav umí paní Glazarová výtečně, což bezesporu platí i v případě tohoto románu. Pro někoho možná bude kniha málo dějová a bude se do ní hůře začítat. Kdo ale vydrží a dá knize šanci, bude doslova unešen její poetikou. Už jak je uvedeno níže, toto dílo je opravdu literární skvost a dokazuje, že česká literatura je prostě nádherná. Glazarová a Havlíček jsou moji top spisovatelé.

Richard Skolek
03.03.2022 5 z 5

Skvost. Milostný trojúhelník, maloměsto, úžasně poetický jazyk a slezské nářečí. Co si přát víc?

"A já si chodím po krásném světě a na každém kroku potkávám krásu a radost. A to nemluvím ani o hudbě, ani o umění, ani o básních. O všem, co sráží člověka na kolena a co ho vynáší vzhůru, čistého, pokorného a okouzleného."

Evaho73
20.12.2021 5 z 5

Vlčí jama je skvostné literárne dielo.
Úžasné opisy prírody a dobové stvárnenie  malomestského spôsobu života v rôznych spoločenských vrstvách, použitie nárečia, či ľudových piesní u mňa zaraďujú toto dielo medzi literárne klenoty.
Autorka si zvolila charakterom veľmi rozdielne postavy, ktoré sa navzájom medzi sebou vzhľadom na svoje povahy, či už vedomé alebo nevedomé trápia, sú zaslepené okonolsťami a miesto, kde spolu žijú sa pre nich stáva peklom.
Priamočiarejšie tak vynikajú kontrasty medzi nadradenosťou a podriadenosťou, odvahou a zbabelosťou, alebo úprimnosťou a povrchnosťou.

Evina.Cetba
21.05.2021 5 z 5

Moje srdcovka. Po přečtení bych řekla, že skoro moje královna mezi ostatními českými psychologickými romány. Film s Brejchovou jsem viděla několikrát, četla jsem poprvé. Ve filmovém a knižním zpracování Jsou některé odlišnosti, neméně silné je zpracování v knižní podobě, naopak je ještě mnohem působivější, pochmurnější a propracovanější.

Katka2382
11.05.2021 5 z 5

Skvěle vykreslená psychologie všech postav.
I film je výborný,ale z knihy až mrazí.

Sidonka3
03.05.2021 4 z 5

Domácí lékař: „V životě jsem se necítil tak beznadějně a ponuře jako je mi v tomhle smutném domě. Když jsem vešel, bylo mi, jako bych spadl do temné vlčí jámy. Jak v tom můžete žít? Proč neutečete?“ Jana: „Nemám kam. Mám jenom jí a otčíma.“

Psychologický román, díky kterému si ti šťastnější z nás uvědomí, že s některými lidmi se nedá žít, ať se člověk snaží sebevíc. Vypráví o teroru domácího násilí a ubíjející pasti, v níž se účastníci domácnosti ocitají.
Román má autobiografické prvky. Od Glazarové jsem četla ještě perfektní Advent, kde se nepovedenému manželství věnuje také a je znát, že autorka čerpá z reálných zážitků buď vlastních nebo sdílených. Peklo, které se v některých domácnostech odehrává, je dodnes aktuální a často jiná cesta než fyzický únik není.
Dále vyzrazuji část zápletky, takže kdo příběh nezná, nedoporučuju číst můj komentář dál.
18-letou jemnou, citlivou a nekonfliktní Janu adoptují bezdětní manželé a ona s nimi a se služebnictvem začíná žít. Je zde dobře vystižená dusná atmosféra v domácnosti, vytvářená bohatou „tetou“ Klárou, která má snad nejhorší charakterové vlastnosti, které lze mít, ale díky svému finančnímu zázemí si takové jednání může dovolit a drží díky nim lidi ve své blízkosti a pasti. Další zlo zosobňuje služka, necitelná a mrzutá stará panna Petronila.
Klára sice i přes svojí nemilosrdnost dokáže k někomu blízkému cítit emoce, ale projevuje je nevhodným způsobem v případě manžela Roberta, na kterého je chorobně upnutá a chová se k němu na veřejnosti tak trapně a hloupě, až se za svojí ženu mladší muž stydí. V případě Jany svou závislost a vztah k dívce Klára navenek neprojevuje vůbec. Jen pěstounku, která dává najevo oddanou vděčnost, využívá. Z Jany si udělá služku, společnici, která musí zvládat její nálady a ještě dceru mučí svými vrtochy a nároky na permanentní opečovávání, až dívku dovádí k psychickému i tělesnému vyčerpání. Robert z tyranské, nevlídné domácnosti utíká do jiného města za prací, s Janou při svých řídkých návštěvách prožívá nenaplněnou, platonickou lásku.
Janu z drsného prostředí vysvobozuje až smrt rodičů, je konečně volná a vyčerpaného, psychicky trýzněného děvčete se ujímá lékař, který jí nabízí klidné manželství.

Závěrem: Glazarová je skvělá vypravěčka, i když číst její knihy v originálu ve slezském nářečí není zrovna nejsnadnější.
Poslouchala jsem raději zkrácenou verzi - audioknihu skvěle namluvenou Taťánou Medveckou a jinými úžasnými herci. Na knihu, rozdělenou do 4 částí, se ještě chystám.

Jenny46
03.05.2021 4 z 5

( Audioknika ) skvělá T. Medvecká - jako mladičká schovanka, vznikne bezvýchodný milostný trojúhelník, ze kterého osvobodí až nemoc a smrt - děj se odehrává ve Slezsku. Povedený psychologický román

Beltrix
20.04.2021 3 z 5

Fascinující knih o lidské zlobě, lhaní sami sobě a o sebeobětování.