Boj o ostrov

Román, v němž bývalý britský námořní důstojník vypráví o dobrodružství skupiny dětí na osamělém ostrově uprostřed jezera, o jejich námořnickém životě a o bojích, které vedly posádky jejich dvou pirátských lodí, Vlaštovky a Amazonky.

https://www.databazeknih.cz/images_books/86_/8628/boj-o-ostrov-8628.jpg 4.7307

Vlaštovky a Amazonky 1.

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno · Toužimský a Moravec, Josef Hokr

Swallows and Amazons · 1953

Kniha Boj o ostrov

tez80

V komentářích všichni vzpomínají na zážitky s Ransomovými knihami z dětství, já jsem je objevila až se svými dětmi (když jim bylo kolem 6-7 let). Asi dva roky jsme pak četli dokolečka všechno o Vlaštovkách a Amazonkách, co se nám dostalo v knihovně do rukou.

jeseteri

Krásná kniha mého dětství. Teď jsem si ji po letech zase přečetl a vnímám, jak je skvěle napsána takovým tím naivním dětským pohledem. Jako čerstvého otce mě hlavně zaujal přístup maminky Vlaštovek i "kapitána Flinta". Myslím, že to musí být ideál všech dětí. Jsou to prostě správní dospěláci, kteří mají pochopení pro dětské dobrodružství a nezkazí žádnou legraci. Maminka je navíc schopna projevit velkou důvěru ve schopnosti a zodpovědnost svých dětí (po právu). Je to pro mě velká inspirace a budu se snažit být taky takovým pro své děti.

Nočnípták

Teď jsem udělala výjimku a přečetla si zdejší komentáře před napsáním toho svého. Moc se mě to čtení komentářů líbilo. Skoro tak jako čtení knihy. Je to paráda, číst si, jak se všichni rádi vracíme s Vlaštovkami a Amazonkami do dětství. Jenom třikrát jsem napočítala míň než 5*.

Pořád se snažím vnučce přistrčit Boj o ostrov. A ona jej pořád přehlíží. Až teď. Kousek čtu já, kousek ona. Najednou koukám a ona spí. Jenomže já nemohu přestat a tak čtu dokud nepřečtu - skoro do rána. Teď čekám, jestli se chytila a knihu si odnese domů. Jestli ne, tak snad koupím nové vydání. Opravdu je moc lákavé. Tohle staré, odrbané asi už nikoho nezaujme. To má cenu jenom pro mne. Nostalgie.

Taky mám dodnes představu, jak vypadají Vlaštovky i Amazonky. Na rozdíl od mirkatrubaka si Nancy představuji jako hnědovlásku. A nemám pocit, že by se špatně chovala k sestře. Třeba je to proto, že to vidím očima právě té starší sestry.

mol378

Kdo nikdy nečetl úžasnou sérii knih o Vlaštovkách a Amazonkách, jako by nebyl. A hlavně neví, o co přichází. Tak krásně vybrané dětské typy, tak pevně skloubené dobrodružství s přátelstvím, tak perfektní krajina pro dětské prožitky. Program na celý život: V dětství sami přečtete, chcete prožít a můžete prožít - klidně ve stanu na zahradě. Pak čtete svým dětem a sledujete, jak je to inspiruje k podnikavým hrám. A nakonec tam s nimi, už dospělými, jedete na dovolenou. Který ostrov ve vodách před vámi ležícího jezera je Ostrov divokých koček? A kde je Darien a Údolí vlaštovky? A až se vám po návratu zasteskne, přečtete si to znova a znova.

Vesmich

Vrátit se v pokročilé dospělosti ke knihám, které významně ovlivnily člověkovo dětství a mnohdy celý život, je vždycky trochu loterie. „Uvidím to stejně? Bude to pořád fungovat? Co tam bude, co tam tehdy nebylo? Odkud vyleze nějaké ALE?“ Jenomže RANSOMOVKY v sobě žádné „ale“ nemají a koho chytly kdysi, drží ho pořád. Ve mně probudily úpornou vášeň pro vodu a dobrodružství s ní spjatá až do té míry, že jsem se jako horské dítě přestěhovala do takové podobné jezerní krajiny a vody nemám stále dost. Vyprávění o Vlaštovkách a Amazonkách je nádherný příběh o dobrodružství, které čeká hned za rohem a také průvodce plachtěním a tábořením v přírodě. Školou povinné děti stanují, zacházejí s otevřeným ohněm, koupou se, plachtí a dělají mnoho jiných podobně NEBEZPEČNÝCH věcí, a to bez dozoru (matka na pevnině – antidepresiva neužívá, otec na moři – bez alkoholového abúzu) a příslušných bezpečnostních prvků. Protože kdo není ňouma, ten se neutopí a kdo se utopí, toho škoda není.

zaranda

Ransomovky, to je klasika mého dětství. Ráda po nich sáhnu znova, když chci něco nenáročného na odreagování.

Peetrs

Teď vycházejí Ransomovy knihy s nádhernými ilustracemi Zdeňka Buriana. Všechny je kupuji, i když už je mám z šedesátých let. Dost mne mrzí, že nebyl čas je číst dceři. Tak čekám na vnuky. Ale i ve stáří si tyto knížky rád čtu. Pokud jsou nějaké problémy a člověk chce zapomenout, nestydím se za to. Krásné knihy. Zajímavé je, že hlavní hrdinové jsou u Buriana pojati dospěleji než tomu bylo v ilustracích ze šedesátých let (KOD). Více mi k postavám seděl mladší věk, ale je to asi jen subjektivní dojem.

Boogie007

Artur Ransome uvedl v této knížce poprvé na scénu dvě skupiny dětí - Vlaštovky a Amazonky. Zprvu znepřátelené strany, pak plující pod "stejnou vlajkou". Dále představuje domorodce a (vysloužilého piráta) kapitána Flinta, kteří sehrají své důležité role nejen zde, ale i v následujících dílech série. Je to nádherné, kempovat spolu s nimi na ostrově Divokých koček, objevovat nezmapované kraje, podnikat dobrodružné výpravy a pátrat po ztraceném pokladu kapitána Flinta. Kéž by tak mohly mít delší prázdniny ... a my víc ke čtení ;-).