Vlastný životopis zla

Vlastný životopis zla https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128105/vlastny-zivotopis-zla-128105.jpg 4 8 2

Jozefa Karstena, hlavného hrdinu prvej časti románu nazvanej Krátka extrémna osamelosť Jozefa K., vyláka štátna bezpečnosť z malej rakúskej dediny do ruskej zóny Viedne, bez ťažkostí ho prevezú späť do Bratislavy a uväznia v konšpiračnom byte. Vydieraním, že majú v rukách Karstenovu manželku a synov, ktorí sa chystali emigrovať za manželom a otcom, nútia Karstena, aby spolupracoval, navštevoval svojich vplyvných priateľov v Bratislave a donášal na nich. Karstenov niekoľkodňový boj so zlom, v ktorom sa sám uchyľuje k používaniu rovnakých metód ako jeho väznitelia, sa končí tragicky. Druhá časť románu nazvaná Dlhá extrémna osamelosť Márie M. je rozprávaním učiteľa literatúry na dôchodku, ktorý študuje Goebbelsove denníky, hnaný úsilím dopátrať sa podstaty zla. Učiteľ (postava miestami prechádza v autorovo alter ego) sa rozhodne pátrať po osude dvadsať rokov nezvestnej Márie M.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Kalligram (SK)

Vlastný životopis zla , 2009

Teckovana
21.08.2022 5 z 5

Malý exkurs do historie 20. století se Vilikovskému jednoznačně podařil. Jazykově brilantní záležitost plná vtipných dialogů (alespoň pokud jde o slovenský originál) s mnoha vrstvami, které mě bavilo odhalovat. První polovina knihy je něco jako špionážní thriller z prostředí STB, druhá se tváří jako pátrání po nevyřešeném případu, ale jde spíš o soubor esejů na téma kriminologie a zlo. Citovány jsou zde i úryvky z deníku Josepha Goebbelse a tento nacistický pohlavár je tu a tam srovnáván s českým sériovým vrahem Václavem Mrázkem. Stručně řečeno: Krásný příspěvek k dějinám radosti. ;-)

Gracian1964
05.12.2015 5 z 5

ako vidím, ani pri tejto knihe zatiaľ nie je žiadny komentár. Preto to musíme napraviť. Už sa mi stalo niekoľkokrát, že som písal prvý komentár. Netreba sa báť Vilikovského. Skvelé a pútavé čítanie, veľmi príbehové a čítavé. Odporúčam každému, kto sa zaujíma o kvalitnú slovenskú súčasnú literatúru.