Vlastní životopis

Vlastní životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454309/bmid_vlastni-zivotopis-Z0o-454309.jpeg 5 315 68

Titul, jenž vychází u příležitosti 130. výročí narození Agathy Christie a 100. výročí zahájení její mimořádně úspěšné spisovatelské dráhy, potěší jistě všechny příznivce Královny zločinu. Ta se na prahu šedesátky rozhodla sepsat vlastní životopis. Pracovala na něm s přestávkami plných patnáct let. Kniha vyšla v roce 1977, rok po její smrti. Christie nás v ní provází svým dětstvím, prvními láskami, oběma manželstvími, dozvíme se, kde a jak získala znalosti z medicíny, toxikologie či archeologie pro své rafinované případy, poznáme její postřehy o společnosti, v níž žila. A snad i pochopíme, jak se dokázala vymanit z vlivu viktoriánské výchovy či proč dobrovolně snášela útrapy cestování. Součást knihy tvoří fotografická příloha s rodinnými snímky.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: ekniha , Kalibr

An Autobiography , 1977

rozvera
04.12.2020 5 z 5

Snad po čtyřiceti letech jsem se vrátila k tomuto milému autobiografickému vyprávění autorky, které jsem si tehdy nedovedla pořádně vychutnat. Tento pozdně podzimní čas byl právě vhodný pro pokochání se vzpomínkami na celý průběh jejího pestrého života. Ráda jsem četla její detektivky, ale ještě raději mám toto vzpomínání na bohatě naplněnou životní cestu.

VílaElvíra
15.11.2020 5 z 5

Některé popisy byly zbytečně rozvleklé a trochu jsem přeskakovala, ale jinak je to neuvěřitelně podrobně a poutavě sepsaný životopis od dětství až po stáří. Zajímavé je uvědomit si, jak se ještě v nedávné době cestovalo.. Doporučuji k přečtení.

Val
12.11.2020 5 z 5

S Agathou Christie se v jejím vlastním životopisu podíváte do viktoriánské Anglie, zažijete obě světové války a nahlédnete skoro do všech koutů světa. Úžasná spisovatelka, velmi vyjímečná žena. Doporučuji.

ajaworld
31.10.2020 5 z 5

Opravdu báječné čtení na 600 stranách. Jen ta tíha knihy :-)...

sappan
23.06.2020 5 z 5

Jedna z mých zamilovaných knih. Paní Agatha se narodila do viktoriánské éry, prožila dvě války, časy začátkem století, kdy se život žen začal rychle měnit, i časy po druhé světové válce. Její postřehy o tom, jak se tenkrát žilo mě neskutečně baví, protože z knihy je jasné, že píše s láskou a lehkostí. Navíc byla paní Agatha na svou dobu dáma neskutečně odvážná a činorodá. Její postřehy o tom, jak se tenkrát žilo a cestovalo jsou z dnešního pohledu sice trochu úsměvné, ale možná by nebylo špatné něco takového vyzkoušet. :-) Velmi doporučuji k přečtení.

knihomolka27
04.06.2020 5 z 5

Agáta mi je sympatická už jen proto, že napsala tak úžasné detektivky. Ale po přečtení téhle knížky, jsem si jí oblíbila i jako člověka. Jako velkou fanynku jejího díla mě zklamalo, že je Agáta poněkud strohá pokud má psát o vzniku svých děl. Ale byla to taková osobnost, že i přesto, že jsem si její životopis přečetla hlavně kvůli jejím dílů, se mi líbil i přes jejich velkou absenci. Agáta měla úžasné postřehy o životě.

Hanka_Bohmova
14.01.2020 4 z 5

Já jsem nedychtila po žádných postřezích o psaní a vlastně je to to poslední, co by mě na paní Christie zajímalo. Takže každovečerní krátké čtení při uspávání nejmladšího dítka bylo pro mě velkým potěšením. Obyčejné vyprávění o ženském životě. O děvčeti, které nechodilo do školy. O "pomalé" introvertce. O ženě, která dokáže ocenit výhody spojené s údajem "vdaná" v kolonce pro zaměstnání. Navíc vyprávění osoby, jejíž seznam neoblíbeného a nezvládaného vykazuje vysokou míru shody s mým.

Květ
10.06.2019 5 z 5

V dobách, kdy u nás nebyla k mání ještě žádná severská krimi, jsem přečetla desítky jejích knih a pořád se k nim ráda vracím. Knížka (tedy spíš pořádná kniha, má 600 stran) o jejím životě je zrovna tak úžasná jako její detektivky a nesmírně si mě vtáhla. V dnešní době už je to v podstatě sonda do historie a opravdu moc mile a poutavě napsaná. Líbila se mi od první chvíle Agátina dětství, kde popisuje viktoriánskou dobu, přes dospívání, ale i těžké chvíle a válečné časy. Lásky, přátelství, manželství, cesty Orient-expressem a lodí po celém světě, rodinné vztahy, finanční starosti a samozřejmě její inspirace k psaní knih, všechno, co líčila, jsem si moc užívala, ze všeho vyzařovala velká radost ze života. Jsem ráda, že jsem se o ní mohla dozvědět něco víc. Doporučuji.

lucie2169
23.03.2019 5 z 5

Některé knihy po přečtení zaujmou trvalé místo v naší knihovně, čas od času je vytahujeme, zaškrtáváme a vypisujeme z nich oblíbené pasáže, a co chvíli z nich citujeme. Toto je přesně ten typ. Laskavý styl autorky, která s nadhledem líčí příjemné i méně příjemné zážitky, její osobitý smysl pro humor, svérázný přístup k životu a v neposlední řadě spousta zajímavých poznatků z nejrůznějších oblastí, to je jen pár důvodů, kvůli nimž se k této knize budu vždycky ráda vracet. Řadím do kategorie TOP.

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Záviděla jsem Agátě jízdu Orient-expresem.

soukroma
03.12.2018 3 z 5

Zajímavé jsou zejména všechny cesty a pobyty v cizině a samozřejmě vše o nápadech, psaní a vydávání jejích knih (a její vlastní zpětné hodnocení některých kousků). Počáteční vzpomínky na dětství a mládí jsou trochu zdlouhavější, ale pár zajímavostí, včetně literárních, se najde i tam.

SSTknihy
29.09.2018 5 z 5

Slůvko „vlastní“ je v tomto případě velmi důležité. Autorka se na sklonku svého života rozhodla zavzpomínat na svůj život formou jednotlivých příběhů a epizod, které navléká jeden po druhém jako korálky na šňůru svého života. Předkládá čtenáři krásné vzpomínky na své dětství, na konec viktoriánské éry, na její první literární pokusy a postupnou cestu ke slávě, na objevenou krásu archeologie a šťastný život po boku milovaných lidí. Kniha je plná skvělých detailů zrcadlící téměř celé jedno století. A přesně z toho důvodu tu nenajdete žádné pikantní historky, žádná odhalená tajemství ani vysvětlení jejího senzačního zmizení. Mistryně svého žánru prostě poodhalila jen některé indicie :-)

Hotovson
24.09.2018 5 z 5

Moc pěknej životopis, rozhodně žádná suchopárná nuda. Vůbec jsem neměl tušení, že procestovala svět. Z toho půlku vlakem.

Kristy78
24.08.2018 5 z 5

Úžasný exkurz do doby přelomu 19. a 20.století. Zatím nejzajímavější životopisná kniha. Zřejmě díky pohledu na tehdejší dobu – jak lidé žili, počátky fotografie, automobilismu, námluvy děvčat, do kolonky povolání si ženy psaly „vdaná“. Od Agathy Christie jsem nečetla zatím jedinou detektivku. Možná to někdy napravím. Každopádně její životopis mohu jen doporučit, velmi čtivé, dobrodružné i poučné.

Petr1977
10.06.2018 5 z 5

Četlo se mi to stejně dobře jako její slavné detektivky, které jsou podle mě dodnes nepřekonané. Spisovatelka mimořádného talentu.

slaska77
11.04.2018 5 z 5

Vyprávění paní Agathy bylo pro mě zajímavé až od třetí části. Trochu se mi zastesklo po době, kdy jste na dovolenou jezdili Orient expresem, anebo když jste zrovna nemohli přistát s lodí, odvezli Vás do dalšího přístavu a přijeli jste asi za 4 dny na místo setkání, Váš muž to předpokládal a čekal tam... Obzvláště zajímavé je vyprávění o archeologických vykopávkách, ale i o prvopočátcích knižní nebo dramatické tvorby, o to více mě to těší, protože jsem od paní Agáthy ještě nic nečetla, takže svoji ostudu napravuji a mám již doma pár kousků z naší místní knihovny, těším se. Roztomilý životopis, ke kterému jsem se dostala jen díky čtenářské výzvě (v roce mého narození, i když až po smrti paní Agáthy, nic z mého pohledu lepšího nevyšlo:-))

Magdalena5
20.02.2018 5 z 5

Četla jsem dlouho, ráda a s velkým zaujetím a vracím se. I když jsem se dostala ke knize až docela pozdě, ale asi v pravý čas, protože jsem za ní hned četla Velkou výpravu.

Haen
01.01.2018 5 z 5

Výborná biografie skvělé spisovatelky. Neobyčejně zajímavý život, který popisuje s láskou a moudrostí britské dámy.

irskádívka
30.12.2017 4 z 5

Moc se mi líbil popis doby, ve které paní Christie žila. Bylo milé, ponořit se doby, kdy nebyly televize, kdy děti měly chůvy, kdy se dívky učily hrát a zpívat.
Agatha byla velice zajímavá, inteligentní a chytrá dáma.
Kniha se mi přes všechna tato kladná hodnocení četla těžko, často jsem ji odkládala, což je dáno žánrem. Životopis je čtení, které zachycuje myšlenky a zkušenosti autora podle důležitosti, které jim přisuzuje sám. Nemusí být vyvážený a souvislý podobně jako romány.

Alawa
06.09.2017 5 z 5

Pro mně asi nejlepší životopisná kniha, kterou jsem dosud četla. Měla jsem chvílemi pocit, že čtu napínavý román. Agatha Christie byla nejen skvělou autorkou detektivek, ale velice podrobně a poutavě dokázala zaznamenat okamžiky svého pestrého života. Počáteční kapitoly z dětství koncem 19. století mně osobně evokovaly prostředí seriálu Panství Downton, který mám moc ráda... Určitě si přečtu ještě jednou, všem doporučuji. Nyní je kniha dokonce za akční cenu v Knižním klubu.