Vlastní životopis ekniha

Titul, jenž vychází u příležitosti 130. výročí narození Agathy Christie a 100. výročí zahájení její mimořádně úspěšné spisovatelské dráhy, potěší jistě všechny příznivce Královny zločinu. Ta se na prahu šedesátky rozhodla sepsat vlastní životopis. Pracovala na něm s přestávkami plných patnáct let. Kniha vyšla v roce 1977, rok po její smrti. Christie nás v ní provází svým dětstvím, prvními láskami, oběma manželstvími, dozvíme se, kde a jak získala znalosti z medicíny, toxikologie či archeologie pro své rafinované případy, poznáme její postřehy o společnosti, v níž žila. A snad i pochopíme, jak se dokázala vymanit z vlivu viktoriánské výchovy či proč dobrovolně snášela útrapy cestování. Součást knihy tvoří fotografická příloha s rodinnými snímky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454309/big_vlastni-zivotopis-Z0o-454309.jpeg 4.7267
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: (ekniha), Kalibr

An Autobiography, 1977

Kniha Vlastní životopis

stajka
11.07.2021

Ač mám detektivky A. Christie ráda, jejím životopisem jsem se nemohla prokousat. Jsou to spíše útržky s popisem doby. Dost mě rušily francouzské věty bez překladu.

namornice
29.05.2021

Dosud nejlepší autobilgrafie jakou jsem četla. Životopis královny detektivek mě fascinoval! Její otevřená, upřímná zpověď je plná radosti ze života, jejich postřehů o lidech, s kterými se stýkala, a o společnosti, ve které žila. Svůj životopis psala celých 15 let a její srovnání, jak moc se doba změnila ať už technologie, móda nebo třeba způsoby cestování mě strašně bavilo. Dobrou třetinu knihy Agatha vzpomíná na své idylické dětství ve viktoriánské době. Atmosféra té doby ze stránek přímo dýchá. Od poklidného života na anglickém venkově, kdy si jako malá hrála o samotě v zahradě, zálibě ve sbírání nábytku, odpolední čaj a porcelánové dezertní talířky s motivem ovoce přes námluvy s tanečními večírky v koloniální Káhiře až po její dvě manželství, cestování, účasti na archeologických vykopávkách i obě světové války -  tato kniha opravdu odhaluje skutečnou genialitu jejího úspěchu
s opravdu ryzím nadšením a upřímností. I když se může zdát v jak okázalém prostředí se nacházela, přesto žila v podstatě skromným životem.
Samozřejmě i informace o tom jak psala své detektivky, jak vytvořila postavu Hercula Poirota a kde brala inspiraci byly nesmírně zajímavé.
Držitelka titulu Dáma britského impéria žila opravdu mimořádný, skromný a čestný život.
Kdybych si mohla vybrat, kterou slavnou osobnost bych chtěla osobně potkat, byla by to právě ona.

marie3541
30.12.2020

Nemám moc v oblibě detektivky a od této autorky jsem ještě nic nečetla. Zbývalo mi poslední téma do čtenářské výzvy . Vybrala jsem od ni tedy nejprve vlastní životopis a dala mu přednost před nějakou jinou detektivkou. Až nějakou přečtu budu moci posoudit , zda to bylo dobře nebo ne. Ale kniha i přesto, že je tak obsáhlá se mi četla dobře a jakoby sama. Velmi se mi líbila . Určitě až bude prostor a čas znovu po této autorce sáhnu.....

rozvera
04.12.2020

Snad po čtyřiceti letech jsem se vrátila k tomuto milému autobiografickému vyprávění autorky, které jsem si tehdy nedovedla pořádně vychutnat. Tento pozdně podzimní čas byl právě vhodný pro pokochání se vzpomínkami na celý průběh jejího pestrého života. Ráda jsem četla její detektivky, ale ještě raději mám toto vzpomínání na bohatě naplněnou životní cestu.

VílaElvíra
15.11.2020

Některé popisy byly zbytečně rozvleklé a trochu jsem přeskakovala, ale jinak je to neuvěřitelně podrobně a poutavě sepsaný životopis od dětství až po stáří. Zajímavé je uvědomit si, jak se ještě v nedávné době cestovalo.. Doporučuji k přečtení.

Val
12.11.2020

S Agathou Christie se v jejím vlastním životopisu podíváte do viktoriánské Anglie, zažijete obě světové války a nahlédnete skoro do všech koutů světa. Úžasná spisovatelka, velmi vyjímečná žena. Doporučuji.

ajaworld
31.10.2020

Opravdu báječné čtení na 600 stranách. Jen ta tíha knihy :-)...

sappan
23.06.2020

Jedna z mých zamilovaných knih. Paní Agatha se narodila do viktoriánské éry, prožila dvě války, časy začátkem století, kdy se život žen začal rychle měnit, i časy po druhé světové válce. Její postřehy o tom, jak se tenkrát žilo mě neskutečně baví, protože z knihy je jasné, že píše s láskou a lehkostí. Navíc byla paní Agatha na svou dobu dáma neskutečně odvážná a činorodá. Její postřehy o tom, jak se tenkrát žilo a cestovalo jsou z dnešního pohledu sice trochu úsměvné, ale možná by nebylo špatné něco takového vyzkoušet. :-) Velmi doporučuji k přečtení.