Vlámské tajemství

Vlámské tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4083/bmid_vlamske-tajemstvi-kNj-4083.jpg 4 30 7

Poslední dílo úspěšného argentinského spisovatele, který se proslavil románem Anatom. Děj románu je umístěn do 15. století soupeření florentské a vlámské malířské školy, zastoupených fiktivními postavami Franceska Montergy a bratrů Van Manderových, tvoří pozadí příběhu. Na začátku všeho je vražda. Následuje postupné odhalování případu a nabízejí se různé možnosti řešení, které se ale ukazují jako klamné. Za zločinem se totiž skrývá „špionážní“ zápletka, daleko důležitější než spáchané nepravosti: úsilí nalézt tajemství barvy v čistém stavu, v němž se předhánějí obě školy. Malířství tak přestává být pouhým uměním a přerůstá v bitvu; Andahaziho umělci jsou ve své touze po dokonalosti ochotni podstoupit jakékoli riziko a obětovat cokoli. Precizně vystavěný děj, složitě propracovaná zápletka, skloubení moderního žánru s historickým prostředím i prolínání fakt a fikce činí z románu neobvykle poutavé, dobrodružné a intelektuálně přitažlivé čtení.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Odeon

El secreto de los flamencos , 2002

jiri77
29.02.2020 5 z 5

Naprosto propracovaná zápletka se stupňujícím napětím a s překvapivým rozuzlením. Moderní a zároveň historický román, s prolínáním faktů a fikce. Moc se mi líbilo téma malířství a umění. Kniha se mi četla velmi dobře ,a byl jsem naprosto spokojen. Hodně kvalitní literatura. Od autora si určitě ještě něco přečtu.

Devorah
25.09.2019 4 z 5

Miluji Andahaziho vypravěčský styl a smysl pro mystifikaci, přičemž tajemstvím v tomto příběhu opravdu nešetří. Vše je zahaleno v mlze a je jen na autorovi, kdy se rozhodne nám část příběhu odkrýt. Oproti jiným jeho dílům zde není tolik erotiky, jistý erotický náboj se zde objevuje tak v polovině knihy, ale jaksi nenuceně, jakoby mimochodem.
Děj se odehrává v 15. století, vlámští a italští malíři před námi odkrývají – nebo mistrně zakrývají? – své touhy, svá přání, své sny, svá tmavá nitra, do kterých jim pronikne nádherná mladá žena, o které se více dozvídáme s postupujícím dějem. Finále a celé vyústění příběhu pro mne bylo sice grandiózní, nicméně jsem se neubránila dojmu, že se nám čtenářům tímto koncem autor vysmál do obličeje.
Velmi pozitivně hodnotím také doslov, díky kterému se mi v knize spojilo dohromady více věcí a vše pak dávalo daleko hlubší smysl.

roman9739
29.05.2017 4 z 5

Tam, kde končí Anatom, začíná Vlámské tajemství - Andahazi vypiloval svůj vytříbený styl, abstrahoval to nejlepší z magického realismu, detektivky a historického románu a smíchal vše na paletě krásné novely o malířství.
Ačkoliv je konec příběhu poněkud přitažený za vlasy, neubírá mu to na tempu a obraznosti.
Opět, stejně jako u Anatoma, oceňuji vysokou míru historické přípravy (i když jsou někdy historická fakta poněkud přemalovaná ve prospěch příběhu) , popisy barev a jejich příprava voní z příběhu, tak jak to zřejmě vonělo v malířských dílnách starých mistrů.

babicka_amalka
06.02.2017 2 z 5

no - rozhodně se při rozhodování, jestli číst nebo ne, neřiďte doslova výše uvedenou charakteristikou knížky či doslovem Mariany Houskové přímo v knize;
ačkoli mám tento druh literatury velmi ráda - spojení historie, umění, napětí - tohle pro mě bylo dost zklamání; jediné, s čím mohu beze zbytku souhlasit, že "závěr byl nečekaný" ;-))

Isserley
07.10.2016 5 z 5

Půvabná knížka, atraktivní téma umění, krásný jazyk, výborný překlad, napínavá zápletka a nečekané rozuzlení. Skvělé čtení.

pupko
23.08.2013 2 z 5

Hlavne neočakávajte veľa, vtedy to bude fajn. Úvod ma dostal (cca. 5 strán), potom som už iba viac očakával ako dostal. Bude to asi tým, že od románov, ktoré sa odohrávajú v minulosti očakávam viac opisnosti - autentickosti. Toto sa môže kľudne odohrávať aj v súčasnosti a netreba na to stredovekú kulisu.

elpiska
19.01.2012

Kvalitní kniha s propracovanou zápletkou, tajuplným prostředím a nečekaným rozuzlením. Určitě doporučuji.

malířství 15. století argentinská literatura historické romány hispanoamerická literatura

Federico Andahazi
argentinská, 1963