Vlak naděje

Vlak naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236703/bmid_vlak-nadeje-cT2-236703.jpg 5 324 93

V jednom z posledních vlaků naděje, které od poloviny devatenáctého století v Americe odvážely sirotky z přelidněného New Yorku k náhradním rodinám na Středozápadě, sedí i devítiletá Niamh. Píše se rok 1929 a Niamh, která přišla o rodinu po velkém požáru na newyorské periferii, cestuje díky organizaci Pomoc dětem vstříc nejisté budoucnosti. Co ji v ní čeká? Najde přes řadu bolestných ztrát své štěstí? Podobná otázka zní v hlavě i sedmnáctileté Molly v roce 2011. Po smrti milovaného tatínka střídá jednu pěstounskou rodinu za druhou a jde z průšvihu do průšvihu. Za ten poslední musí na veřejně prospěšné práce: bude uklízet v podkroví devadesátileté paní. Protnou se osudy těchto dvou žen? A dostanou odpovědi na své otázky? Vlak naděje, román inspirovaný skutečnými událostmi, vypráví o tom, že občas musíme něco ztratit, abychom něco podstatného našli.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Plus

Orphan Train , 2013

limetka2008
29.08.2016 4 z 5

Stará moudrá žena a mladá poněkud ztracená rebelka, hm, trochu klišé, nicméně byl to pěkný příběh, hvězda dolů za konec, kde autorka nějak jakoby náhle nevěděla, co s tím. Ale jo, doporučuji k přečtení, není to ztracený čas.

Maanna
19.08.2016 3 z 5

Příběh Niamh mě opravdu vtáhl, byl čtivý a člověk si k ní opravdu mohl vytvořit vztah. S příběhem Molly už to bylo o dost horší. Přišlo mi, že se autorka až příliš snažila vytvořit mezi životem obou hrdinek paralely, ale už si tolik neporadila se změněnými reáliemi. Postava Mollyny pěstounky byla až příliš schématická a Molly jako rebelka posedlá Janou Eyrovou obtížně uvěřitelná. Navíc vždy hůř snáším nelogický děj - dostat trest veřejně prospěšných prací za nezdařený pokus odcizit v knihovně starší knihu? To se ani v Americe opravdu neděje. Chápu, že autorka potřebovala, aby se Molly a Niamh setkaly, ale tohle bylo poněkud příliš přitažené za vlasy. A pak je tu ten trochu příliš sladký konec... Tady by možná trocha nedořečeného byla lepší... Jako celek je to zvláštní kniha, protože ani na konci jsem nedokázala říci, jestli se mi líbila nebo ne. Podle mě asi měl editor autorku trochu usměrnit.

BOOKlife
30.06.2016 5 z 5

Kniha, která mě mnohokrát překvapila mnohými zvraty, které jsem nečekala. Doporučuji všem, kteří mají rádi knihy, které jsou inspirovány skutečnými událostmi.

hlina
22.06.2016 4 z 5

Velmi čtivá kniha. Musela jsem číst, dokud nebyl konec, který mi bohužel přišel uspěchaný. Jinak se mi líbilo prolnutí osudu dvou žen, dvou světů, dvou generací. Přišlo mi pochopitelné, že osud starší hrdinky byl zajímavější, vždyť mladší toho má ještě tolik před sebou!

Laputika_3
22.06.2016 5 z 5

No, já opravdu nevím jestli se mi to líbilo. Celé to bylo na mě až moc depresivní, i když skvěle napsané. Je to jedna z knih, které by si měl každý přečíst, aby věděl jak se vlastně má dobře. Konec sladký, což se mi úplně nelíbilo, ale jako zakončení to bylo asi hezké. Nejvíc mne asi dojímala část ve vlaku, to bylo prostě tak dětské a roztomilé... A kdybych nevěděla že to celé se vlastně dělo, byla bych nadšená. Teď jsem spíš vyděšená, ale přesto jsem ráda že jsem to přečetla.

Beerushka
26.04.2016 5 z 5

Velmi ctiva kniha muzu jen doporucit

scheril
11.04.2016

Knížka se mi líbila, nejvíc příběh Niamh. Druhá část o Molly už mi nepřišla nijak zajímavá. A konec byl moc uspěchaný a přeslazený. Přesto jsem knihu přečetla jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout.

1casper
11.04.2016 5 z 5

Krásná, ikdyž smutná knížka. Příběh Niamh mě hodně pohltil. Konec předvídatelný, ale nevadilo mi to. Bylo by mi líto, kdyby to skončilo jinak.......děsivé je, že kniha je psaná dle reálného podkladu.

Kat9
28.03.2016 5 z 5

Pěkná kniha. Připomínala mi sérii O Hetty Featherové od J. Wilsonové, jenom pro dospělé. Víc mě bavily kapitoly o Vivian. Měla tak těžký život, skoro o všechny, na kterých jí opravdu záleželo přišla. Až se mi ani nechce věřit, že by to tak doopravdy mohlo být, ale vzhledem k tomu, že byla kniha částečně inspirovaná skutečností, tak asi ano. Obdivuju každého člověka, který se tak dokázal poprat se životem a nevzdal se. Někomu se možná kniha může zdát moc přehnaná a konec až moc sladký, ale nezaslouží si to ti lidé nakonec? Možná bychom pak nakonec byli i zklamaní, kdyby to tak nebylo. A navíc tato kniha má jednu kouzelnou vlastnost pro knihy nezbytnou, a to, že umí vtáhnout do děje. Člověk si při čtení této knihy a jí podobných uvědomí, jak dobrý život vlastně má.

chezzie
20.03.2016

kniha se mi líbíla, víc mě bavilo vyprávění Niamh - Vivian, než Mollyino... ale i tak se četlo pěkně, děj ubíhal svižně...

Falda
29.02.2016 5 z 5

Složité téma a moc pěkně napsaná kniha. Nemám co vytknout. Ale nejvíce mě bavily pasáže, kdy svůj těžký život popisovala Niamh.

dark.ma93
20.12.2015 5 z 5

Strašně se mi líbila ta první část knihy, která vypráví o životě Vivian, potažmo malé Niamh. Popis cesty vlakem, střídání rodin, setkání s Germánem. To pro mě bylo dechaberoucí, melancholické, citlivé a naturalisticky psané. Naopak Molly mě nezaujala a klidně bych ji vystřihla. Její příběh sám o sobě by mě nezaujal, protože nemusím tyhle náctiletý hrdinky, který za každou cenu musí být děsný rebelky proti proudu. Možná bych k Vivien dala jinou mladou dívku s jiným osudem :)
Z konce by jeden málem dostal cukrovku, byl až moc přeslazený, možná bych ubrala, ale stejně to byl krásný příběh :)

Monča Máňa
30.09.2015 2 z 5

Kniha mě bavila, ale nebyl to příběh, který by strhl. Nejzajimavější byla první polovina, konec už byl moc předvídatelný, o sladkém happy endu nemluvě. Ale rozhodně pohodová kniha stylu "nenadchne, neurazí".

Petísek
26.09.2015 5 z 5

Příběh mě vzal za srdce a myslím že všem kdo četli vlak naděje zůstala malá Niamh v srdci.

Michaela91
14.09.2015 4 z 5

Knížka mě mile překvapila jak dokázala vtáhnout do děje. Nešlo přestat číst. Více se mi líbila ta část minulosti Vivian, ale zbytek taky nebyl špatný. Rozhodně stojí za přečtení.

zbraslavanka
21.08.2015 5 z 5

Moc hezky zpracovaný skutečný příběh. Určitě stojí zato si jej přečíst.

amysa
18.08.2015 4 z 5

Velice pěkně zpracovaný, čtivý a citlivě napsaný příběh, který se odehrává na pozadí skutečných událostí... Opět žánr, který mám moc ráda a tak jsem si čtení náležitě užívala... Až mi bylo líto, že je konec... zkrátka klasika a dobrá známka pro další pěknou knížku, kterou si i vy zkuste zařadit na váš čtecí seznam...
Věřím, že nebudete litovat a že si i vás nelehký osud malých sirotků získá...

Peace
10.08.2015 4 z 5

"Lidé, kteří v našich životech měli význam, s námi zůstávají a navštěvují nás v těch nejběžnějších okamžicích. Jsou s námi, když nakupujeme v potravinách, když zabočíme na rohu, když si povídáme s přítelem. Vystupují z chodníku a prosycují každý náš krok."

Poutavější mi přišlo vyprávění Vivian - už jen pro větší propracovanost a celkovou hloubku, která v popisu jejího života byla. Autorka píše čtivě a dějové linky hezky prolnula, ale konec osladila, na můj vkus, až moc.
Moc hezký příběh, který chytne za srdce a jen tak ho nepustí.

Heyhey
23.07.2015 5 z 5

Milé i když smutné. Zajímavé, čtivé.

Melanka
22.07.2015 5 z 5

Už jsem dlouho nad knížkou neplakala, u téhle ano.