Vlak dojel přesně

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Při loučení se svým přítelem, teologem Paulem, na nádraží porýnského města, si náhle uvědomuje Andreas, odjíždějící na podzim 1943 na východní frontu, že musí zemřít ... brzy. Toto "brzy" jej jako neúprosný refrén doprovází za jízdy vlakem a vzdálenost k němu se stále zkracuje. Refrén neutichá ani při setkání s polskou dívkou Olinou, která se ve Lvově rozhodne za každou cenu zachránit Andrea, ačkoliv stojí na opačné straně... ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5543/vlak-dojel-presne-5543.jpg 3.634
Žánr:
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Melantrich
Originální název:

Der Zug war punktlich, 1949


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Vlak dojel přesně

Mirek854
23.12.2021

Určitě jedna z významných protiválečných novel nebo krátkých románů. S Andreasem coby hlavní postavou lze sympatizovat a pochopit jeho obavy o život a myšlenky na jistou smrt, která nevyhnutelně přijde. Na tomto díle lze nepatetickou formou ocenit příběh jednoho (obyčejného) vojáka, který ví, jaký bude jeho osud a jak vše skončí. Jen neví kdy a kde přesně? Bude to jistě východní fronta (-jedny z nejhorších válečných jatek-). Na tu dobu velmi pozoruhodné dílo, které relativizuje slepou ochotu jít ve jménu tehdejší německé ideologie do válečných jatek na jasnou smrt. Však Andreas měl zcela jiné životní plány, než tak brzy zemřít ve válce… doporučuji

TipsyChipsy
04.12.2019

Je to existencionální novela o strachu ze smrti, kterou prožívá mladý kluk. Tento anti-fašounek se zoufale bojí a potřebuje spřízněnou duši. Cesta vlakem asi byla pro Bölla nejhorším zážitkem z války. Těžko se do toho můžu vžít, myslela jsem, že mysl člověka blížící se nebezpečí smrti spíš potlačí. V knize je zobrazeno, že lidský mozek může skutečný strach ze smrti zveličit do obludné paralýzy. Je to šílená situace, když má člověk zemřít zbytečně, ne jako hrdina, ale ve jménu nenáviděného tyrana.


RADIN
31.07.2019

No otras,každá druhá veta sa tam dva razy opakuje,to je čítanie pre hlúpych.Ani som to nedočítal.

novecento
06.07.2018

Kniha: Některé slovo, které se vysloví zdánlivě lhostejně, získává náhle cosi kabalistického. Ztěžkne a podivně se zrychlí, spěchá před mluvčím, vysláno, aby kdesi, v jakémsi nejistém okrsku budoucnosti, prudce otevřelo komoru, vrací se k němu se strašidelnou jistotou bumerangu. Z bezděčného pleskotu neuvážené řeči, většinou z těchto strašlivě těžkých a matných slov při loučení u vlaku, které vezou smrt, dopadá jako olověná vlna zpět na mluvčího, který náhle poznává děsivou a zároveň omamnou moc osudovosti. Milencům a vojákům, těm, kteří jsou zasvěceni smrti, a těm, kteří jsou naplněni kosmickou mocí života, se občas znenadání dostává této síly, být obdařeni a obtíženi náhlým vnuknutím…a slovo klesá, klesá, propadá se do nich. Zatímco Andreas pomalu tápal nitrem vagonu, pronikalo do něj slovo ,,zemřít brzy,, jako střela, bezbolestně a téměř nepozorovaně, masem, tkání, buňkami, nervy, až se konečně kdesi zadrhlo, vybuchlo, vyrylo hlubokou ránu a způsobilo, že se z ní řinula krev…život..bolest. Z válečné apokalypsy není možný únik do idyly v ústraní.

Palivo
18.01.2017

Podle názvu jsem hned od začátku věděl, že se tahle knížka asi nebude odehrávat v Čechách. V Čechách by se ta kniha totiž jmenovala "Ty vole kde je dyť tady měl bejt už před hodinou." A můj smrtelný literární instinkt se potvrdil - kniha se odehrávala v Německu. Tam sedne mladej voják Andreas do vlaku, kterej ho veze na frontu z čehož je Andreas dost vyřízenej. Do toho jsem se velmi snadno vžil, protože jsem už taky párkrát byl ve frontě a to bych tedy nikomu nepřál.

Ve vlaku se vokámoší s dalšíma dvouma skopčákama a všichni tři si moc dobře rozumí, protože se jim do fronty nechce ale lautr vůbec. Společně tedy celou cestu pijou kořalku, hrajou karty a povídaj si - a pak že jsou války špatný! Andreas mezitím pořád přemejšlí nad tím, že nechce umřít a cesta na Ukrajinu se blíží ke konci. Atmosféra a zoufalství se dá krájet, páč Böll všechno velmi sugestivně opakuje jak Jon Fosse a ve finiši přichází na řadu návštěva bordelu, kde se Andreas a jeho vykoupení sesypou jako domek z karet. A tím nemyslím ty želvy.

Za mě skoro plnej počet.