Vládni, Británie

Vládni, Británie https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32553/bmid_vladni-britanie-Gul-32553.jpg 4 24 9

Příběh Emmy, která vyrůstá u své babičky i s jejími šesti adoptovanými dětmi. Británie právě prochází krizí, když sem vtrhnou američani a chtějí uzavřít spojenectví. Omezují tím však místní obyvatele. Každý se s tím vyrovnává po svém, avšak Emmina babička, dříve uznávaná herečka, se s tím vyrovnat odmítá. Naplánuje akci, do které zapojí všechny své přátele, aby zachránili svou vlast.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dialog

Rule Britannia! , 1972

LiliDarknight
07.07.2022 5 z 5

Kniha pre mňa zo začiatku bola rozpačitá - nie, že by bola zlá alebo sa zle čítala, len som netušila, čo presne od nej očakávať. Nazdávala som sa, že by mohlo ísť o vcelku zábavnú historku, ktorá ponúka vysvetlenie, prečo Angličania neznášajú Američanov. Skutočnosť však bola iná.

Autorka sa zamyslela nad tým "čo by keby". Hoci sa na to vo všeobecnosti skôr zabudlo, Anglicko strávilo roky tým, že sa snažilo dostať do Európskeho spoločenstva (z ktorého sa neskôr stala Európska únia), aby hneď dva roky po úspešnom pripojení ľudia začali protestovať, že chcú odtiaľ vystúpiť. Táto kniha sa pohráva v myšlienkou, že sa Angličania do Európskeho spoločenstva vôbec nedostali, čo spôsobilo pád vlády, nevraživosť voličov, zvyšovanie cien a rast nezamestnanosti. V skratke, nálada je hrozivá a aby toho nebolo málo, do Anglicka práve vpadla americká armáda a všetci sa tvária, že chcú vytvoriť jednotnú republiku anglicky hovoriacich krajín s názvom USUK. Hoci príchod Američanov skôr pripomína okupáciu a dokonca naznačujú, že z Anglicka plánujú urobiť čosi ako skanzen - kde sa budú môcť prísť pozrieť Američania na to, ako sa kedysi žilo.

Dej sa navyše odohráva v autorkinom milovanom Cornwalle. Atmosféra v tomto prípade bola omnoho realistickejšia a chýbala jej už tradičná gotickosť, čo ale neznamená, že by kniha nebola dobrá. Práve naopak. Pretože na pozadí týchto politických hier som mala možnosť sledovať život obyčajnej komunity plnej farmárov a bežných ľudí, ktorí len chcú slušne žiť a starať sa o rodinu. Vplyvom udalostí sa komunita zomkla. Bavilo ma tiež, ako aj tá úplne najmenšia udalosť mohla prerásť do čohosi ozrutného. Veľmi podrobná a verná sonda na dno ľudskej duše. Mala som pocit, akoby som v tom mestečku žila spolu s postavami. Nehovoriac o tom, že celú knihu spájal príbeh obyčajnej starej ženy, ktorá sa snažila postarať o rodinu - a bola ochotná pre to urobiť čokoľvek. Dokonca aj prinútiť miestnych vzbúriť sa proti americkej nadvláde. Bravúrna kniha. Ale od autorky som vlastne ani nič iné nečakala.

Adiemus
07.04.2022 5 z 5

Nejen poslední dobou si na Mad často vzpomenu. A akce "hnůj" jen tak z hlavy nevymizí.

changaj
06.12.2019 5 z 5

Netypická ale zase strhující Maurier. V imaginárním historickém dramatu (obsazení Británie Američany po jejich vystoupení z EU(!) rozehrává osudy jedné bizarní rodiny a jejich sousedství. Příběh nenápadně graduje a pod tlakem okolností se vyvíjí či vybarvují jednotlivé postavy. Z nudného městečka je najednou místo plné hrdinů, prospěchářů, hazardérů, přikyvovačů ale i nenápadných obětavých lidí.

Vlašule
15.09.2019 4 z 5

Je absolutně neuvěřitelné, jak nadčasově dokázala Daphne psát! Pro mě tedy úplně nepochopitelné...kniha se mi líbila, nechybělo napětí, ale věřím, že tento styl není pro každého.

madem
24.01.2019 5 z 5

Miluji alternativní historii - Anglie prohraje druhou světovou válku a podobně. V této knize sice Anglie válku vyhrála, ale pak to s ní šlo od desíti k pěti.
A tak se lidé jednoho dne probudí a zjistí, že jejich země obsadili Američané a vznikl nový stát: USUK.
Nechají si to líbit?
Kniha má i plus, že není tak sladká a útočící na city jako ostatní knihy autorky.

LelaR
06.11.2018 4 z 5

V kontextu současných událostí velmi nadčasový příběh a zajímavé čtení.

renata1824
03.02.2017 5 z 5

Naprosto úžasná a nadčasová záležitost ( vzhledem době, kdy byla napsána ). Četla jsem ji znovu asi po 20.letech a naprosto mě nadchla. Excentrická babička Mad prostě nemá "chybu". Navíc je i vtipně ironická.

martina.riz
16.01.2014

Kniha byla trochu zklamání.

mfe
27.04.2013 4 z 5

Zajímavý popis nástupu diktatury či "pomoci" spřátelené země. Podobné zkušenosti jsme měli i u nás v minulém století...

Daphne du Maurier
britská, 1907 - 1989