Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví

Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40241/bmid_vladneme-nerusit-opozicni-smlouva-a-zPj-40241.png 5 79 11

Politický vývoj od konce roku 1997, tedy pádu Klausovy vlády, přes působení vlády Tošovského, Zemana, Špidly, Grosse až po Paroubkův nástup do funkce. Pohled na hlavní fenomeny tohoto období: opoziční smlouva, korupce, význam občanské společnosti, klíčové politické subjekty (ČSSD, ODS, Čtyřkoalice, KSČM) i aktivity hlavy státu. Žurnalistický pohled na vývoj české politické scény v daném období.... celý text

puczmeloun
puczmeloun
18.08.2023 5 z 5

Jedna z knih, která mě přivedla k zájmu o politiku a později k jejímu studiu. Teď již sice zpětně po letech (čteno 2008, psáno 2014, na Databázi knih přidáno 2023) neposoudím jinak zmiňovanou zaujatost, každopádně na mě kniha zanechala silný vliv.

Bustedka
Bustedka
04.08.2022 5 z 5

Opoziční smlouva. Pro ty z nás, kdo se narodili po sametové revoluci je pojem opoziční smlouva trochu vzdálený (já jsem ročník 90, takže jsem velmi slabé povědomí měla). Jsem ale zastáncem toho, že pokud chceme pochopit současnost, musíme znát i minulost. Bylo tak třeba napravit chyby a přečíst si něco o "zradě na voličích" a "nejkontroverznějším paktu české politiky".

Musím říct, že po přečtení knihy a s tím souvisejícím zhlédnutím stejnojmenného dokumentu (na iVysílání) mi je tak nějak konečně jasnější to zaryté odmítání ODS i ČSSD. To, že spousta lidí je politikou znechucená.
"Náš předseda onemocněl mocí, obklopil se skleněnou zdí svých poradců a propadl pocitu všemohoucnosti." A je úplně jedno, že to řekl tehdejší člen ČSSD, stejně by se mohlo mluvit i o Klausovi.

Vládneme, nerušit nabízí ucelený přehled nejen o opoziční smlouvě, ale i o tom, jak se česká politika na přelomu tisíciletí vyvíjela. Erik Tabery opět (stejně jako v knize Opuštěná společnost) nenásilně vybízí k zájmu nás všech, protože "nejde o to se divit, že se i v demokracii dějí skandály, ale jde o to se zajímat, jak končí".

Velké doporučení.

misantroop
misantroop
02.10.2021 5 z 5

Kniha popisuje dění v české politice se zaměřením především na roky 1998 - 2002. Zásadní a informované shrnutí událostí, kauz i dění té doby. Důležitá kniha od zkušeného žurnalisty.

Mayaku
Mayaku
20.09.2021 4 z 5

Jako devadesátkové dítě jsem kauzy probírané v této knize tehdy vnímala jen velice okrajově a bylo tak rozhodně poučné přečíst si shrnutí a rozbor politické situace v dané době. Vzhledem k všeobecnému marasmu, který na politické scéně vládl už tehdy, teď o trochu lépe chápu ultimátní znechucení části starší generace nad českou politickou scénou. Hrozné je, že některé negativní aspekty v knize probírané se prostě ani trochu nezlepšily - občas jsem si regulérně musela zkontrolovat, že kniha opravdu byla vydána už před 15 lety. Je smutné, že jsme se od té doby neposunuli k ničemu lepšímu - negativní nabubřelé zvyklosti zůstaly a k tomu se ještě prohloubila vulgarizace a prolhanost celé politické scény. A nejhorší na tom je, že některým lidem to opravdu asi ani nevadí nebo je jim to úplně jedno. Smutné.

marara
marara
23.08.2020 5 z 5

Číst tuto knihu bylo jako vrátit se do devadesátých let. Připomněla jsem si všechny tehdejší události, které se mi už vykouřily z hlavy, a zkonretizovala si důvody, ze kterých pramení moje nechuť k našemu současnému prezidentovi i jeho předchůdci. Je hrozné číst o tom, jak se v dobách opoziční smlouvy zametaly kauzy pod koberec, jak si vyšetřovatelé nevzpomínali, že kauzy nebyly dokončeny, jak politici už tehdy ovládali média a využívali je k šíření svého vlivu. Ještě horší ale je, že jsme si z těchto událostí nevzali žádné ponaučení, že stále necháváme vládnout politiky, kteří v politice nehájí zájmy země, ale své vlastní, že nám připadá v pohodě, když se útočí na nezávislá a veřejnoprávní média a když jsou do jejich kontrolních orgánů dosazeni lidé, kterým veřejnoprávní média leží v žaludku. K varování historie jsme slepí a hluší.

DuchDoby
DuchDoby
30.07.2020 4 z 5

Nemusíte s autorem souhlasit, ale jak se vlastně dá nesouhlasit s fakty?
Dnes už je doba o pár let dál. Jenže protagonisté Opoziční smlouvy jsou stále politicky aktivní, dokonce jeden jako prezident, a mám pocit, že jsou na své dílo podvodu hrdí.
Minimálně se člověk z knihy dozví jak velký gauner je Zeman, protože by bylo naivní věřit, že se v něm něco změnilo.

petr4927
petr4927
07.02.2020 4 z 5

Vládneme, nerušit jsem četl až po jiné knize pana Taberyho, Opuštěné společnosti. Pokud by to bylo obráceně, možná bych Vládneme, nerušit dal ještě o jednu hvězdu více. Ovšem oproti Opuštěné společnosti je ozdrojování tvrzení pomění chabé a navíc jsem měl pocit, že se některá témata probírají několikrát.

Pokud upustím od toho, co jsem napsal výše, je kniha výborným mementem konce devadesátých let (kdy jsem byl dítko školou povinné) a v několika momentech jsem se musel skoro trpce smát, neboť současná situace je v některých ohledech stejná jako na konci devadesátých let a v některých dokonce tam, kam by se podle závěru pana Taberyho nedejbože mohla dostat. A třešničkou na dortu je, že jeden z hlavních aktérů této knihy (a přiznejme si to, vychází z ní jako největší zloduch) byl dvakrát za sebou zvolen občany za prezidenta.

Kniha není ideální, ale myslím si, že by si ji měl přečíst každý Čech. A hlavně, že by se měla dostat do rukou dětem při výuce dějepisu - ona taková stará Mezopotámie je sice fajn materiál k naučení, ale to, že se nestíhá ani druhá polovina 20. století, natož 90. a nultá léta, je zkrátka ostuda českého školství. Ale nedělejme si iluzi, že většina patnáctiletých dychtí poznat naše moderní dějiny. Nedychtí...

Jack93
Jack93
04.09.2018 5 z 5

Velmi poutavá kniha, která ani s odstupem 12 let neztratila na zajímavosti. Při výčtu všech politických kauz jsem se nestačil divit, co se tu v 90. letech a na počátku nového tisíciletí dělo, jedna špinavost a nespravedlnost vedle druhé. Čili jako dnes. Nic se nezměnilo... A někteří aktéři tehdejších událostí stále v politice zůstávají... Třeba pánové Kalousek a Zeman, který místo ze Strakovy akademie káže bludy z Hradu...
Výborný komentář, se kterým se ztotožňuji, napsala Mánička178. Víc nemusím dodávat. Přečtěte si jej, poněvadž bych se zbytečně opakoval. Shrnuje všechny dojmy, které jsem si z knihy odnesl.

maid
maid
10.05.2018 5 z 5

Kvůli datu vydání už mírně zastaralá (některých momentech i smutně úsměvná, kdyby jen Tabery tehdy věděl..) , ale možná v tom stále tkví to kouzlo - Politici se na naší politické scéně nemění a provozují stále ty stejné praktiky a podvody...a lidé je stále volí.

Mánička178
Mánička178
05.02.2018 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, která komplexně předkládá příčiny, spojitosti a důsledky opoziční smlouvy a nejen jí. Přečtením získáte velmi ucelený obraz toho, co se na přelomu tisíciletí odehrávalo na politické scéně naší republiky, a čtení to je věru místy velmi znepokojivé, protože jak vidno, důsledky tohoto paktu se promítají až do dneška.
V tehdejší době jsem byla ještě pískle, které se o politiku snad ani nemohlo zajímat, ale toto "hluché místo" bylo přečtením této knihy významně dokresleno a jsem za to moc vděčná. Co jsem si z knihy odnesla především:
- díkybohu za Senát - ač je leckdy označován jako zbytečný, myslím, že jeho prvoplánovité zrušení by bylo velikou chybou - vždyť jen díky senátorům neprošlo několik opravdu nebezpečných zákonů
- spoustu "vlastenců" si neuvědomuje, jakou osobností pro nás byl Václav Havel a kolik toho pro náš národ vykonal - bylo štěstím, že stál v čele naší republiky - jen doufám, že ještě někdy zažiju prezidenta, se kterým se budu moci ztotožnit tak, jako s ním :)
- je vidět, že demokracie se opravdu musí učit a není automatická - čtyřicet let "vymývání" mozků veřejnosti, zabraňování v samostatném myšlení společnosti, to nechá ve společnosti stopu snad i na celou generaci lidí, ne-li více... Proto nechme naše děti vzdělávat, pobízejme je ke styku s okolním světem a nezavírejme je doma - jen tak si snad budou vážit svobody, kterou vybojovali naši rodiče...

...a tak by se dalo pokračovat :)

Excelentní kniha, která klade otázky a pomáhá utvořit názor. 5*

Thrawn89
Thrawn89
08.12.2014 3 z 5

Opoziční smlouva byla nepochybně velkou ranou vývoji naší demokracie, je však paradoxem (na který se zapomíná), že to byli právě její pozdější odpůrci, kteří ji částečně způsobili. Zeman původně chtěl vládnou se středovými stranami a dokonce Luxovi nabídl post premiéra, politický střed v čele s Havlem však tuto možnost odmítl a tím vlastně ani nedal Zemanovi jinou šanci. Je to hold složitější, než jak se dnes interpretuje.

Česko, Česká republika politika Václav Klaus, 1941- Miloš Zeman, 1944- 90. léta 20. století politici česká politika

Erik Tabery
česká, 1977
2017  90%Opuštěná společnost
2006  91%Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví
2006  65%Nemilosrdné příběhy českých dějin
2008  86%Hledá se prezident: Zákulisí voleb hlavy státu

Kniha Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví je v