Vladárka v súkromí: manželstvo, materstvo a móda Márie Terézie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vladárka Mária Terézia bola veľmi usilovná pisateľka listov – pravidelne udržiavala pracovnú korešpondenciu, písala si so svojimi deťmi i s dámami zo spoločnosti. V korešpondencii sa zdôverovala so všetkým, čo ju trápilo, čo ju zamestnávalo ako panovníčku aj ako ženu, manželku a matku. I napriek protokolu a etikete sa v listoch prejavovala ako šťastná, nahnevaná, rozčarovaná, sklamaná, ako skutočná žena. Možno aj v tom spočíva tajomstvo jej neutíchajúcej popularity – vedela byť sebakritická a sebaironická, a umožnila tak čitateľom cez humorné epizódy a malé drámy na habsburskom dvore (tehotenstvo, výchova detí, dvorná zábava, móda, vzťah k cirkvi) spoznať svoju ľudskú stránku. Vládla v prelomovom období a jej korešpondencia poskytuje prehľad o politických, náboženských a iných spoločenských udalostiach, jej komentovanie rodinných udalostí, módy i problémov cirkvi. Kniha o súkromnom živote Márie Terézie sa vo viacerých bodoch líši od toho, čo bolo dosiaľ o Márii Terézii napísané a čo o nej alebo o jej deťoch vyšlo v preklade do slovenčiny. Dozvieme sa, ako chápala lásku, manželstvo, rodinu, ako prebiehal jej všedný deň v manželstve a v rodinnom kruhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162925/vladarka-v-sukromi-manzelstvo-mater-9q5-162925.jpg 3.725
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Ikar (SK)
Orig. název

Maria Theresia, Kinder, Kirche & Korsett, 2008

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Vladárka v súkromí: manželstvo, materstvo a móda Márie Terézie

Přidat komentář
janadibelkova
22.12.2020

Zajímavý, osobní pohled do života Marie Terezie mě překvapil, ale je bohužel sepsán tak trochu nudně..

DanteAlighieri
15.03.2018

Kniha je podle mě špatně pojmenovaná, protože rozhodně nepojednává jen o soukromí Marie Terezie, jak jsem se bláhově těšila. Naopak na nějaké intimní detaily je dost chudá. Zajímalo by mě třeba téma hygieny, těhotenství, porodů, tloušťky Marie Terezie, taky mi chybělo něco o její nenávisti k prostitutkám. Tohle je prostě jen životopis, nezachází do těch zajímavých podrobností. Místy mě to bavilo, místy ne (prostě jsem čekala na nějaké ty soukromé záležitosti, ale moc jsem se nedočkala).


Dreamless
28.12.2015

Veľmi ma to bavilo a obohatilo - ponúka to reálny náhľad do tej doby.

jakafe
12.11.2015

Tak já budu asi výjimka, ale mně tato kniha ukázala Marii Terezii z nevšedního pohledu. Toužila jsem se dozvědět něco nového o běžném životě a záležitostech velké panovnice a toho se mi dostalo. Kniha je rozdělena do jednotlivých kapitol (móda, dvorské zábavy, stravovací zvyklosti, umění, sňatková politika a další) a četla se mi hezky.

Lenu04
09.09.2015

Kniha mě až tolik nenadchla, některé kapitoly mi přišly moc stručné a že se pořád opakují ty samé informace.

Spady
17.10.2013

Průvodce soukromou korespondencí MT, který ledascos poodhalí, ale již jen ztěží trvale zaujme.

Šmerka
20.12.2011

Více jak polovina knihy byla tvořena dopisy, což bylo ne mě hodně a málokdy si udržely mou pozornost, někdy jsme je i přeskočila.

Štítky

Marie Terezie, česká a uherská královna 18. století královny výjimečné ženy dějiny Evropy Habsburkové

Autor knihy

Hannes Etzlstorfer
rakouská, 1959

Podobné knihy

Kniha Vladárka v súkromí: manželstvo, materstvo a móda Márie Terézie je v

Přečtených30x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce15x
Chystám se číst8x
Chci si koupit3x