Vize Gerarda

Vize Gerarda https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26724/vize-gerarda.jpg 4 68 6

Kniha amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Je to jediná Kerouacova kniha, kde se zabývá vlastním dětstvím spojeným se smrtí jeho osmiletého bratra Gerarda. V době smrti Gerarda byly Kerouacovi čtyři roky. Bratrova smrt měla na pozdější Kerouacovu práci značný vliv.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Votobia

Visions of Gerard , 1963

mnohoknih
mnohoknih
21.10.2023 3 z 5

Spíše než kniha je to knížečka o pár letech Kerouacova dětství. A myslím, ze vznikla proto, aby si Jack uchoval vzpomínku na staršího bratra, spíše brášku. Čtení není jednoduché, ať pro zvolené téma nebo pro způsob psaní. Střídají se zde matné vzpomínky, sny, vize a domýšlené situace. Hodně zmiňuje Krista, anděle a smrt. Smrt je druhá strana mince, které říkáme život. Výborný je doslov, kde je tento smutný text uveden do některých kontextů. A na úplný závěr je popsána partička pokeru. To je optimistický konec.

Majto
Majto
09.06.2022 3 z 5

Kniha zabudnutá v polici takmer štvrťstoročie sa mi dostala do rúk po prvýkrát. Smutný, intímny úsek autorovej histórie zvečnený jeho osobitým štýlom. Momentálne mi síce kniha nesadla do nálady, no som si istý, že v budúcnosti po nej opäť siahnem. Verím, že mi to nebude zas trvať tých 24 rokov.

Messilina
Messilina
26.01.2019 3 z 5

Přiznávám, že po Na cestě, jsem byla touto knihou trochu zklamaná. Chápu, že autor asi neměl v úmyslu napsat bestseller a že kniha má spíše nějaké osobní poselství. Něco, co Kerouac potřeboval vyjádřit. Je to hodně osobní příběh, který se prostě nemusí líbit každému.

3nitka
3nitka
26.08.2014 5 z 5

Áno, je pravda, že Kerouaca milujem. A viem, že nie som objektívna pri udeľovaní hviezdičiek pri jeho knihách. Ale objavila som ho v čase, keď som to potrebovala a ovplyvnil ma na celý život. Túto knihu som dostala ako darček od mojej sestry a dlho som plakala od šťastia.

fanczy
fanczy
25.09.2013

Do teď jsem četl pouze Kerouakovy knihy ze života na cestě a musím bohužel říct, že tato kniha mě nenadchla. Na můj vkus až příliš křesťanské, častokrát je zmiňován Avalokitešvára, ale bohužel já v tom viděl pouze náboženský obraz Ježíše. Kdyby mi nebylo líto vyhozených peněz, tak bych tu útlou knížečku asi ani nedočetl, ALE udělal bych chybu. Na posledních stránkách po Gerardově smrti si mě opět získal poetičností svých slov a vizí, bohužel to ale nestačilo na to, abych měl chuť si tohle dílko znovu přečíst.

HarryHaller
HarryHaller
30.11.-0001 3 z 5

V dobách, kdy jsem Kerouaca četl a miloval a toužil žít, tak jak on psal, se mi do rukou dostal i tento něžný a milý příběh. A musím říct že to nebyla ta správná doba. Kerouac v něm předvedl protipél Big Sur, který je jeho největším experimentem a já se nemohu dočkat, až si tuto přečtu znovu a snad ji ocením lépe.

dětství Beat generation, beatnici bratři

Jack Kerouac