Vitka

Vitka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370812/bmid_vitka-KgI-370812.png 4 441 116

Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové. Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům. Její život byl fascinující směsicí výjimečného nadání, píle a neústupnosti, ale také svobodomyslnosti, kterou šokovala své okolí. Zemřela v pouhých pětadvaceti letech, válkou odříznutá od domova v jihofrancouzském Montpellieru. V té chvíli však už měla za sebou studia v Brně, Praze a Paříži, složila na čtyřicet oceňovaných skladeb, dirigovala významné evropské orchestry a byla životní i tvůrčí partnerkou Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili proslulý milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli známí představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.... celý text

Kaja1
09.01.2022 4 z 5

Zajímavý životní příběh nadané skladatelky. Škoda jejího konce, možná si ho uspíšila svým nevázaným způsobem zivota.

tabaluga
08.01.2022 5 z 5

Ano, paní Tučková prostě umí.. Přiblížení života nadějné skladatelky a dirigentky, které se povedlo v té době téměř nemožné. Jako žena se probojovala do takových kruhů, kam ženy měly přístup zapovězený. Škoda, že zemřela tak mladá, mohla toho jistě dokázat mnohem více.. Nicméně kniha podnítila mou touhu si o slečně Kapralové zjistit více informací. Děkuji

Ctucomamrada
16.11.2021 5 z 5

Krásný a výborně podaný příběh.

Katka2382
19.10.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila a četla se moc dobře.
Vitka byla bezesporu zajímavá osobnost,škoda tak brzké smrti.

hapac
06.09.2021 4 z 5

Kniha - divadelní hra o Vítězslavě Kaprálové - o talentované a ve své době nekonvenční ženě. Kniha mne moc lákala a zároveň odrazovala od čtení, ale nakonec jsem moc ráda, že jsem si ji v knihovně půjčila a přečetla.

Marekh
22.07.2021 5 z 5

Od Kateřiny Tučkové jsem četl v minulosti román VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH a román ŽÍTKOVSKÉ BOHYNĚ. Obě knihy se mi líbily a knihy doporučuju. Byl jsem zvědavý na knihu VITKA, kterou autorka zpracovala do podoby divadelní hry a musím říci, že mne kniha opětovně nezklamala. Knihu hodnotím na 100 %.

Kniha vypráví o VÍTĚZSLAVĚ KAPRÁLOVÉ (1915 – 1940), která vystudovala skladbu a dirigování a složila více než 40 skladeb. Život této ženy byl velmi zajímavý jednak vztahy s různými muži, jejím přístupem k životu a také mne zaujalo, že se dožila velmi nízkého věku, pouze 25 let! Říkám si, že mohla dokázat ještě mnohem více, pokud by se dožila vyššího věku, protože měla obrovský talent a dokázala se prosadit mezi muži, což nebylo v období, ve kterém žila, jednoduché. Jsem rád, že jsem se dozvěděl o této umělkyni prostřednictvím čtivě napsané a dobře zpracované knihy od Kateřiny Tučkové. Je vidět, že si autorka dala na knize záležet.

Hrdinové v knize mluví současným jazykem a jak se píše v doslovu, „nikdy neupadnou do jazyka floskulí a reklamních sloganů..“ Dialogy působily přirozeně a autorka nám tímto stylem více přiblížila tuto umělkyni. Kniha se četla dobře a určitě knihu doporučuji k přečtení.

Kniha obsahuje ÚVOD, ve kterém se dočteme o Vítězslavě Kaprálové, samostatnou divadelní hru, černobílé fotografie, DOSLOV a PODĚKOVÁNÍ.

Kniha je pěkně zpracovaná po grafické stránce včetně tučného písma jednotlivých postav, které ve hře vystupují. Rovněž jsem nenašel žádné pravopisné chyby, což oceňuji. V knize se vyskytují poznámky pod čarou.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… mně se zdá, že čím víc svobody, tím víc je třeba vnitřní kázně.

DámaMáma
18.07.2021 5 z 5

Naprosto strhující…

Sarapet
19.06.2021 5 z 5

Krásné téma, krásně psané. Úplně mě to pohltilo. Už mám připravenou další knihu od autorky.

janavom
16.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha- divadelní hra o geniální ženě ve světě mužů.

Zuzvil
18.04.2021 3 z 5

U této knížky, respektive divadelní hry, vůbec nevím jak hodnotit, tam, kde shledávám plusy tak zároveň shledávám i mínusy. Hodnotím tedy průměrně. Moc se mi líbila forma knížky, netradiční, zároveň mi to přišlo takové hodně strohé a stručné. No ale když přemýšlím, tak to se mi vlastně i líbilo, protože život Vitky byl bohužel také krátký a dá se říct stručný, takže autorka to skvěle vystihnula. Jsem opravdu u této knížky na půli cesty ve všem :-) Každopádně jsem moc ráda, že mě autorka s touto mladou talentovanou ženou seznámila.

boox
23.03.2021 4 z 5

Zajímavý námět, ještě zajímavější zpracování. A to nemyslím jenom fakt, že se jedná o divadelní hru. Spíš to, jakými nápady (ať už literárními nebo dramatickými) autorka předkládá čtenáři na malém prostoru (ať už divadelní jeviště nebo rozsah knihy) to nejpodstatnější ze života Vitky. Člověk má po dočtení pocit, jako by dočetl román o Vitce. Těžko říct, nakolik autentické (vyčtené třeba z deníků nebo korespondence) jsou jednotlivé situace nebo dialogy. Vitka občas mluví dost moderně. Každopádně mohla být Vitka fajn kamarádka, se kterou se člověk určitě nenudil, ale jejím partnerem bych nechtěla být ani omylem. Myslím, že nikoho z nich si snad ani nemohla vážit (jako hudebníků možná, ale lidsky ...) vzhledem k tomu, jak se k nim chovala. Těžko říct, co se v tom děvčeti odehrávalo a co ji vedlo k tomu, že si tak pohrávala s životy ostatních. Každopádně zajímavé ... po všech stránkách ...

juliesze
17.03.2021 4 z 5

Paní Tučková si umí vybar výborné a zajímavé téma, které ještě zajímavěji zpracuje (románem, divadelní hrou, krátkou reportáží) a čtenáře, který o věci vůbec nic nezná a čte poprvé dokáže zaujmout. Právě mnohotvárnost děl autorky mě baví. Rozumím kritice použité mluvy (viz doslov), nicnémě i tak mi dílo přišlo zajímavé a jako žena jsem na takovou osobnost byla pyšná.

tittanie
01.02.2021

Velice zajímavá kniha o zajímavé osobnosti. Vůbec mi nevadilo zpracování knihy jako divadelní hra. O Vitce jsem vlastně vůbec nic nevěděla. Ale jsem ráda, že jsem se o ní dozvěděla. Autorka mě nezklamala.

katy211
17.01.2021 5 z 5

Vitka se mi moc líbila, i když byla psána jinak????, mám ráda knihy od Kateřiny Tučkové. Konečně jsem se něco dozvěděla o Vítězslavě Kaprálové, kterou jsem do teď znala jen podle jména.

petrarka72
13.01.2021 5 z 5

Zběžné seznámení s Vítězslavou Kaprálovou již v autorčině předmluvě - Kateřina Tučková uvádí všechna nezbytná fakta i svůj, v dobrém slova smyslu feministický náhled na Vitčinu pozoruhodnou osobnost. Nicméně emocionální setkání probíhá v průběhu scénáře, napsaném na pomezí filmu a divadla; po rozpačitém začátku se objevují velmi působivé obrazy (holčička pod pianem, například) a divadelně nosné situace (ty nejpůsobivějších nakonec, samozřejmě - marné volání skrz oponu z Francie do protektorátu, Vitčino blouznění a její proměna v Juliette...). Potřebný je i doslov brněnského hudebního odborníka Miloše Štědroně, dalšího z těch, jehož vážná hudba by neměla zůstat nepovšimnuta (když už jeho Baladu pro banditu zná každý). A jediné, co mi v knížce chybí, je fotodokumentace představení Husy na provázku (režírovala Anna Petrželková - a její inscenace mají vždy oproti předloze výraznou přidanou hodnotu).

fionka36
16.12.2020 2 z 5

Být napsaná jiným stylem než divadelním scénářem, četla by se velice dobře. Nevyhovuje mi tento styl psaní

Péťa1950
25.11.2020 5 z 5

Knihu jsem nejdříve četla, velice mě zaujal život této u nás možná zapomínané ženy .Nyní jsem měla možnost prostřednictvím ČT vidět nádherné představení divadla Husa na provázku. Krásné, velice sugestivní, zajímavé nastudování a výborné herecké výkony. Kdo máte blízko do Brna a máte možnost hru vidět v reálu, tak až zase začnou divadla hrát, neváhejte. (nevím, zda je hra ještě na repertoáru)

annes
21.11.2020 5 z 5

Když jsem byla malá jezdili jsme s prarodiči do Tří studní a babička vždycky ukazovala dům, kde žila Vitka. Doteď jsem o ní ale nevěděla vůbec nic a nepřišla mi nikdy zajímavá. Po přečtení a zjištění, kdo vlastně byla jsem velmi mile překvapená. Rozhodně přečtu ještě něco o této pozoruhodné ženě.

markoj05
17.10.2020 5 z 5

Zase jedna kniha co mě hodně pohltila

Gibis
01.10.2020 4 z 5

....ta holka neměla žádnou pokoru, vždycky musela mít poslední slovo....

Sebevědomá, drzá, až téměř arogantní, tak na mě působilo Vitčino vystupování, ale pokud se v tehdejší době chtěla žena prosadit v ryze mužském světě, asi ani jiná být nemohla. Do přečtení příběhu jsem vůbec netušila, že někdo takový existoval, ale já se ve světě téhle hudby moc neorientuju, zřejmě to bude i tím, že mám "absolutní hluch" :)
Ale čtení mě bavilo a vyhovovala mi i forma divadelní hry, dovedla jsem si živě představit scény na jevišti. Takže jsem ráda, že jsem si opět rozšířila obzory.