Vítězství Kateřiny Bushové

Vítězství Kateřiny Bushové https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137502/bmid_vitezstvi-kateriny-bushove-DPl-137502.jpg 3 6 1

Ctižádostivá mladá písařka Kateřina Bushová žije v Anglii. Rozhodne se, že musí proniknout do vyšších vrstev, a jde chladnokrevně za svým cílem. Navštěvuje večerní kursy, po nocích studuje a svému záměru obětuje i svoj první lásku. Opravdu stoupá stále výš, až se stane sekretářkou zámožné šlechtičny. Odtud je už jen krůček ke vstupu do vysoké společnosti, a ten se jí podaří díky sňatku s vévodou. Cíle tedy dosáhla, ale bude jí to stačiť ke štěstí?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ivo Železný

The career of Katharine Bush , 1916

modranka
17.10.2012 2 z 5

Kniha bola napísaná v roku 1916 - dej sa odohráva v roku 1912. Takže z tohto pohľadu je dobovo moderným príbehom. Na môj vkus je však celý dej príliš didaktický a moralistický. Zdá sa mi, že autorka nastavila zrkadlo vtedajšej spoločnosti, skazenej morálke v šľachtických rodinách. Ide o prechod z tradičnej úzkoprsej morálky do moderného sveta uvoľnených mravov, kedy manželia majú svoje milenky, manželky niekoľko milencov a navzájom to jeden o druhom vie.
A k samotnému príbehu. Zdal sa mi dosť nudný, chýbala mu dramatičnosť, záver bol tak rýchly a prišlo k takej prevratnej zmene v charakteristike postavy, až sa to zdalo neskutočné.

Elinor Glyn
anglická, 1864 - 1943