Vítězný oblouk

Vítězný oblouk https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/531/bmid_vitezny-oblouk-w7E-531.jpg 4 1440 150

Příběh německého emigranta pobývajícího v Paříži, antifašistu, vynikajícího chirurga dr. Ravica, který zde může vykonávat svou profesi pouze ilegálně. Žije bez dokumentů, ze dne na den, pronásledován úřady, a má už jen jedinou touhu: najít gestapáka, který kdysi dohnal k smrti jeho snoubenku. Střetnutí s ním i Ravicův plán odplaty, stejně jako osudové setkání s Joan Madouovou, která je jako on bez vlasti a bez domova, a průběh jejich vášnivé i tragické lásky, tvoří hlavní dějovou linii románu, jenž se stal záhy po svém vydání bestsellerem a dosáhl úspěchu i na filmovém plátně. Jedna z nejznámějších autorových knih zachycuje mnoho z vlastního osudu Remarqua i jeho generace, lidí, jejichž mládí poznamenala 1.světová válka a později nastupující nacismus. Vítězný oblouk napsal Remarque na počátku 2.světové války v Kalifornii, kam se uchýlil, když už se před postupující hitlerovskou mocí necítil dost bezpečný ani ve Švýcarsku, ani ve Francii.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Arc de Tromphe , 1946

datel77
datel77
18.02.2016 5 z 5

Příběh odehrávající se v Paříži v předvečer 2. sv. války. Tam Ravic už 4 roky přežívá po utrpěném traumatu z německého koncentračního tábora. A pak opět dostává chuť naplno žít. Potkává zvláštní ženu a také německého důstojníka, který jeho trauma zapříčinil. Líbí se mi, že mezi hlavní hrdiny patří dva uprchlíci z opačných stran barikád - Němec a Rus, velcí a opravdoví přátelé.

Terry11
Terry11
18.02.2016 5 z 5

"Lítost je ta nejzbytečnější věc na světě. Nic se nedá vrátit zpátky. Nic se nedá napravit. Jinak bychom byli všichni světci. Život neměl v úmyslu nás udělat dokonalými. Kdo je dokonalý, patří do muzea."

Děj knihy se dá převyprávět v jedné minutě, ale autorovy úvahy jsou tak filosofické a nadčasové, že o nich budete přemýšlet dlouho a dlouho. A některé vás provází celý život. Když jsem tuto knihu četla někdy v šestnácti lety poprvé, vypsala jsem si pár citátů. A teď po tolika letech v nich nacházím tutéž pravdu a opět se s nimi ztotožňuji.
V Oblouku se šetří city. Jak milostnými, tak těmi, jako je vztek, touha a nenávist. Stačí totiž pár střízlivě a stroze podaných obrazů a vzpomínek. Zato úderných. Autor až na posledních stránkách odhaluje důvod Ravicovo trýznivého nutkání po pomstě. A jeho pravé jméno skoro nezaznamenáme.

"Lvi zabíjejí antilopy, pavouci mouchy, lišky slepice. Která jediná rasa na světě bez ustání potírá sebe sama, vede mezi sebou války a zabíjí se?"
"To jsou otázky pro malé děti. přirozeně, že koruna tvorstva. Člověk, který vymyslel slova láska, dobro a milosrdenství."
"Dobře. Který tvor v přírodě může spáchat a páchá sebevraždu?"
"Zase člověk. Který vynalezl věčnost, boha a vzkříšení."

tynka65
tynka65
16.02.2016 5 z 5

Na některé knihy za celý život nelze zapomenout a tohle je pro mne jedna z nich ♥

zlatka2001
zlatka2001
04.02.2016 5 z 5

Ravic je můj oblíbený hrdina, i když by se klidně mohl jmenovat Roby jako ´ve Třech kamarádech. Všude je to totiž autor. Zajímavé, poučné, nádherné. Přesně podle mého gusta.

Smolda
Smolda
01.02.2016 5 z 5

Další skvělá kniha se spoustou velmi pravdivých pasáží a citátů ze života . Po dočtení si vždy říkám, že už asi po další Remarkově knize nesáhnu .. kvůli špatným konců. Ale i tak neodolám a začnu další.. 5z5

memulina
memulina
27.01.2016 5 z 5

jednoduše skvělé

Erica
Erica
26.01.2016 5 z 5

Skoro všichni Remarquovi hrdinové jsou si podobní, Ravic je také piják, také má svou osudovou ženu, také je dobrý ve své práci. Tady je navíc motiv pomsty a já mu celou dobu držela palce, aby ji mohl vykonat. Nádherná stylistika, plná jemných poetismů tolik pro tohoto jemného spisovatele typických.

AyameAkamatsu
AyameAkamatsu
09.01.2016 3 z 5

V podstatě to byla dobrá kniha, ale že by se k ní ještě vrátila to ne. Měla jsem hodně malé vydání a i přelouskat deset stránek mi trvalo půl hodiny. Na mě to bylo až moc filozofické, autor se očividně chtěl vypsat a na každou stránku (mého malého vydání!!) dal asi deset myšlenek.
Jinak to byla opravdu dobrá kniha. První, kterou jsem za rok 2016 přečetla, ale znovu po ní asi nesáhnu.

iv.86
iv.86
16.11.2015 4 z 5

Přišla mi dost rozsáhlá. Ale konec stál za to. Remarque umí vtáhnout do děje. Popsat a přiblížit atmosféru. Citáty byly také skvělé.

EnneP
EnneP
10.11.2015 5 z 5

Knihu jsem četla, je to už dávno, ale do dnes na ni vzpomínám a vybavuji si o čem je.. Měla jsem staré vydání, to jsem půjčila a bohužel se někam zatoulalo. Tak jsem si koupila nové a přečtu si ji znovu.

Kniha je už dávno přečtená a tady je na ni odkaz na mém blogu.

Gagarin
Gagarin
28.10.2015 5 z 5

Mimořádně, mistrně, exceletně, nepřekonatelně! popsaná atmosféra předvečeru druhé světové války. Remarque umí přenést tehdejší napjaté očekávání, co se stane, na stránky knihy tak přesvědčivě, že jsem měl pocit, jako bych tehdy těmi ulicemi Paříže procházel spolu s Ravicem. Je pravda, že samotný příběh, který se neustále točí kolem své osy a vyvrcholí až na samém konci, není úplně důležitý. Naopak jako mimořádně důležitý se mi jeví vzkaz, který tato kniha - snad - nese: bacha na příznaky blížící se války! I v souvislosti se současnou situací v Evropě je to varování nečekaně aktuální. * Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

woodward
woodward
29.09.2015 5 z 5

Zkušenosti emigrantů prchajících před nacisty byly pestré, často skličující i děsivé. Remarque na toto téma napsal tři romány a vzpomínám si, jak jsem při jejich četbě upřímně nenáviděl vlády a úřady zemí, které těmto lidem bránily najít nové místo k životu. V době, kdy jsem tyhle knihy četl poprvé, byla emigrace běžnou součástí našich životů; každou chvíli se člověk dověděl, že ten či onen zdrhnul za kopečky a ze zpráv které zpoza kopečků přicházely se nezdálo, že by je tam někdo dusil tak, jak to zažívali Remarquovi hrdinové v předvečer války. Dnes jsme o několik desetiletí dál a je to tu zas. Evropou proudí lidé prchající před zvůlí a válkou, o které nikdo nestojí. A když si někdo dovolí připomenout, že ještě před nedávnem i naši lidé záviseli na dobré vůli těch, kdo je za hranicí přijímali a umožnili jim najít nový domov, a bylo by tedy nyní vhodné projevit stejně dobrou vůli vůči těm, kdo se stejným cílem a z podobných důvodů přicházejí k nám, je mu odpovědí záplava blbých xenofobních, často rasistických keců. Až o tom někdo napíše román, příští generace bude číst a zas nechápavě vrtět hlavou, co to bylo za hajzly, ti lidé, kteří se tak hnusně chovali ke svým bližním v nouzi.

Faraon
Faraon
02.09.2015 5 z 5

Právě jsem dočetl. Byla to kniha, která mě hodně zasáhla a musím říci, že na konci jsem měl na krajíčku. Postava Ravika je naprosto ohromující. Příběh má " co dát" - nebudu psát citáty, protože byly již napsány.
Jedna z mých nejoblíbenějších vůbec - ano i takto by se dala charakterizovat. Zanechala mi v paměti silný otisk.
V porovnání se Západní frontou je pro mě naprostý favorit Vítězný oblouk.
Ale vadilo mi neustálé pití alkoholu a kouření cigaret (hned jsem si vzpomněl na Larssona - tam pro změnu dělali obložené chleby)

Děkuji autorovi za vytvoření takového Klenotu.

Šííla
Šííla
23.08.2015 3 z 5

V knize dle mě ustupuje do pozadí příběh a člověk si všímá spíše úžasných výroků postav.
Příběh je sic plný cliché a je zkrátka předvídatelný, ale myšlenky postav jsou neuvěřitelně propracované a obecně i postavy jsou dobře napsané.
"Pokud vím, jen staří Řekové měli bohy pití a radosti ze života: Bakcha a Dionýsa. My máme místo toho Freuda, pocity méněcennosti a psychoanalýzu- strach z příliš velkých slov v lásce, a příliš velká slova v politice. "
Tohle je jeden z nejlepších výroků, co jsem kdy měla tu čest přečíst.

Peleus
Peleus
19.08.2015 5 z 5

Na tuhle knihu mám jen ty nejlepší vzpomínky. Letní dovolená, dva dny trvající strašná depka, skleničky calvadosu (ten vlastně na baru neměli, musel se kompenzovat místním kapverdským grogem) a neskutečně hutný obsah. Skvělé čtení. Nezapomenutelný zážitek.

Lady S.
Lady S.
28.07.2015 3 z 5

Kniha mě nijak více nezaujala, neříkám, že byla špatná, to bych snad o žádné autorově knize neřekla, ale snad jsem očekávala víc.

domi13
domi13
03.04.2015 5 z 5

Byla to první kniha od Remarqua a moc se mi líbí. Určitě se hned pustím dalších.

ladypink22
ladypink22
08.03.2015 5 z 5

„Člověk není nikdy otrlý. Člověk může jenom lecčems přivyknout."

„Příliš hlasitě? Co je příliš hlasitě? Jenom ticho. Ticho, do kterého člověk zapadne jako do vzduchoprázdného prostoru."

„Víra může snadno vést k fanatismu. Proto všechna náboženství stála tolik krve."

„Sny máme proto, že bez nich bychom nesnesli pravdu."

„To je to bláznivé na světě: proměníš se v archanděla, blázna nebo zločince a nikdo to nevidí. Ale když ti chybí knoflík - to vidí každý."

„Žárlivost začíná u vzduchu, který ten druhý dýchá."

„Lásku nemáme špinit přátelstvím. Konec je konec."

„Nikdo nám nemůže být cizejší než člověk, kterého jsme kdysi milovali."

Kika92
Kika92
21.02.2015 5 z 5

Ja som si taktiež z toho veľa citátov čítala znova a znova. Remarque bol proste skvelý autor.

Zdenik
Zdenik
20.09.2014 3 z 5

Příběh byl zajímavý, ale přišel mi moc rozvláčně napsaný. Občas jsem měla chuť nějakou stránku přeskočit. Po knize Na západní frontě klid mi to přišlo bez spádu. Anebo jsem od knihy prostě měla moc velké očekávání :)

Erich Maria Remarque (p)
německá, 1898 - 1970