Vítězný oblouk

Vítězný oblouk https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35484/bmid_vitezny-oblouk-x4F-35484.jpg 4 1442 150

Paříž v předvečer vpádu nacistické armády. Příběh německého emigranta vynikajícího chirurga doktora Ravica vykonávajícího zde ilegálně svou profesi.

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Arc de Tromphe , 1946

Milos74
02.02.2017 5 z 5

Výborná knížka, ke které se pravidelně vracím.

davas
02.02.2017 5 z 5

Než jsem začal číst tuhle knihu,tak jsem dlouho vybíral něco,co bude úplně jiné,než jsem dosud četl ....a vyšlo to...kniha vás donutí k zamyšlení a zanechá krásný dojem

kacimilek
30.01.2017 4 z 5

Nějak mě to nezasáhlo tak, jak jsem při prvním otevření knihy očekávala. Joan pro mě byla na začátku jen šedou zakřiknutou myškou, která se vyvinula v neuvěřitelně otravnou osobu. I přesto se mi četla dobře, ale vracet se k ní jistě nebudu.

ylena.k
02.01.2017 5 z 5

Krásná kniha. Autor jako vždy nezklamal. :)

timelady
20.12.2016 3 z 5

Za mě zatím nejslabší kniha, kterou jsem od Remarqua četla. Iritovala mě postava Joan, která je na můj vkus až moc hysterická. Samotný děj mě začal bavit až ve chvíli, kdy byla postřelena.

kara
26.11.2016 5 z 5

Už kvůli téhle knize jsem ochutnala calvados. Calvados hnusnej, knížka moc hezká!

MC87
07.11.2016 4 z 5

setkání...calvados...děj....setkání...calvados....láska...calvados...děj..odloučení....chlast...nácek...sloučení....calvados v noci...ztrápená láska...děj...konec. Kniha hodně propaguje jeden druh alkoholu, nevyužívá potenciál popisu druhé světové války a i přes vysoké kvality nedokáže vyvolat úzkost, kterou autor dokázal ve svých vrcholných dílech zprostředkovat.

Nadhledokuk
12.09.2016 5 z 5

Slzím nad krásou romanticky popsaných okamžiků a situací. Jen zcela obyčejný a ničím výjimečný čtenář bez porozumění by tuto knihu zhodnotil jako nekonečnou a utahanou, když každá stránka je pastvou pro umělecký zrak. Rozhovory byly více než přesvědčivé, prostředí dýchalo do mého obličeje, a já byl opravdu v něm, vše kolem sebe jsem viděl. Miloval jsem Ravica jako osobnost, která je zkušená a poznamenaná časem, stejně jako Remarque, a která je nesmírně charismatická a bohatá. Remarque se zde opět ukázal jako umělec, jako tvůrce myšlenkového světa plného skvělých efektů, hudby a detailů. Jsem spokojený, dámy a pánové, jsem spokojený, zocelený a obohacený skvělým charismatem hlavní postavy.

Vampirosa
26.08.2016 1 z 5

Přiznám se bez mučení, otevřela jsem to kvůli povinné četbě ve škole. Doufala jsem, že to nebude tak nudné a nekonečné,.. ale mýlila jsem se. Hlavní hrdina je akorát plný sebelítosti, nenávisti a v příběhu je cítit všudypřítomná deprese. Děj se strašně pomalu táhne a čtenáři přijde, že přečetl půl knížky a stále se nic nestalo. Asi po 300 stránkách jsem knížku odhodila, protože jsem umírala nudou, rozuzlení si přečetla na wikipedii a z toho vypracovala referát. Nikomu bych toto dílo nedoporučila - je to ztráta času nebo jsem hold neobjevila jeho kouzlo.

angelice
15.08.2016 4 z 5

Budu ječet! Mé knize schází posledních 20 stran...! A naše knihovna je přes léto zavřená (taky nevím jak přišli na to, že mají lidi na čtení o prázdninách málo času a zavřeli)

mgeisselreiter
22.06.2016 3 z 5

TheBonelex ve svém komentáři poměrně dobře vystihuje i mé pocity. Celá kniha je pořád jen samé tlachání skoro o ničem, nemá to vůbec žádný spád, nic se neděje. Některé části se sice čtou dobře (když se zrovna něco děje), ale mnohé "filozofování" (píši v uvozovkách, protože pro mě jsou to spíš nudné kecy než nějaké zajímavé, přínosné myšlenky) je utrpení číst. Celkově mi autor ukázal, jak umí mlátit slámu. To, co napsal, by např. Simenon stlačil na čtvrtinu délky, postihl by vše, navíc by dokázal i atmosféru lépe zachytit, mělo by to spád a neztratil bych se čtením tolik času (ano, zde to považuji za ztrátu času). Z celé knihy je opravdu dobrých tak 20 stran ke konci při akci s Haakem. 55%, 21.6.2016.

TheBonelex
15.06.2016 2 z 5

Tak, jak je Remarque mým nejoblíbenějším spisovatelem, touhle knihou jsem byl velice zklamaný. Hlavní postava Ravica je sama o sobě sympatická, to se bohužel nedá říct o Joan, která mi pila krev hned od začátku. Vykreslení atmosféry předválečné Paříže je skvělé. Stejně jako popsaný život ilegálních přistěhovalců je dech beroucí. Samotný příběh se ale táhne hlemýždím tempem, a až na pár menších věcí se celou knihu v podstatě nic neděje. Nejnapínavější část je bezesporu stíhání Haakeho. Co mi na knize neuvěřitelně vadilo, byly filozofické pasáže. U Remarqua typická věc, ale zde to bylo, dle mého názoru, zahnáno do extrému. Neboť chirurg a anonymní míšenka z ulice (čtěte jako Joan) spolu vedou filozofické rozhovory, jako kdyby každý přečetl několik svazků Platóna nebo Sokrata, a jako koníček vystudovali klasickou filozofii. Z tohoto důvodu jsem všechny tyhle pasáže četl s pohrdáním, nebo sarkastickým smíchem na tváři, a bohužel na mě asi neměly onen kýžený dopad. Zároveň první kniha od Remarqua, která mi nedokázala vehnat slzy do očí. Smrt Joan a deportace Ravica mě prostě nezasáhla ani trošku. Možná to bylo zapříčiněno mým celkovým dojmem z příběhu. Za mě bohužel nejslabší kniha od Pana Remarqua.

čuřil
12.05.2016 4 z 5

Nemůžu si pomoci, ale já prostě Remargua můžu.
Nebylo to pro mě tak zdařilé jako 3 kamarádi nebo Černý obelisk. Ale knížka měla své poučení, opět sice smutné a né klasicky "optimistický" konec, ale bylo to povedené - dobré.

beluca
27.04.2016 5 z 5

Výborně napsaná kniha, stejně jako všechny ostatní od Remarqua. Četla jsem jí v průběhu let mnohokrát a ráda se k ní stále vracím. Hluboká, dojemná a moudrá.

PrincessIvi
20.03.2016 2 z 5

Kniha je neskutocne nudna a nic tam nieje iba sebalutost a depresia, vobec sa mi nepacila. Ziadna inspiracia a chut do zivota.

Vec1980
15.03.2016 4 z 5

Už všechno o knize určitě najdete níže a nebo výše. Kniha s ne příliš složitým dějem (který se ani nehodí), ne příliš mnoho postavami (které ani nikdo nečeká) a s ne příliš šťastným koncem (který ani není možný). Celou dobu jsem měl chuť na Calvados z Normandie, večeři s výhledem na Vítězný oblouk a zažít déšť na bulváru Paříže. Calvados pořeším v nejbližší době a snad se potkáme s Ravikem :-) v Paříži - určitě jich tam je pořád spousta...

ritta
09.03.2016 5 z 5

Krásné.Myslím, že víc netřeba dodávat.

Holden
27.02.2016 2 z 5

Můj probém s Remarquem je ten, že mu nevěřím jediný slovo, který z něj vypadne. Podle mýho je dobrá kniha taková, kdy skutečně věříte, že takovej příběh se někde odehrával, že se takovýhle osudy opravdu někde staly. Jenomže jak tomu máte věřit, když ze sebe postavy v knize prakticky neustále chrlí rádoby chytrý a životní moudra? To mám věřit, že se Ravic s Joan nebavili opravdu o ničem jiným než o zásadních otázkách života, smrti a lásky? Možná by mě to před peti lety dojímalo, jenže teď mi to přijde strašně neautentický a umělý. Určitý pasáže mi dokonce připadaly úplně k smíchu a to bych o sobě neřekl, že jsem až tak velkej cynik. Víte, některý myšlenky jsou ze svýho základu opravdu pravdivý a několikrát jsem se nad nima pozastavil a musel dát Remarqueovi za pravdu, kámen úrazu tkví ale v tom, že ty myšlenky jsou tak přehnaně barvitě a květnaně vyjádřený, že člověk prostě ví, že takovejhle rozhovor nikdy neproběhnul.

Jakej to obrovskej rozdíl mezi tímhle spisovatelem a jeho kolegou z Lost generation, kterej razil heslo "...write one true sentence," a kterýmu opravdu věříte, že všechny ty nešťastný příběhy zažil a vytrpěl. Remarque nejspíš taky, jenže jeho svědectví o tom je neskutečně plytký a ve srovnání s Hemingwayem vyzní jako příliš snaživý vyprávění žáka střední školy, nic naplat.

Opravdu jsem se snažil brát tuhle knihu vážně, protože v sobě ukrývá spoustu krásnejch myšlenek o životě, jenže tyhle zamyšlení jsou tak křečovitě podaný, že si chvílema říkáte, jestli to autor opravdu myslí vážně, nebo si z nás všech dělá prdel.

Damato
22.02.2016 5 z 5

Vítězný oblouk + Remarque = pro mě krásná kniha o veliké bezmocnosti člověka + úděsná jistota, že jsem zaplaťpánubohu v té době nežila, ale bohužel ji znám z vyprávění lidí, kteří tu dobu pořád ještě pamatují. Je to pořád tak blízko nás, až z toho mrazí. A lidé jsou pořád stejní, nepoučitelní - a máme to tady zas a zas někdo někam, před někým utíká. Zeměkoule je přeci proti ostatním planetám tak malá, kam budou jednou utíkat naši potomci? Mrazí z toho. Ale za to Remarque nemůže, on to jen popsal. Za to může člověk sám- chce se mi napsat člověk debil. Jo člověk se narodí, v dětství určitě nemá žádný malý ,myslící tvoreček úmysl zabíjet a pronásledovat- to mu musí někdo vnuknout- tu myšlenku nadřazenosti a touhy zabíjet - a zas je to nějaký člověk.

Honzik78
21.02.2016 5 z 5

Kniha se četla dobře, konec mě do děje vtáhnul hodně. Možná si ji za čas přečtu znova.

Paříž chirurgové

Erich Maria Remarque (p)