Vítejte v pavilonu opic

Vítejte v pavilonu opic https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29308/bmid_vitejte-v-pavilonu-opic-UFD-29308.jpg 4 117 13

Sbírka povídek jednoho z největší amerických spisovatelů vyšla poprvé anglicky v roce 1968. Kurt Vonnegut je znám především jako romanopisec, ale už v padesátých letech okouzloval čtenáře svými kratšími pracemi, které vycházely v řadě periodik, a to od literárních časopisů přes magazíny zaměřené na fantastickou prózu až po deníky. A právě jeho nejlepší povídky z let padesátých a šedesátých, ať už jde o futuristické projekce, antiutopie, příběhy z války či jeho typické satirické šlehy, tvoří sbírku Vítejte v pavilonu opic.... celý text

Povídky , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Argo

Welcome to the Monkey House , 1968

jimbow
03.02.2024 4 z 5

Nepřestává mě udivovat, jak je sci-fi literatura 50. a 60. let pořád tak svěží a témata i po tolika letech více než aktuální.

R47
06.02.2021 3 z 5

Není to tak dobré jako jeho romány. V pár povídkách můžete ale najít jejich zárodky. Několik jich bylo taky zfilmováno.

Lac
27.11.2020 5 z 5

Velmi zábavné a poučné čtení. Není třeba co dodávat!!! Čtenář si jistě vybere, a něco co ho přenese jinam, jistě najde, je totiž z čeho vybírat. Doporučuji všem věkovým skupinám. Hr na ně!

Greenfingers
15.09.2020 4 z 5

Vítejte ve světě Kurta Vonneguta. Je plný vtipu černého humoru, satiry, prostě všeho, čím se čtenář může bavit. Zábava je to inteligentní, nenásilná. Sem tam jsou zde myšlenky, nad kterými stojí za to podumat.

Simikik
23.02.2020 5 z 5

Povídky, které čtenáře chytí. Některé více, jiné méně. Jsou satirické, humorné i smutné. Dotýkají se etických témat, které jsou více než aktuální i v dnešní době. Nic nekritizuje, nepředkládá stanoviska, jen upozorňuje na daný problém a situace. Psáno čtivou formou, uvěřitelnou a lidskou.

nocnymotyl38
09.06.2018 5 z 5

Tak, už neviem, koľká kniha je to od neho, a teda prekvapil ma, že vie písať pútavo aj o obyčajných veciach :) Milujem poviedky, a tieto môj vzťah k nim prehlbili. Sú tam aj tie jeho "divné" však ako by to bolo, ale spokojnosť. Odporúčam. :)

Hanka_Bohmova
10.05.2017 4 z 5

Od Vonneguta jsem zatím znala jen romány, k této knize jsem se dostala přes vzpomínku na kdysi dávno čtenou povídku o válendě a přelidnění - dobrá duše z DK (Naias? Elfos? každopádně děkuji) poradila název. Sáhla jsem po celé sbírce a bylo to šťastné rozhodnutí. Ať už "obyčejné", nebo sci-fi povídky, najdeme tu přesnost postřehů, nápaditost, humor laskavější i mrazivý, varování před ztrátou lidskosti.
A ta o válendě je skvělá, ještě lepší, než jsem si ji pamatovala :o)

Ikkju
06.09.2015 4 z 5

Autor se přirovnává k dívce z Bílé sklály, klečící v noční košili na balvanu, jak buďto vyhlíží rybky, nebo se obdivuje vlastnímu obrazu. Náboženství rovnosti ze Syrén z Titanu je taky pěkně prohnilé jablko! Jsem u druhé povídky, a už mám na Vonneguta pifku! Jak já ho nesnáším! x)

ANATS
05.07.2015 4 z 5

Skvělý !! Zatím nejlepší co jsem od pana Vonneguta četla.
Jednotlivé povídky většinou vtipné, čtivé. U některých povídek mě mrzelo, že už je konec... :-)
Autor musel mít hodně bujnou fantazii a smysl pro humor, přesto ale každá povídka nutí k zamyšlení.
Zajímavé jakým stylem se dají napsat různé problémy a situace našeho života...možná právě proto se knížka tak dobře četla :-)
Nejlepší povídka :"Lidi od vedle" .

Jochwald
12.05.2014 4 z 5

Jsem velkým fanouškem Vonneguta a musím říct, že přečtení této sbírky povídek bylo pro mne zajímavé. Povídky bych rozdělil tak na 75% hodně kvalitních, vtipných a se skvělým nápadem. Ale ukázalo mi to také některé povídky od Vonneguta, které bych nazval za horší. Přesto přečtení žádné povídky nelituji, protože vím, že Vonnegut sám by některé povídky ohodnotil za C.

Li@
14.12.2013 5 z 5

Perfektní!!! Prostě perfektní. Nemám co dál dodat, snad jen - jdu si pro další. :)

St. Jimmy
16.02.2013 4 z 5

Nedostatkem fantazie pan Vonnegut zajisté netrpěl. Některé povídky mají tolik potenciálu, že by z nich mohla být klidně kniha sama o sobě. Navíc jsou psané opravdu čtivě a často nesou za maskou satiry a humoru důležitá poselství. Nejvíce mě dostala téměř orwellovská povídka Harrison Bergeron, kterou pokládám asi za zlatý hřeb této sbírky.

zimmicz
30.11.-0001 5 z 5

Doporučuju povídku Long Walk To Forever. Výborná.

americká literatura

1979  83%Mechanické piano
1981  85%Snídaně šampiónů
1994  84%Groteska
1992  88%Matka Noc

Kniha Vítejte v pavilonu opic je v