Vita nuova

Navazuje na Svatby v domě.
-- Druhá část Hrabalovy autobiografické trilogie, která obsahuje sumu spisovatelových životních zkušeností a vydává jasné svědectví o jeho originálním umění.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26107/vita-nuova-26107.jpg 4.347

Svatby v domě (2.)

Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno:, Československý spisovatel

Mijagi
04.08.2014

Zatímco Svatby v domě byly o prvotním poznávání Bohumila Hrabala jeho manželkou Pipsi, ve Vita nuova máme možnost nahlédnout do jejich partnerské krize způsobené především autorovou snahou prosadit se jako spisovatel. Od tohoto cíle jej neustále oddaluje touha trávit čas s obyčejnými lidmi v jejich zaměstnáních a především po hospodách, což v rodinném soužití působí třaskavě. Kromě toho autor také naráží na zvůli cenzorů. Velké místo v knize zaujímá postava kontroverzního umělce Vladimíra Boudníka. Pokud máte rádi Hrabalovo dílo a zajímá vás jeho přerod v jedničku svého oboru a jak vznikal třeba soubor povídek Perličky na dně, rozhodně doporučuji přečíst.

barbucha07
12.07.2013

Kniha, pokračování Svateb v domě je autorovou evokací doby před vydáním první sbírky povídek. Z autorova života se vytrácí hravost a více pronikají tíživé otázky po schopnosti realizovat své představy a sny.