Vířící bludiště

Román Vířící bludiště se pohybuje nejen na pomezí poezie a prózy, ale také historické fikce a čisté lyriky. Ústřední postavou je anglický básník John Clare, lyrik anglického venkova a přírody, jemuž se plného ocenění dostalo až v 2. polovině 20. století. Do jeho skutečného života i do jeho románového příběhu ostře zasáhl Matthew Allen, svého času též provozovatel útulku pro choromyslné, v jehož péči se Clare ocitl. Zvláštním protějškem Clarovy básnické životní dráhy je Alfred Tennyson, v příběhu zachycený na počátku své kariéry. Ten se v blízkosti Allenova útulku ocitne (opět ve shodě se skutečností) díky těžko myslnosti svého bratra Septima a setkání s lékařem-samoukem jej posléze přiměje investovat do jeho smělého podnikatelského plánu. Foulds přechází od příběhu k básni a jeho kniha především ztvárňuje atmosféru, život nitra, nejasná očekávání, protiklad volnosti a sevření. Text je teskným ohlédnutím za onou krajinou kolem nás a v nás, jež byla moderní dobou spoutána a ubita....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60322/virici-bludiste-MkG-60322.jpg 3.828
Vydáno, Odeon

The Quickening Maze, 2009

Kniha Vířící bludiště

zanetkov77

„Byl to kluk z vesnice a věděl své. Myslel, že kraj světa je jen den cesty odtud, tam, kde se obloha, jež rodí mraky, na obzoru dotýká země. Myslel, že až tam dojde, najde hlubokou jámu, do které se zadívá a spatří všechna tajemství světa.“

Náhodně nalezený skvost. Foulds dechberoucně vmíchává básnický jazyk do prózy, která tím ale neztrácí na čtivosti nebo na ději. Propojuje historická fakta s vlastní fantazií a rozmazává hranice mezi duševní střízlivostí a šílenstvím. Líbí se mi pojetí kapitol jako ročních dob, ve kterých skvěle pracuje s popisem přírody. Autor vystihuje některé znaky tehdejší raně viktoriánské Anglie, například na začínajícím velkém přesunu anglické literatury od poezie k románu; a to především na odmítaném vesnickém, pozdně-romantickém básníkovi Johnu Clareovi, té doby chovancem ústavu, kde se celý příběh odehrává; nebo na viktoriánském poetovi Alfredu Tennysonovi, který sem dovezl svého bratra a sám ještě sklízí ostré hodnocení kritiků, protože jeho doba slávy má teprve přijít. Nejvíc mě na tom baví – možná je to jen tím, že obvykle nečtu historické romány současných autorů – ten způsob psaní, ze kterého jsem měla pocit, že čtu prózu, která snad nemohla vzniknout příliš dlouho po tom, co se vše událo, že čtu autora maximálně raného 20. století a vůbec ne prózu poprvé publikovanou až v roce 2009.

„Jak sám víte, vkus publika se přesunul k praktickým příručkám a k románům. Ale poezie přežije. Civilizace se bez poezie nikdy neobešla. Nebude přinášet zisky, ale přežije.“

petrarka72

Přemalovat do obrazů, nejlépe různobarevnou tuší s převahou zelené a černé... Má to děj, dokonce historicky podložený - ale fakta znát netřeba (byť pomohou v orientaci, která je komplikovanější, když člověk zapojí jen rozum) a ztotožnit se s básníkem, který končí a zároveň rozpouští svou identitu v několika postavách, je nakonec tak snadné...

Taťka Hraboš
03.02.2018

Velmi příjemné překvapení. Krásným jazykem psaná kniha o šílenství a nejasné hranici mezi šílenstvím a normalitou, ale také o poezii a básnících, přírodě, svobodě či lásce. Nic, co by vám zvedlo tep vzrušením, její četba vás naopak příjemně zklidní a bezmála přivede do meditativní nálady. Nečekané (alespoň pro mne) bylo i to, co se člověk dozví v doslovu - že je možná až z 90% postavena na reálných historických faktech a postavách.

AdamMez
31.01.2017

Velmi precizně vytvořený literární exkurz do literatury přelomu minulých století. Jazyk a styl nikdy nevybočující z historizujícího rámce, který si autor sám stanovil, je bezesporu hlavní předností knihy. Přitažlivý děj je už jen takovým milým bonusem. Jde o jedinou knihu, kterou jsem od autora četl, avšak i bez komparace jsem přesvědčený, že je skvělou ukázkou technicky dokonalého systematického přístupu k tvorbě. U takového přístupu v závěru ustupuje do pozadí potřeba existence přirozeného talentu autora, která je nahrazena právě zmíněnou technickou dokonalostí.

Sparkling
08.01.2017

Uchvátilo mě úžasné propojení prožívání jednotlivých postav s přírodními jevy, to velmi oceňuju a ne každý to umí. Stejně tak už jen samotný jemný a přitom velice propracovaný popis jednotlivých duševních stavů, což se pro psaní knihy, jejíž středobodem je ústav pro duševně choré, hodí. Autor očividně umí velmi dobře psát, líbily se mi pasáže podobné volnému proudu vědomí.
Jediné, co mi chybělo, byl nějaký lépe uzavřený konec. A trochu mě mrzí, že je kniha založená na reálných postavách, trochu mám pak vždycky pocit, že si to autor zjednodušil.

v.july
27.09.2016

Děj je barvitý, konec trochu nedotažený a zdlouhavý. Styl psaní se mi velice líbil, klasika ale v lehce moderním podání. Chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na skákání z vyprávění jedné osoby k druhé.

Domuly
10.09.2015

Na to jak je kniha tenká, tak mi trvalo docela dlouho se začíst. V druhé půlce už to pro mě bylo lepší a i jsem se zorientovala v postavách. Asi to není úplně můj šálek kávy, ale kniha je rozhodně zajímavá a poučná. Před knihou jsem ani o jednom básníkovi neměla nejmenší tušení (J. Clare, A. Tennyson), ale román o nich mě bavil. Rozhodně nejvíce zajímavou postavou se pro mě stal psychiatr Dr. Allen. Knihu si již asi nepřečtu, ale nelituji. Trochu je mi smutno, že jsem ji pořídila za 19,-, to je podle mě výsměch.

puml
11.07.2015

Zajímavý příspěvek ke stále velmi oblíbenému tématu romantismu a životu v Anglii v 19. století. Foulds určitě načetl spoustu knih, je to vidět především v detailech a popisech krajiny. Ale celkově to zas tak výrazný román není. Děj mě nijak zvlášť nepřekvapil (takovej standart z blázince) a je celkem snadno předvídatelný. Po zájemce o anglickou literaturu 19. století ale román nabízí zajímavou charakteristiku a pohled na básníky Johna Clara a Alfreda Tennysona.

anglická literatura

Autor knihy