Newyorské blues

Newyorské blues https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21689/newyorske-blues-21689.jpg 4 15 3

Virex série

2. kniha série Virex. Hal Halliday je jenom další ze ztracenců zaplňujících ulice New Yorku, hluboko v kalu jednadvacátého století, které nesměřuje nikam. Jeho společník je mrtvý a Hal si ponechal jeho agenturu na hledání pohřešovaných osob, aniž by vlastně věděl proč.Když hvězda holo-dramatu Hallidaye požádá, aby našel její ztracenou sestru, je Hal vtažen do světa snů, v němž hledají útěchu zoufalí lidé ve zničené Americe. Přeložil Pavel Toman.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Sci-fi
Vydáno: , Triton

New York Blues , 2002

Drowned
22.11.2019 3 z 5

Oproti prvnímu dílu sem se u této knihy, tak dobře nebavil. Sice se mi líbí téma virtuální reality i příběh samotný, ale vše se odehrává v takovém klidném tempu. Závěrečný finiš bych si tedy představoval trochu více dramatičtější. Uvidím poslední díl...

Metla
07.04.2019 2 z 5

Návrat do New Yorku nedaleké budoucnosti byl přesně tak plný klišé a zoufale neoriginální, jak jsem se po prvním dílu série „Virex“ obávala. Noir detektivka sice má mít určité klasické ingredience, pokud však autor nedokáže vytvořit zajímavé postavy a příběhem nudí, pak je to pro čtenáře ztráta času.
Hal Halliday má nový případ: najme si jej slavná herečka, aby vypátral její pubertální ségru. Detektivní linie je poměrně chudobná, náznaky akce ničím nestrhnou, účinkující se občas chovají nelogicky a co je nejhorší, všechni mi byli naprosto ukradení. Charaktery bych rozdělila do tří kategorií: zbytečné (policisté + padouchovi poddaní), otravné (všechny vystupující osoby ženského pohlaví), lhostejné (hlavní hrdina + všichni ostatní).
Co dodat? Nezáživné až toporné dialogy jsem měla chuť přeskakovat, citové problémy Hallidaye a jeho mladistvé schovanky byly na přesdržku, nápady v souvislosti s budoucími technologiemi nulové, nebo přímo působící jako ze zlatých sedmdesátých (ostudné pro scifko vzniklé ve 21. století).
I kdyby byl překlad včetně redakčních prací bezchybný, což není, dojem z „Newyorského blues“ by se tím nevylepšil. Velmi vlažný zážitek, ani solidní Doležálkova obálka tentokrát nezvedne hodnocení nad slabý průměr.

WugWugs
25.01.2018 3 z 5

noir - virtuálny sex - 2040 - New York - scifi - krimi - VR - zámena identity - cyberpunk light - traumatizovaný detektív - femme fatale

Eric Brown sa rozpísal a Dvojka je remeselne o čosi lepšia. Rok po udalostiach Jednotky za súkromným detektívom Halom znovu prichádza krásna celebritná klientka s prípadom, ktorý ich vzájomne - ako inak - zblíži. Príjemne noirová atmosféra neďalekej budúcnosti kontrastuje s detektívnou stránkou, ktorá pokrivkáva, presnejšie jej chýba zdravá miera napätia. So silnejším príbehom by bola jeho verzia blízkej budúcnosti ponorená do želé virtuálnej reality ľahko sfilmovateľná, pretože je dostatočne blízka, plastická a zrozumiteľná. Virex je stále len veľmi okrajová dejová línia, a aj to slabá. Podobne ako pri Jednotke, nenudil som sa, no neustále čakal niečo viac, a neprišlo. Výsledok je príjemná žánrová oddychovka, ktorá neprekvapí, ale spríjemní jedno popoludnie. Rád si prečítam aj ostatný diel. 3.5

New York

Eric Brown
anglická, 1960 - 2023
2010  76%Nová dobrodružství Julese Verna I.
2006  76%Newyorské noci
2007  76%Newyorské blues
2007  83%Newyorské sny
2011  70%Nová dobrodružství Julese Verna II.

Kniha Newyorské blues je v