Víno tvé výborné

"Nikde jinde jsem nenašel tak výmluvné, chápavé, neexhibující svědectví o undergroundu 60. a 70. let jako v Karáskově vyprávění naplněném lidskostí," napsal Vladimír Karfík. Knížka rozhovorů, které s farářem, básníkem a písničkářem S. Karáskem vedli Š. Hájek a M. Plzák, vyšla v krátké době již potřetí. Text provází padesát unikátních fotografií. Ukázka: PROLOG Ve čtrnácti letech jsem opustil teplo domova. Psal se rok 1956 a já se ocitl v Děčíně ve školním internátě, vedeném v bolševicko-vojenském duchu. Po dvou měsících jsem dostal první vycházku. Zašel jsem do hospody Na střeláku, kde se scházeli námořníci, šífáci, takové tvrdé jádro. Jeden starší chlápek hrál na jakousi citeru a k tomu krásně zpíval a ostatní se přidávali. V jednu chvíli celá hospoda zpívala na plné pecky: "Proč život dává tak málo lásky nám..." Sledoval jsem to jako u vytržení. Vnitřně jsem plně přitakal: Ano, je to tak, život nám dává málo lásky, ale i málo radosti a pohody. Ale proč? Proč vlastně? Vyšel jsem z hostince zpět do smutné reality a ta píseň mi stále zněla a dodnes zní v uších, i hloub. Tehdy jsem si poprvé uvědomil: S tím se musí něco dělat. Ale hned jsem se opravil: S tím musím něco dělat. - Vzal jsem to za své a už se neptám "proč život dává tak málo lásky nám", ale ždímu ho, aby dal víc. Soustředil jsem se na to, a hle - on dává....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367948/vino-tve-vyborne-EUh-367948.jpg 4.727
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Kalich

Kniha Víno tvé výborné

hrdlickova_61
01.04.2019

Přiznám se, že jsem původně Sváťu Karáska jako osobnost nijak moc neznala. Ke čtení knížky mě nalákal zajímavý název. Ze zvědavosti jsem zalistovala - a přečetla pár odstavců - a knížku okamžitě koupila - a pak ji takřka nedala z ruky, dokud jsem nebyla na konci. Dá se nad ní slzet smíchy i dojetím, dozvíte se z ní spoustu věcí, které by vás asi nenapadlo někde hledat, a i kdyby, hledaly by se těžko. Myslím, že něco si v ní najde snad úplně každý.

Chesterton
11.10.2018

Velice inspirující osobnost. Má talent nejen k velice živým a neotřelým písním, ale i praktickému přiblížení autentické cesty s Bohem. Je živelný a důvěryhodný, přetéká moudrým humorem. Snad nám bude přáno dát si s ním jednou víno výborné :o)

Evina.Cetba
29.09.2018

Navštívila jsem asi více než před deseti lety takový skromný koncert se Sváťou Karáskem. Jeho texty písní povzbuzují, např. v písni o orlovi zavřeném ve voliéře, který seděl na zemi a měl pokálená záda od jiných ptáků, povzbuzuje "lítej, i když máš posraná záda, lítej..." nerezignovat, to je ta myšlenka! Oslovuje obyčejné a nešťastné lidi. Taktéž tato kniha upoutá svým obsahem. Zpovídá se ze svého dětství a problémů, které řešil i později.
Cesta, která pomáhá žít s Bohem.

Sparkling
20.05.2016

Snad nikdy jsem nezažila knihu, která by mi stejně jako Víno tvé výborné občas dokázala posloužit jako teplé a bezpečné útočiště v méně poklidných okamžicích života.
Sváťa Karásek je neuvěřitelná osobnost, čistý člověk, tak trochu potrhlý farář, odvážný muž, který když si něco zamane, nepřemýšlí o tom, jestli se to nějak nemůže vymknout z rukou, ale prostě a jednoduše do toho rovnou jde. Slova jako zahořklost, závist či lhostejnost jsou mu zcela cizí. Představuje pro mě (zřejmě) nevyčerpatelný zdroj inspirace a také mi pomohl vyřešit některé otázky související s vírou, nad kterými jsem přemýšlela.
Samotný název knihy zní tak krásně zvukomalebně a poeticky, a co teprve když se člověk dostane až na závěr knihy a s nefalšovaným dojetím si přečte řádky, od kterých je tento název odvozen.

Tyyynab
01.09.2013

Sváťa je příklad člověka, který to, co ho napadne, prostě a jednoduše udělá. A protože je Bůh s ním, tak se mu to velice často i povede. Většina historek z jeho života je tak neuvěřitelná.... že to prostě musí být pravda. Hlavně se nebrat moc vážně a občas se od srdce (třeba i sám sobě) zasmát...