Vinnetou 3

Koupit

Karel May (narodil se roku 1842 v Hohenstein-Ernstthalu jako syn chudého tkalce a zemřel v Radebeulu u Drážďan 30. III. 1912) napsal za svůj život úctyhodnou řadu knih. Sebrané spisy — a do nich nezařadil ani všechno, co z jeho pera vyšlo, živil se totiž jeden čas i psaním nejlevnéjšich kolportážních románků — obsahují na osmdesát titulů nestejné literární úrovně. Největší úspěch si dobyly u čtenářů dobrodružné příběhy ze Severní a Jižní Ameriky a takzvané „cestopisy“ — ve skutečnosti také dobrodružné povídky — ze zemí Blízkého východu. May nebyl vynikajícím stylistou ani originálním myslitelem, ve svých románech se dost často opakuje, dobrodružství jeho hrdinů se od sebe začasté ani valně neliší. Dovedl vsak na druhé straně třeba jednoduchými prostředky, ale nesporně velmi působivě své hrdiny charakterizovat, udělat je sympatickými a přitažlivými, zejména takovými charakterovými vlastnostmi, jako je věrnost, přátelství, statečnost, cit k slabším a utlačovaným. Old Shatlerhand, Vinnetou a celá galerie postav lovců, trapperů a indiánských bojovníků se tak stala neoddělitelnou součástí raných čtenářských zážitků mnoha generací na celém světě: vždyť Mayova díla byla přeložena asi do 25 jazyků a vyšla v téměř 20 miliónech výtisků, Z jeho nejznámějšíeh románů jmenujme alespoň některé: Pouští (1880), Vinnetou (1893), Syn lovce medvědů (1886), Duch Llana Estacada (1887), Poklad ve Stříbrném jezeře (1890), Olejový princ (1893), Černý mustang (1896), V říši stříbrného lva (1898—1904). Po delší odmlce ve vydávání Maye u nás už řada těchto knih znovu vyšla — a některé další se ještě připravují....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13917/big_vinnetou-3-TS1-13917.jpg 4.7427

Vinnetou 3.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Winnetou III, 1893

Kniha Vinnetou 3

Meda77
22. listopadu

A do třetice všeho dobrého, tady to ovšem platí pro všechny díly. Celá Apačská sága je legenda a nelze jinak než 5starsů.

Klarkare

(+ SPOILER) Jediné mínus tejto knihy je, že hlavný hrdina umrel.

Marketplace

Kdo jako malej neměl rád Vinnetoua a Old Shatterhanda? - filmy jsou podle mě super, kniha má trochu jiný příběh, ale o to zajímavější je to čtení. Ano, je to tak trochu dětské čtení, ale proč se v dospělosti nevrátit do dětství.

špulo
30.12.2020

Záver tejto knihy mi spôsobil môj prvý infarkt v živote. Čoby informáciami a životnými traumami nepolíbený tretiačik ZŠ som sa po prvý krát stretol s tým, že veľkí hrdinovia tiež zomierajú. Samozrejme som autora za to nenávidel a myslel som si, že to je všetko, čo napísal. Keď som potom so slzou v ľavom oku vracial celú trilógiu otcovmu kamarátovi, bolo mi vysvetlené, že pán spisovateľ toho napísal omnoho viac. On síce nevlastní, ale keď kade tade popátram po jeho knihách, ešte môžem prežiť šesť kopcov dobrodružstiev s mojimi obľúbencami. Zároveň mi ponúkol knihy iných autorov, ale o tých inde.
Vtáčiky v korunách stromov sa znova rozospievali a môj život opäť dostal zmysel. V ten deň som sa zrazu premenil z bežného človeka na ňúrača po rodinných knižniciach a povalách, po knižniciach kamarátov a známych, po štátnych knižniciach, kníhkupectvách a antikvariátoch a pod. Som ním dodnes. Vďaka Karlovi Mayovi...

Oplak
10.12.2020

(+ SPOILER) Tento komentár bude zbytočne dlhý. Ospravedlňujem sa.
Začnem zoširoka. Leto 1996. Čo ste vtedy robili vy? Ja som mal 9 rokov a bol som na prázdninách u starých rodičov.
Bolo tu stále čo robiť (už nikdy som sa viac nenalozil na stromy ako vtedy). A predsa ma nič nelákalo toľko ako otcova knižnica. A v nej som našiel túto knihu.

Príbeh ma vtiahol hneď od prvej stránky. Je napínavý, plynie rýchlo, jedno dobrodružstvo strieda ďalšie.
Na začiatku sa 'Charley' zoznámi so Samom Hawerfieldom A.K.A. Sans - Earom, spriatelia sa (dozvieme sa o Samovej pomste, o pôvode vrúbkov). Hneď potom zachránia vlak pred Siouxmi. Tu sa musím zastaviť pri (pre mňa) najkrajšej charakteristike Old Shatterhanda.
Slovo má Ka - wo - mien, náčelník Oglalov:
* - ,,Nebol blázon, ale veľmi múdry a udatný bojovník. Synovia Oglalov sa raz zhromaždili pri vodách Broad - forku, aby ukoristili skalpy niekoľkých traperov, ktorí v ich území nachytali hodne bobrov. Medzi bledými tvárami bol istý muž, ktorého pokladali za blázna, lebo hľadal všelijaké zeliny a chrobáky a prišiel na západ iba preto, aby videl savany. Ale v jeho hlave sídlila múdrosť a v jeho ramene sila. Jeho puška nikdy nechybila cieľ a nôž sa mu v ruke nezachvel ani pred sivým medveďom Skalistých hôr. Chcel dať svojím druhom múdre rady proti nám, ale tí sa mu vysmiali. Preto sa nám podarilo všetkých pozabíjať a ich skalpy ešte dnes okrášľujú vigvamy Oglalov. Muž, o ktorom hovorím, nechcel opustiť svojich bielych bratov a bil sa s červenými bojovníkmi na život a na smrť. Ale bolo nás tak mnoho, že sme ho strhli na zem, hoci stál ako lesný dub, ktorý všetko rozdrúzga, keď padne pod sekerou drevorubača...
... Jeho päsť bola ako medvedia laba, holou rukou rozbil lebku mnohým červeným bojovníkom a i niekoľkým bledým tváram. Preto ho bieli lovci nazvali Old Shatterhand, Stará Drviaca Ruka." -
Zloduchmi prvej polovice knihy sú otec a syn Morganovci. Pri ich stíhaní naši hrdinovia prejdú Llano Estacado, zachránia tu Bernarda a Boba, privolajú dážď (p. May tu na nás šibalsky žmurká) a potrestajú stakemanov. Konečne sa objaví Winnetou. Ani on nezabráni, aby sa naša skupina dostala do zajatia Komančov, Racuróov. Ale to by nebol Old Shatterhand, aby v zajatí pobudli dlho. Putujú do Kalifornie, cestou stretnú "urodzeného šľachtica" dona Fernanda de Venango y Colonna de Molynares de Gajalpa y Rostredo, v San Franciscu sa ubytujú v hoteli u vzdelanej seňory, ktorou je doňa Elvíra a spoznajú temné stránky zlatokopectva. Dej uháňa, no Bernardovho brata Allana už zachrániť nestačia, avšak pomstia jeho smrť.
Deadly dust (vražedný prach), pre ktorý umrelo toľko ľudí, je ale už navždy stratený.

Druhá časť knihy je rovnako dobrá ako prvá. Old Shatterhand, Winnetou a tučný Fred Walker spolu prenasledujú railtroublerov, vinných za prepadnutie vlaku. A potom, tam pri vrchu Hancock, sa naplní Apačova predtucha a slávny náčelník zomrie.
* - ,,Vraví mi, že Winnetou zomrie s guľkou v hrudi. Áno, len guľka ma môže skosiť. Nôž alebo tomahavk by náčelník Apačov odrazil..." -
Ku smrti červeného hrdinu mi príde zbytočné čokoľvek písať. Len podotknem, že ako malému a ani teraz mi reči o viere neprišli rušivé.
Smrťou Winnetoua ale príbeh nekončí.
Posledná kapitola - Závet náčelníka Apačov je zaujímavá. Old Shatterhand je v zajatí (opäť raz). Padol do rúk Tanguovmu synovi Pidovi. Vždy sa mi páčilo, s akou úctou sa Kiowovia k slávnemu lovcovi správali. A to i napriek nezmernej nenávisti svojho náčelníka.
Koniec je viac ako uspokojivý - Santer sa zahubí sám svojou túžbou po zlate.

Kniha je podľa mňa jednou z najlepších klasických dobrodružných kníh. Čítaná vo vhodnom veku poskytne neopakovateľný zážitok a hrdinov, na ktorých sa nezabúda.

Lassie777
16.10.2020

Tento díl se mi líbil stejně jako první a druhý. Příběh dvou nerozlučných přátel Vinnetouva a Old Shatterhanda. Jenom mi bylo líto ze Vinnetou skončil špatně ,ale nějak to skončit muselo. Knížka byla napínavá až do poslední stránky. Určitě doporučuji přečíst.

TERRORDROME
08.07.2020

(+ SPOILER) Medzi vysokými, emocionálne ladenými hodnoteniami je to moje ako taký jedovatý pľuvanec, ale človek si nepomôže. Tretí diel Vincoša je opäť zlepenec nesúvislých príbehov prinášajúcich stále to isté a viac toho istého s do nemoty sa opakujúcimi prvkami a postupmi. Tak ako aj v predchádzajúcom diely, narazí Old Shatterhand po ceste na podivnú zálesácku postavičku, tentoraz bezuchého Sans-Eara, spolu zabraňujú prepadnutiu vlaku, stopujú špatošov a samozrejme úplne náhodne stretávajú Vinnetoua, ktorý sa k nim pridá a napomôže spravodlivosti a pomste v kolotoči prenasledovaní, zajatí a vyslobodení. V druhej polovici narazí Old Shatterhand po ceste podivnú zálesácku postavičku, tentoraz tučného Sharp-Eyea, spolu riešia prepadnutie vlaku, stopujú špatošov a samozrejme náhodne stretávajú Vinnetoua ktorý sa k nim pridá a napomôže spravodlivosti... No, potom však príbeh predsa len uhne od bezstarostného kydlenia bezcharakterných zlosynov, pretože nadchádza onen zlomový okamih! Vinnetou má totiž pri počúvaní Ave Marie zrazu predtuchu že do rána neprežije a o chvíľu neskôr je zastrelený. Vlastne ma šokovalo ako rýchlo a úplne náhodne s dramatickým efektom nula prichádza o život taký zásadný charakter. Tak si hovorím, kde je sakra Santer? Tento arcizloduch prichádza prekvapivo až s krížikom po funuse, ale predsa mu tak ako vždy patrí finále knihy a tu ma to celé konečne začalo baviť. Zúfalý boj o Vincov závet s kápom všetkých slizúňov a Shatterhand odsúdený na smrť starým známym naprdnutým náčelníkom "Prestrelené Kolená" Tanguom napokon predsa len prináša nejakú poriadne dramatickú situáciu, kde samotný božský Oldo ťahá za kratší koniec. Aby bolo jasné, ono to celkovo nebola žiadna nuda, lebo to fičí ako mustang čo si prdol do táboráku, plus pobavilo privolávanie dažďa pomocou horiacich kaktusov aj komediálna návšteva žobráckych mexických aristokratov ( a lámane hovoriaci "massa" César, v ktorého osobe opäť May blahosklonne popisuje černochov ako infantilných trulkov) a vylúpne sa aj pár solídnych úvah o tom že ani hrdinný indoši nie sú vlastne o nič lepší než vydridušské bledé tváre, len ten zauzlovaný opakujúci sa koncept šablóny sériovo vyrábaných dobrodružstiev a Vinnetouova narýchlo zosnovaná rádobyemotívna smrť ma štve. Ufff-Uff, Howgh.

Lessana
29.10.2019

Dobrodružstvo končí... No najprv Old Shatterhand so Sans-earom zabráni vykoľajeniu vlaku a smrti nevinných pocestných. Potom sa zjaví na scéne "massa" Bob (a jeho kúzelný jazykový prejav) a napínavé udalosti na púšti sa môžu začať. Neskôr k hlavnému hrdinovi pribudne tučný sir Fred Walker a po mnohých peripetiách s indiánmi i belochmi v hornatej krajine či na prérii sú dlhy splatené a vrúbky na pažbách vyryté... V osade Helldorf si máme možnosť vychutnať spolu s Winnetuom pohnutie srdca pri počúvaní Ave, Mária a načúvať múdrym slovám o bohu a viere jeho spravodlivého a čestného bieleho brata. Smútok z Winnetouovho odchodu do večnosti na konci (trochu) zmierni fakt, že dôjde konečne aj na Santera. No prv so zatajeným dychom čítame o Old Shatterhandovi v zajatí Kiowov, ktorí si ho aj ako zajatca za jeho láskavé počínanie, odvahu a pravdovravnosť nesmierne vážia a ctia...
Skvelé čítanie, ktoré ani po rokoch nestratilo nič zo svojho kúzla! Opisy zlatého prachu, ktorý činí z ľudí idiotov, sú dokonalé, ako aj srdcervúce konštatovania o vyvražďovaní červenej rasy bielou pre pôdu a prírodné bohatstvá, z beštiálnej krutosti a hlúposti, v mene civilizácie a pokroku... Old Shatterhand je stále hrdina - vzor. Winnetou takisto, samozrejme. A česť, spravodlivosť, odvaha, statočnosť, pravdovravnosť, láskavosť, dobrota, etika a morálka ostávajú (a navždy ostanú) základnými stavebnými prvkami charakteru človeka. Howgh!