Vinnetou 2

Koupit

I dobrodružná literatura má své klasiky, vynikající tvůrce, jejichž knihy přežily o desítky let své autory a jsou, mohli bychom říci, základem, k němuž se vracejí nové a nové generace vždy se stejným nadšením, se stejnou láskou. Karel May, tvůrce dvou nezapomenutelných postav z galerie hrdinů dobrodružné literatury, Vinnetoua a Old Shatterhanda, je rozhodně jedním z nich — a rozhodně nikoliv nejmenším. Jeho dílo, čítající v sebraných spisech víc než 80 románů a větších i menších povídek (či cestopisných příběhů, jak často psával May do podtitulu), vznikalo většinou ke konci minulého století, a už tehdy se setkávalo s obrovským ohlasem. Odvěké touze čtenářů po dobrodružství, staré jako lidstvo samo (vždyť i starověk a středověk měl svou dobrodružnou literaturu), se v té době doširoka otvírala nová oblast: divoká pásma amerického kontinentu, kde se srážela vyspělá, silná civilizace bílých dobyvatelů s primitivním živlem přírodně žijících původních obyvatel savan, pamp a prérií. Byla to doba nabitá nelítostným bojem, jako stvořená pro dobrodružství, a Karel May nebyl první, kdo si jí spisovatelsky povšiml. Ale mezi spoustou druhořadých pisálků, kteří bezduše a bezostyšně využívali poptávky, byl jedním z prvních, kdo se snažili najít v dobrodružstvích lovců a Indiánů něco VÍC než jen stále stejný sled loupeží, bitek a vražd. Jako jeden z prvních zahlédl za těmito boji krvavé drama indiánského plemene, jeho ponižování, deptání a postupné vyvražďováni. Svým pohledem, poselstvím hlásajícím nutnost soužití obou plemen, přinesl do dobrodružné literatury tohoto typu nový tón a jím se stal nesporným klasikem „indiánské" literatury. Ideál soužití, vtělený nejvýrazněji do příběhů nerozlučných přátel Old Shatterhanda a Vinnetoua, se ovšem neuskutečnil. Ale dílo, které May vytvořil na jeho podporu, přesněji řečeno nejlepší jeho část, si dál získává mladého čtenáře svým důrazem na mravní velikost hrdinů, kteří neohroženě bojují ve jménu dobra proti násilí, zlu a krvelačnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13916/vinnetou-13916.jpg 4.6585

Vinnetou 2.

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Winnetou II, 1893

Kniha Vinnetou 2

1amu

Mám rád autora, samozřejmě od svého dětství, proto se dívám na to co napsal úplně jiným pohledem, než jsem si přečetl v komentářích. Ono je třeba pochopit, že bájný Vinnetou byl napsán v létech 1890-92 a o rok později byl vydán.
Měl jsem to štěstí, že jsem v Drážďanech mohl navštívit muzeum K.Maye a znovu si uvědomit jeho úžasnou fantazii, se kterou psal o času, do kterého zasadil rudé a bílé bratry.
Mayovo dílo se vyznačuje výrazným dobrem, vyzdvihuje a oslavuje sepětí s přírodou, mír a rovnost lidí všech ras a vyznání. Jeho kladní hrdinové sahají k násilí jen v krajních případech a vždy se snaží vyhnout zabíjení. Knihám i přes seriózní dramatické linky nechybí humor a jistá míra nadsázky a mnohé jeho dialogy mají komediální charakter.
Mayovo pojetí amerického Západu ve druhé půli 19. století bylo typické líčením původních indiánských obyvatel jako čestných a nezkažených obětí bezohledného drancování a postupu civilizace, než jako krvelačných primitivů – nejzápornější postavy v příbězích jsou zpravidla chamtiví a bezcharakterní bílí zloduši.
Samozřejmě to byla voda na mlýn nácků v čele s jejich hlásnou troubou jménem Joseph Goebels, ti glorifikovali autora, jednoduše proto, že se jim to "hodilo do krámu".
Přesto je Vinnetou a jeho příběhy pořád úžasným lákadlem pro všechny věkové vrstvy čtenářů za předpokladu, že na tyto příběhy nebudou hledět kritickým profesorským zrakem XXI.století.
Pokud to čtenář vezme za své, prožije s Vinnetouem pohádkové příběhy, tak odlišné od mnohdy přiblblých krváků, která z finančních důvodů chrlí různá nakladatelství.
Howgh !

TERRORDROME

Bavilo ma to viac než prvý diel, asi preto že to bola väčšia zlátanina, čo v praxi znamená viac rôznych príhod a akcie. Na začiatku Old Shatterhand nevie čo so sebou, chce sa vrátiť do európy, ale nakoniec skončí späť v amerike ako súkromný detektív pátrajúci po psychicky labilnom básnikovi ktorého nejaký podnikavý vyčúranec vláči hore-dole. Úplne absurdná mi prišla scéna v bare, kde len tak z ničoho nič napochodoval Vinnetou aby sa pobil s buranmi a potom zasa odišiel za svojou tajnou misiou. Inak sa táto "pátracia" pasáž postupne mení na one man show starej smrtky Old Deatha, ktorý preberá velenie aj nad samotným Shatterhandom ( ktorý sa viac-menej len všetkému prizerá ) a zaslúžil by si Nobelovu cenu za hustenie kalerábov do každého koho stretnú. Romány o Vinnetouovi sú celkovo zlepence nesúvisiacich príbehov podoprených chatrnými barličkami a to že dva najdôležitejšie charaktery knihy sú v jej prvej polovici takmer zbytočné a podivne trčiace je asi práve tým že sa v ňom pôvodne vôbec nevyskytovali a boli do neho až neskôr umelo zasadené. Každopádne po Komančskom holokauste sa Vincek konečne pridáva k výprave. V druhej polovici Shatterhand kľučkuje medzi horiacimi ropnými vrtmi, stretáva Old Firehanda a spolu s Vinnetouom a Hawkensom ( ktorého tisíckrát zaplátaný kabát funguje ako nepriestrelná vesta ) krížia plány hnusným Ponkom. Je zaujímavé že všetky indiánske kmene okrem Vinnetouových Apačov sú úplný debili a krvilačný banditi s ktorými sa proste nedá inak než ich pobiť na hromadu. Tento diel je oproti prvému značne krvavejší a s množstvom mŕtvych, čo May ospravedlňuje vetou "keď musíš tak musíš". Taktiež až na Shatterhanda sú všetci vskutku nadržaný na skalpovanie nepriateľov. V závere konečne dôjde aj na Vinnetuovho úhlavného nepriateľa Santera plného úplne idiotských diabolských plánov, ale čo s ním sa opäť dozvieme až nabudúce. P.S. V celej hnihe je o dosť menej citoslovca "uff" než v predošlej.

hnatlubo
09.12.2019

První díl byl sice lepší, ale přesto jde o výborné čtení pro všechny malé i velké kluky.

Lessana
16.10.2019

V dvojke sledujeme počínanie Olda Shatterhanda ako detektíva, spočiatku však nie pri hľadaní Santera (ten sa zjaví, na moje veľké počudovanie, až v samotnom závere), ale básnika Ohlerta a naňho prilepeného Gibsona, ktorého zaujímajú len peniaze. Pri tejto naháňačke mu pomáha Old Death a neraz i plzenské pivo :). Zrejme aj vďaka nemu sa im podarí oslobodiť mesto od Ku-Klux-Klanu a dostať sa z nejednej šlamastiky uvarenej Komančami. Kedy-tedy sa im cesty skrížia aj s náčelníkom Apačov (hoci na to, že kniha nesie jeho meno, by ho tam mohlo byť aj viac). Sympatické je, že autor poukázal aj na zhubný vplyv gamblerstva a ópia - a to prostedníctvom postavy, ktorú určite možno nazvať kladnou a ktorá týchto démonov z veľkej časti premohla a navrátila sa na správnu cestu.
V ďalšej časti knihy prichádza na scénu slávna henryovka, ako aj mustang Swallow, aby doplnili neohroziteľný výstroj Šarlího. Aj vďaka nim zachráni neobyčajného chlapca Harryho, Olda Firehanda, cestujúcich vo vlaku pred Ponkami, Sama Hawkinsa i Winnetua samotného. Dozvieme sa, ako to bolo s Ribannou (tu veru vo filme priveľmi popustili uzdu fantázii) a občas tŕpneme, keď naši hrdinovia strácajú punc dokonalosti a robia chyby a nesprávne rozhodnutia, ako občas každý z nás.
Hor sa na 3. diel, nech konečne na Santera dôjde!

jprst
19.09.2019

Hodnocení bych se nejraději vyhnul, ale jedna z knih mého dětství nemůže dostat nic jiného než pět hvězdiček.

Taralcielle
09.09.2019

Dvojka je dobrá, pokračuje v podobném duchu. Ale jednička je jednička, tu už nic nepřebije :)

MilanB
06.08.2019

Kniha mi prišla lepsia než 1 diel, zaujímavé postavy, svižnejší dej, trochu menej supermana šarlího, i ostatní niečo vedia ????.

Richie1
31.12.2018

První část se mi líbila o něco méně, Old Shatterhand byl poněkud upozaděn a mnohem více prostoru dostal Old Death, který pro mě nebyl tak zajímavý. V druhé části (Old Firehand) je děj mnohem napínavější, akčnější - Old Shatterhand s Vinnetouem zde zažívají početná dobrodružství, odhaluje se i minulost a mládí Vinnetoua. Ačkoli druhý díl Vinnetoua je o malinko horší než první, stále je to parádní čtení. 90%

Motýlek 2. díl
Motýlek 2. díl