Vinnetou, rudý gentleman I - Greenhorn

od:


KoupitKoupit eknihu

Nejprve jsme svědky prvních kroků budoucího Old Shatterhanda v Americe, kde působí v St. Louis jako učitel v jedné německé rodině. Vybaven medvědobijkou puškaře Henryho, odjíždí však mladík brzy jako zeměměřič na divoký západ v doprovodu Sama Hawkense a jeho kamarádů Dicka Stona a Willyho Parkera vytyčit trasu vlaku. Ta však vede přes území Apačů, což je zdroj budoucího tragického konfliktu. Brzy získává své bojové jméno, když pěstí skolí opilce Rattlera. Apačové přicházejí jednat se zeměměřiči o ukončení prací. V indiánské delegaci je apačský náčelník Inču-čuna, jeho syn Vinnetou a „bílý otec Apačů“ Klekí-petra. Ten je zastřelen opilým Rattlerem, když skočí do rány určené Vinnetouovi. Zbylí Apačové urychleně opustí tábor a zeměměřičů se zmocní obavy z pomsty. Zeměměřiči se spojí proti očekávanému útoku Apačů s Kiowy, které vede náčelník Tangua. Pomsta Apačů nedá na sebe dlouho čekat. Nejprve však padnou do léčky, kterou jim připravil traper Sam Hawkens za asistence Kiowů. Inču-čuna a Vinnetou jsou zajmuti a stráženi Kiowy. Old Shatterhandovi se podaří oba - bez toho, aby vědeli komu poděkovat - tajně vysvobodit, předtím ale odřízne Vinnetouovi pramínek vlasů. V odvetním útoku nově zformovaných Apačů jsou Kiowové zajmuti a zeměměřiči až na Rattlera, Sama Hawkense, Dicka Stona, Willa Parkera a Old Shatterhanda pobiti. Vinnetou bodne v osobním souboji Old Shatterhanda nožem do tváře a jazyka. V pueblu Apačů ošetřuje Old Shatterhanda Vinnetouova sestra Nšo-či (Krásný den), aby vydržel smrt u mučednického kůlu. Apačové rozhodnou, že bude s Inču-čunou bojovat o svobodu svojí a svých druhů. V tomto boji Old Shatterhand zvítězí, poté bojuje s Tanguou a prostřelí mu obě kolena. Rattler je zastřelen, když se u mučednického kůlu projeví jako zbabělec. Old Shatterhand prokáže pramínkem Vinnetouových vlasů, že jej skutečně osvobodil a z obou se stanou pokrevní bratři, jak si již přál umírající Klekí-petra. Nšo-či se zamiluje do Old Shatterhanda a chce kvůli němu jet na východ a učit se zvyky bělochů. Při vybírání zlata na hoře Nugget-tsil, kterým chce Nšo-či zaplatit své vzdělání, jsou Inču-čuna a Nšo-či zavražděni bělochem Santerem (hlavním padouchem celého cyklu). Tomu se za pomoci Kiowů podaří prchnout. Dočasně do zajetí padne Sam Hawkens, ale je vyměněn za Pidu, syna Tanguy. Z Pidy se stane Old Shatterhandův přítel. Vinnetou pohřbí své příbuzné a vydává se po Santerově stopě. (wikipedia.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33307/vinnetou-rudy-gentleman-33307.jpg 4.6729
Série:

Vinnetou (1.)

Orig. název:

Winnetou, der Rote Gentleman

Žánr:
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Jos. R. Vilímek
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (84)

Přidat komentář
Karča.K
05. listopadu

Marně jsem čekala na intimní "interracial" sblížení mezi dvěma hlavními hrdiny, ale to sexuální pnutí mezi nimi z knížky přímo čiší. Také jsem byla zvědavá, jak by si na Divokém západě vedl strakonický dudák se svým věrným nástrojem (myšleny samozřejmě dudy), či zda by zatuchlé stany (myšlena obydlí) indiánů Dorotka vysmejčila svým smetákem (myšleno koště).

KURACHJO2018
14. srpna

Vinnetou byl vždy mým indiánem č.1. Stejně tak Apači nejoblíbenějším kmenem. A protože jsem knihu četl dříve, než mé oči spatřily film, nikdy v mých myšlenkách Vinnetou nefiguruje jako herec Brice. Můj Vinnetou byl více Indián, více udatný a více oddaný všem svým blízkým. První díl řadím k nejhezčím literárním zážitkům ve svém životě...

MortRainey
23. července

Asi bohužel, ale přečteno až po prvním, a pak několikátém, shlédnutí slavné filmové verze, takže jsem jako dětský čtenář byl o celkový dojem z knihy ochuzenější. I tak však nutno podotknout, že Karl May byl prostě frajer a klobouk dolů před jeho fantazií!:-)

Pavelpi
13. července

Takže po mnoha letech jsem se zase dal do Vinnetoua od prvního dílu.Samozřejmě,že to čtu jinak,než když jsem byl kluk.Ale stejně mě to zase vzalo.A do toho obrázky od Buriana.A znova se mi to všechno vrací...

Turmee
10. července

Skoro nadpřirozeně úžasný Šárlí zvládá všechny situace levou zadní.
Oceňuju příjemně barvitý popis prérií, života indiánů, vztahů mezi kmeny a bílými i svižný spád a napínavé zápletky. Určitě musím sehnat druhý díl.

plqa
17. května

Sice starší ale výtečná dobrodružná kniha. Old Shatterhand a Vinnetou jsou chytří a zajímaví hlavní hrdinové. S knihou jsem se rozhodně nenudil.

pepa4081
02. dubna

Mayovky v čele s Vinnetouem, spolu s několika dalšími knihami, jsou neoddělitelnou částí mého mládí. Ani nevím, kolik odpolední a víkendů jsme s kamarády strávili za městem hraním na naše oblíbené hrdiny. Z té doby mi zůstal kousek kluka v srdci, ale hlavně celoživotní velká láska a obdiv k přírodě. Těch pár knížek můžu číst pořád dokola.
Vrcholně uspokojivé!

vlastimil577
23. března

Pro mě tenkrát super jako snad všechny májovky !!

evelýny
17. března

Ohmataný, stokrát slepovaný brožovaný výtisk, nekonečné zelené prérie, stáda bizonů, indiánská teepee, stříbrná puška, bledé tváře, ocelový oř a v neposlední řadě má dětská touha vlastnit náhrdelník z medvědích drápů - to jsou mé nostalgické vzpomínky z dětství.
Vinnetou - náčelník Apačů, který se zrodil z fantazie německého učitele a stal se legendou a symbolem míru, statečnosti, čestnosti a ryzího přátelství.
Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand zůstanou navždy mými dětskými hrdiny. Jejich příběhy se četly, čtou a ještě dlouho budou číst. Howgh.

Zajímavost: Dle posledních výzkumů bylo potvrzeno, že Karel May zemřel na otravu těžkými kovy pravděpodobně dlouhodobým pitím kontaminované vody. Na vině jsou zřejmě olovnaté trubky vodovodního potrubí. To by se mu v prérii po boku Vinetoua nestalo.

P.S: Zajímalo by mě, zda by postava Vinnetoua vznikla i za předpokladu, že by nebyl Karel May uvězněn. Ale koho se zeptat...?

haki34
06. března

přečteno několikrát..zejména v mládí/dětství...nikdy nezapomenu jak mě rozhodila hned na začátku knihy scéna s útokem grizzlyho, Shatterhandova reakce, a i to, že střeva opravdu zpátky do břicha nacpat nejdou, a moje fobie z medvědů ještě vzrostla ;) pak, jelikož mám pocit, že film jsem viděla dříve, než samostatně přečetla Mayovku, jsem ještě víckrát narážela na pasáže a dialogy, které byly tak trochu jinak než na obrazovce...což ale nemění nic na tom, že jsem si celý dobrodužný a romantický divoký západ zamilovala...svět Indiánů mě lákal, hltala jsem jakoukoliv dobrodružnou i naučnou knížku s touto tématikou, vypisovala si indiánské jména, slova, fráze...
Milovala Old Shatterhanda, Vinnetoua až tak ne, indiánské favority jsem nacházela mezi jinými borci :))) a možná tohle byla ta stěžejní knížka pro vznik celoživotní lásky k původním obyvatelům prérií...
...a co je na tom nejlepší je fakt, že Karl May si celý příběh, přírodu, historky dokázal vymyslet...klobouk dolů před jeho fantazií !

Džerkys
01. února

Jedna z nejlepších knih :)

sioux
28. ledna

Bohužel, už to není pro mě. Chtěl jsem se vrátit do dětských let a zkusit, zda tam ještě něco objevím a připomenu si dětské zážitky, ale nešlo to a po 160 stranách prvního dílu jsem to vzdal. Vadilo mi tam skoro všechno, nekonečné dialogy, kdy Sam Shatterhandovi něco vysvětloval nebo obráceně, zdlouhavé vysvětlování proč Indiáni nebo někdo jiný dělají to nebo ono, pokusy o humor Sama, které se mi možná v dětství líbily mi teď připadaly skoro trapné, dokonalost Mirka Dušína, pardon Old Shatterhanda, minimum opravdového děje, neustálá až úporná snaha být spravedlivý a pořád někomu zachraňovat život, až má člověk pocit, že čte nějakou náboženskou nalejvárnu... Posledním momentem, po kterém jsem to vzdal bylo, když spolu bojovali běloši s Kiowava proti Apačům a v podstatě to proběhlo bez krveprolití, no to snad, ne?
Ale ta krásná nostalgie z dětství a z těch filmů stále zůstává. Jen nevím, zda to ještě dnešní mládež může číst, je to celé takové zastaralé. Howgh!

FrancaisQueen
28. ledna

Když jsem byla mladší, knihy jsem měla ráda, ovšem teď, když jsem si knihu přečetla znovu, již jako vyspělejší čtenářka, musím na knihu bohužel pohlížet trochu kritičtěji.
To, že je Old Shatterhand jasným případem Mary Sue, musí každého čtenáře praštit do očí již během prvních dvou kapitol. Tak přemoudřelá není snad ani Aranis z Poselství jednorožců. K Vinnetouovi není potřeba se vyjadřovat. Na mě působil jako dobrá, i když někdy příliš naivní postava. Ale měla jsem ho radši než Shatterhanda. K Nšo-či a Inču-čunovi se vyjadřovat nebudu. Sam Hawkens na mě působil sympaticky, ale příliš se mi nezamlouvalo, že ačkoliv měl být zkušený a slavný zálesák, geniální Shatterhand z něj dělal blbce.

I přes všechny tyto nedostatky se mi však kniha líbila. Vracet se k ní už asi nebudu, ale rozhodně ve mně zanechala dobrý pocit. Plný počet hvězd však udělit nemohu.

Nunee
12.12.2017

V televizi (a už je to déle) běželo nové zpracování toho notoricky známého příběhu o vskutku netradičně silném přátelství mezi "bílou tváří a rudým bojovníkem". No...a tak se to dějově lišilo od prvního zpracování, že jsem neodolala a jala se hledat pravdu přímo v díle pana Maye. A voala...je tu třetí (do té doby mně neznámá) verze :-)
Začátek se mi líbil velmi, uprostřed jsem se do toho nějak nemohla zakousnout (trochu rozvláčnější) a konec mě opět bavil. Ale nebudu nikomu nic nalhávat, je to opravdu hooodně naivní. Ikdyž tak nějak roztomile ;-)

ZÓNA
17.11.2017

Víte, Inču-čuna byl pro mě stěžejním Indiánem příběhu o Vinnetouovi. A také Nšo-či... Krásná jako jasná noc.
A samozřejmě Old Shatterhand. Tato trojice mě uhranula, spojila myšlenky spravedlnosti v jeden celek. Vinnetou byl jen jakýsi spojovací článek mezi bílými a Indiány. Nicméně se stal krásnou románovou postavou, která přetrvá staletí, podobně jako např. Sherlock Holmes, Buffalo Bill, nebo Hercul Poirot. :-)
Karl May dokázal vytvořit atmosféru příběhu, jako málokterý jiný autor westernů. Jednou se jistě k přečtení Vinnetoua vrátím, zavrtám se do deky a představím si modré nebe, zlé bělochy, spravedlivého Old Shatterhanda a jeho neomylnou pěst. Ta je totiž nepřekonatelnou klasikou žánru... U každého zásahu se mi zrychloval tep a zvětšoval obdiv k hlavní postavě.
A kuriozita... V dětství jsem se zúčastnil jediného maškarního bálu... Hádejte, za koho jsem šel... No jasně... A byl jsem neodolatelný... :-)))

eva1959
30.10.2017

Májovky moje mládí, čtu je znovu a pořád mě baví :-D

ddkk
25.10.2017

Májovky si pamatuju ze stejné doby jako foglarovky - byly to šedesátky a nám bylo kolem deseti. Četli jsme Vinnetoua a spol., chodili na filmy, sbírali pohlednice a tak...Vinetou je klasika naší generace a kdo tvrdí, že ho nečetl, možná nemluví tak úplně pravdu. Pro mne za čtyři i kvůli té nostalgii a světu Indiánů, kde je dobro i zlo jasně definováno.

Basta1912
15.10.2017

Knihu jsem četla především proto, že miluju filmové zpracování. Máme v knihovničce všechny díly, přesto jsem se dala do čtení jen toho jednoho. Musím ale bohužel říct, že kniha mě nenadchla ani zdaleka tolik, jako její filmové přepracování. Asi už jsem tolik zvyklá na tu filmovou verzi... Film oproti knížce je napínavý a má jednu jasnou dějovou linii. V knize to tak nevnímám. Je to asi první knížka, u které musím říct, že film je lepší než původní knižní verze.

PineApple014
10.09.2017

Přečetla jsem to v deseti letech. Byla to moje první májovka. Jestli mám říct, co mě nejvíc pobavilo, byl to Old Shatterhandův způsob, jakým si "vynutil" na Samu Hawkensovi pochvalu :)
Od té doby jsou mayovky moje nejoblíbenější knížky. Přečetla jsem zatím všechny, které se mi dostaly do ruky. Dnes jsem dočetla sérii V zemi mahdího :) Nejradši mám sice Ve stínu pádišáha, Supy Mexika a Old Surehanda, ale jak bych mohla být nevděčná ke knize, která mě k tomu přivedla? Už svým legračním popisem greenhorna hned na prvních dvou stranách.

intelektuálka
15.08.2017

Tuhle knihu bych doporučila mladým čtenářům. Ani po letech jeho odkaz neztrácí smysl a já se znovu ráda ponořím do příběhu o cti a rovnosti ras.

Apollka
13.08.2017

Vinnetou. Prostě hrdina mnoha generací. Co více k tomu dodat?

Atanone
05.08.2017

Ach jo..a bylo mi to jedno a je mi to jedno,všechny ty bludy a nepřesnosti,přechytralý Old Shatterhand,který hned všude velel a byl nejchytřejší,hloupí padouši a naivní "zlí" Indiáni..no a co? Díky knihám o Vinnetouovi jsem se začala zajímat o to,jak to bylo doopravdy a kde se co stalo.. a skutečný osud původních obyvatelů obou Amerik mě dostal ještě víc,než v dětství tyto knihy.. a díky tomu jsem se vrátila zase zpátky na začátek a uvědomila si,jak je dobře,že byly tyto knihy napsány,vždyť celá jedna generace se díky nim zajímala o Indiány,přestože nejznámější Indián mých vrstevníků byl Francouz..

Magdalena5
18.07.2017

Tento starý paperback uchovávám jako velkou vzácnost. Mám je jako vzpomínku na tatínka, který všechny tři díly dal do pevné vazby a ta vydržela 50 let čtení. Listy jsou zažloutlé, voní klihem a vazba je neustále jako nová. Touto sérií začala Mayovská knihomolská vášeň. A též jsem poznala úžasného pana Buriana, který mě provázel celé dětství i dospívání.

stopař
25.06.2017

Vinnetou,hrdina mého dětství.Snívala jsem o toulkách
po prériích divokého západu ,pronásledování banditů
a setkání s ním a jeho pokrevním bratrem....

Majdule
28.05.2017

Čtivé, idealistické, s natolik pohlcující atmosférou, že vlastně vytvořila kánon Divokého Západu a marného boje Indiánů o svobodu.
Pro mě je zajímavé, že narozdíl od jiných dětských návratů vnímám hrdiny obdobně jako před lety. Vinnetou je pro mě stále ušlechtilý, vážný, mimořádný zjevem i intelektem. Old Shatterhand čestný idealista, silný, schopný a vzdělaný. Sam Hawkins mazaný, vtipný a nešikovný atd. Dnešníma očima snad jen víc vnímám ta mimořádně silná, výhradně mužská přátelství.
Spletitý a napínavý děj, lehký a čtivý jazyk stvořili svět, který je natolik přitažlivý, že čtenáře dodnes realita vlastně nezajímá.

Gi-Gi
01.05.2017

Když se ve Výzvě objevila kniha začínající otázkou, byla první, která mě napadla. Jako teenager jsem začala číst Old Surehanda a už jsem se Mayovek nevzdala. Četla jsem je, kde se dalo a sháněla, abych měla úplnou sbírku.
Myšlenky, které May sděloval ústy Vinnetoua nebo Old Shatterhanda a jiných, se mi líbí pořád, možná proto občas působím jako exot s naivní představou, že být slušný a fér je v pořádku. A ve filmovém zpracování - mě jednoznačně okouzlil světlovlasý Američan Lex Barker.

MirijamFrankl
19.03.2017

Když jsem knihu začínala coby povinnou četbu do školy,moc jsem si neslibovala.Myslela jsem,že to bude příliš klučičí a napsané staromódním,těžkopádným stylem.
Vinnetou byl všechno,jen ne to,co jsem očekávala.
Příběhu jsem-okamžitě- propadla.Zamilovala jsem si greenhorny a westmeny,Apače a surveyory.
Místy mne příběh rozesmutnil a místy rozesmál,udržoval mne napjatou a já s chutí četla do půl druhé ráno.
Oceňuji i filmové zpracování,ačkoli je jádro opředeno jiným příběhem,to nejdůležitější,tedy bratrství Vinnetoua a Old Shatterhanda, zůstavá.

tygřík2
10.03.2017

Když moje spolužačky hltaly dívčí románky, já jsem se nemohla odtrhnout od mayovek. Pod peřinou, čtouc při světle baterky, jsem se proháněla po prérii s mou první láskou Vinnetouem. Jak já toho statečného, chytrého, obratného, krásného, rovného, věrného, ušlechtilého a šlechetného chlapa obdivovala a milovala!
Jistě, není to napsáno zrovna jako pojednání pro intelektuály. Ale nám, fandům hrdého náčelníka, jeho příběh a příklad vtiskl do duší základy morálních hodnot trvaleji než kterákoliv kniha poté. Jedna nula pro Karla Maye.
Později jsem hledala informace o skutečných Indiánech a musela jsem překonat zklamání, že všechno bylo trochu jinak. Když jsem se z té rány otřepala, ponořila se do tehdy dostupných populárně naučných publikací a dozvěděla jsem se spoustu úžasných věcí z historie. Dva nula pro Karla Maye.
Nesmím zapomenout na nádherné ilustrace pana Buriana. Z nich je cítit láska na sto honů. Tři nula pro Karla Maye.

yaoiyuri
21.01.2017

Karl May, ač skutečné „rudochy“ neviděl snad ani z rychlíku, se velkou měrou zasloužil o spoluutváření evropského pohledu na indiány, který je zde mnohem smířlivější než v jejich původní domovině, kde indiánská otázka dodnes působí značný škraloup na tváři výspy světové demokracie a rovnosti.
Vysnil a vybájil si úžasný, i když naivní, svět, o kterém doufal, že opravdu leží někde tam daleko za oceánem, a zasadil do něj poutavý příběh o nezlomném přátelství, o boji dobra s lidskou chamtivostí, zaslepeností a zlobou. Vinnetou a Old Shatterhand se stali pro mnoho generací malých (i velkých) kluků (i holek) prototypy dokonalých spravedlivých mužů, ze kterých by si měl každý brát příklad a umožnil jim prožít úžasná dobrodužství na prériích Divokého západu.

Berken
16.01.2017

Mám poslechnuto jako audioknihu a úplně úžasné. Je to zase jiná sféra knih a konkrétně u Vinetua jsem si poslech užil. Karl May je autor kterého obdivuji už od útlého věku když jsem si pouštěl filmy a když jsem se přesunul ke knihám zanechalo to na mě zase hlubší stopu.


Četl jsem i jiné romány Karla Maye ( pouští atd) ale Vinetou stále vítězí.
Budu v četbě tohoto autora pokračovat dál, protože mě nejspíše nikdy neomrzí a nejspíše se nedočkám dne kdy dočtu všechny jeho kniha. Vřele doporučuji