Vinnetou - 1. díl

Vinnetou - 1. díl https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89726/bmid_vinnetou-1-dil-r5C-89726.jpg 5 896 119

Nejslavnější román K.Maye o osudech statečného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho přítele Old Shatterhanda. 13-706-87

Vydáno: , Albatros (ČR)

Winnetou , 1893

kattyV
01.08.2013 4 z 5

Těžce jsem váhala kolik dát hvězdiček. V dětství jsem tu knihu milovala, a jak už tady napsalo více lidí, bylo mi upřímně fuk, nakolik se zakládá na pravdě. Nedávno se mi dostala do ruky znovu a kupodivu mi nepřipadala tak naivní, jak jsem se obávala. I z pohledu dospělého má svá pozitiva, protože lpění na přátelství a čestnosti vlastně není tak docela špatné, ne?

Koka
21.06.2013 5 z 5

Vinnetua považuji za základní hodnototvorné dílo mnoha generací, snad kromě těch narozených v 90. letech minulého století a později. V našem dětství se otázka, zda-li autor byl nebo nebyl v Americe a nakolik je jeho popis prostředí a zvyků autentický, vůbec neřešila a - pokud si vzpomínám - ani nebyla důležitá. Na důvěryhodnosti té knihy to nic neubíralo; dnešní čtenáři také neprověřují, zda pí Rowling byla na studijním pobytu v Bradavicích, aby před psaním "nasála atmosféru" . Ne, kreativní autor atmosféru nenasává, on sám jí ve svém díle vytváří, a panu Karlu Mayovi se to povedlo náramně.
Byla to kniha, které se dalo věřit, chtěli jsme jí věřit, byla napínavá, vtipná a učila nás mnoha pozitivním vlastnostem. Být jako Ribana a Nšo-či - to byl dívčí sen! Dokonce si vybavuji, že v hodinách ručních prací jsem na kanavu vyšívala záložku do knihy s indiánským motivem :-)!

orson
21.06.2013 4 z 5

Po 25 letech jsem si zase přečetl knihu svého mládí. Byl jsem zvědav, jaká bude - jestli to budu opět nadšeně hltat a nebo zjistím, že to je naprostý škvár (ještě navíc jsem před touto knihou četl Mayův životopis, takže jsem si to celé mohl zasadit do trochu jiného oprazu než tenkrát, když mi bylo devět a já se od knihy nemohl odtrhnout. No nebudu vás napínat - děj byl napínavý jako tenkrát, jen dneska mi některé pasáže přišly už trochu přehnané, Olda Šetrnej a Vnetů až moc správňácký a ty jejich rozhovory místama až moc přeslazený :) Ale i tak je to pořád pěkný čtení a těším se, až to půjčím synovi.

tyzik.cejka
07.05.2013 1 z 5

po tomdle nemam rád Máje Vinnetou není dobrý ani ve filmu mě tam nic nehraje jen tak si tam skáčou no velká autora představa

Jadla
04.03.2013 5 z 5

Miluji tuhle knihu od dětství, pro její dobrodružný děj, kvůli indiánům, ale zejména kvůli tomu úžasnému příběhu jednoho věrného přátelství, vždycky mě neuvěřitelně dojme.

kika 13
21.02.2013 4 z 5

Bylo to už dávno,ale stálo to za to .

aktak1203
31.01.2013 5 z 5

Jední slovem úžasné.

evča09
25.11.2012

přečetla jsem ji celkem rychle, je velmi hezky napsaná ale nijak extra mě nezaujala.

Lajla
30.08.2012

Mám tu knížku moc ráda také se k ní vracím četla jsem jí jako malá ale i když jsem už velká až dost tyhle příběhy jsou prostě krásné. Díky za ně

em54
21.08.2012

Knížka mého dětství, ke které se občas ještě vracím. Když kdysi vyšla v edici KOD, byla tak rychle vyprodána, že jsem nestačil poprosit rodiče... později se mi dostalo do rukou právě toto vydání. Jen lituji, že nemám tolik času, abych si ji celou přečetl znovu... třebas někdy v důchodu...

Katrys
12.08.2012 5 z 5

Moje nejoblíbenější dobrodružná knížka.

vitavita
14.04.2012

Výborné počtení a bude ještě pro další generace.

vitavita
13.03.2012

1. díl - Indiánské léto - klasika, klasika ...

AnnaAlžběta
30.01.2012 5 z 5

Nádherná kniha. Mám jí ráda už od malička. Můžu jí číst třeba po sté a nikdy mne neomrzí.

Vecko99
20.01.2012 5 z 5

Co dodat k této naprosté klasice, kterou každý četl a pokud ne, tak aspoň viděl film...

oldshatterhand
10.10.2011 5 z 5

Tato kniha člověka který se alespoň malinko podobá našemu "greenhornovi" naprosto změní. Touží po tom aby se z něj alespoň na pouhý okamžik, biť jen na sekundu jím stal. A ti co jsou mu téměř na chlup podobní, ti co myslí jako on, ti co se chovají podobně a jejíž sny to co on udělal pak ti se stanou opravdovými hrdiny naší doby protože mají alespoň trochu dobré srdce. největším plusem ale je to že nepoužívá žádná kouzla a ni podobné podvody a díky tomu se stal tím jenž je - člověkem kterého zná celý svět.

Tazz1
14.08.2011 5 z 5

V mém dětství absolutní pecka. Jak jsem snažil, abych nebyl žádný greenhorn :-)

pet-kyval
05.12.2010 5 z 5

[009/10] Konečně si ve skupině postižených fanoušků Vinnetoua nebudu připadat jako trubec. Filmy mě uvedly v naprostý omyl a celou mě zmátly, protože v momentě, kdy se natáčel první Vinnetou, ještě nikdo nevěděl, jak moc to bude úspěšný snímek a proto vše nahustili na sebe. A výsledek? Všichni znají mladého a chrabrého náčelníka Apačů spolu s jeho bílým bratrem a neuvěřitelné množství lidí jejich dobrodružství zbožňuje i po neustálém a až ubíjejícím uvádění na televizních stanicích stále dokola. Vinnetou stále žije v našich srdcích…

Není to sice literatura, kdo ví jak hodnotná po umělecké stránce, ale je tak málo lidí, kteří to četli a nedočetli a nebo se jim to vůbec nelíbilo. Nemyslím si, že sečtělý člověk to bude mít na čestném místě ve své knihovně, ale nejspíše to ani neschová do těch nejtemnějších koutů, kde se jen usazuje prach. Je to ten druh knih, na jejichž příběhy v nich obsažené se vzpomíná ještě dlouho poté a čtení podobných dobrodružství putuje z generace na generaci.

Celkově jsem k celé sérii přistupovala s mírným pousmáním. Přeci jen je to May. Člověk, který to napsal, nikdy v Americe nebyl. Jistě, spousta autorů píše více fiktivně nežli z osobní zkušenosti, ale tohle je fikce kompletní. Tím, že se autor vydává za jednu z hlavních postav nám ale dává tak trochu možnost nahlédnout do části jeho hlavy vyhraněné pro sny. Sny o tom, jak jako silný a moudrý muž prožíval neuvěřitelná dobrodružství plná divokých mustangů, banditů a rudých bojovníků…

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Co na tom, že si to celé vymyslel a že skutečný západ byl úplně jiný. Ty knihy podněcovaly fantazii, smysl pro rytířskost a spravedlnost a touhu po dobrodružství. Co děcko jsem je hltala a teď přemýšlím, že si je dám ještě jednou :o)