Vinnetou 1

Vinnetou 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13915/bmid_vinnetou-1-Dyc-13915.jpg 5 187 30

Vinnetou (trilogie) SNDK série

Kolik autorů už psalo o Indiánech, o legendární době, kdy bílý živel pronikal přes nekonečné prostory Ameriky na Západ a střetl se v krvavém, bezohledném zápase s původními obyvateli nového kontinentu! Ta doba, v níž bílí a indiánští lovci honili mustangy a bizony, toulali se kaňony i savanami, bojovali tomahavky i kolty, je už nenávratně ztracená — a přesto kolik generací mladých lidí se ve stopách otců vrací k její drsné romantice! Mnohé z knih, které byly o té době napsány a které jí někdy až příliš romanticky nastavily zrcadlo, jsou zapomenuty. Ale jeden autor a jedno dílo zůstává kupodivu stále stejně přitažlivé, stejně milované, stejně obdivované. Vinnetou, rudý gentleman, Old Shatterhand, jeho bílý bratr. A Karel May. Je tomu už devadesát let, co se objevila první povídka s těmito dvěma hrdiny, z níž se potom rozrostl celý cyklus, pojmenovaný jménem legendárního, vysněného apačského náčelníka Vinnetoua. Je-li i po těch devadesáti letech mladým čtenářům stejně blízký, je to proto, že mládí chce prožít dobrodružství, že touží ozkoušet síly v poctivém, mužném zápase, ale také že touží stát na straně práva a pravdy. Ta mravní výzva stát na straně slabšího proti silnějšímu — krom umění vytvořit několika tahy charakteristickou postavu — je asi na Mayových knihách nejcennější a nejpřitažlivější. Vinnetou, epos i píseň o velikosti a tragice osudu indiánského plemene, bezesporu patří k nejlepším z nich. Vrací se k naší mládeži téměř po 25 letech, stejně svěží, stejně půvabná svou jednoduchou romantikou, věčným soubojem dobra a zla uprostřed divoké, nezkroeené přírody. Takové knihy zůstávají v myslích čtenářů i pak, kdy v nich po letech listuji s chápajícím úsměvem a už nejsou s to jet s velikým náčelníkem Apačů prérií po stopě zlého činu... 13-141-65... celý text

jprst
19.09.2019 5 z 5

Knihy Karla Maye pro mě představují četbu mého dětství, takže mé hodnocení je zcela jistě tím ovlivněno. Ale v té době byl Vinnetou jedním z našich hrdinů a vzorů.

Taralcielle
09.09.2019 5 z 5

Klasika literatury. Pro mě jednička je nejlepší ze všech dílů. Úžasný příběh z divokého západu, plný dobrodružství, setkání s Indiány, vypráví o přátelství mezi bělochem z Německa a Indiánem, který zdaleka předběhl svou dobu. Autorova fantazie je nekonečná! Popisy krajiny do nejmenších detailů, popisy postav... všechno to mi bralo dech. Nejraději mám pasáž, kdy Vinnetou učí Old Shatterhanda, dává mu tzv. vysokou školu zálesáků :)

MilanB
06.08.2019 4 z 5

Old Shatterhand bol vlastne prvý Chuck Norris, ktorý mal s Vinnetuom velmi, velmi blízky vzťah.

I napriek tomu dávam 4 stars, kniha ma bavila, mala spád, opis postáv a prostredia bol akurát, stacil na vytvorenie predstavy a zároveň neunudil k smrti.

Kniha ideal na leto

haki34
06.03.2018

přečteno několikrát..zejména v mládí/dětství...nikdy nezapomenu jak mě rozhodila hned na začátku knihy scéna s útokem grizzlyho, Shatterhandova reakce, a i to, že střeva opravdu zpátky do břicha nacpat nejdou, a moje fobie z medvědů ještě vzrostla ;) pak, jelikož mám pocit, že film jsem viděla dříve, než samostatně přečetla Mayovku, jsem ještě víckrát narážela na pasáže a dialogy, které byly tak trochu jinak než na obrazovce...což ale nemění nic na tom, že jsem si celý dobrodužný a romantický divoký západ zamilovala...svět Indiánů mě lákal, hltala jsem jakoukoliv dobrodružnou i naučnou knížku s touto tématikou, vypisovala si indiánské jména, slova, fráze...
Milovala Old Shatterhanda, Vinnetoua až tak ne, indiánské favority jsem nacházela mezi jinými borci :))) a možná tohle byla ta stěžejní knížka pro vznik celoživotní lásky k původním obyvatelům prérií...
...a co je na tom nejlepší je fakt, že Karl May si celý příběh, přírodu, historky dokázal vymyslet...klobouk dolů před jeho fantazií !

Gi-Gi
01.05.2017 5 z 5

Když se ve Výzvě objevila kniha začínající otázkou, byla první, která mě napadla. Jako teenager jsem začala číst Old Surehanda a už jsem se Mayovek nevzdala. Četla jsem je, kde se dalo a sháněla, abych měla úplnou sbírku.
Myšlenky, které May sděloval ústy Vinnetoua nebo Old Shatterhanda a jiných, se mi líbí pořád, možná proto občas působím jako exot s naivní představou, že být slušný a fér je v pořádku. A ve filmovém zpracování - mě jednoznačně okouzlil světlovlasý Američan Lex Barker.

angelice
04.12.2015

Četla jsem ji jako dítě (je mi 15 takže asi před 6 lety) a stále se k ní vracím... Je nádherná, žádné nudné pasáže - ty jsou až v dalších dílech, protože May se opakoval,- opravdové hrdinství, jako holce mi tam sice trochu chyběla romantika, teď však souhlasím s autorem, který ji tam přehnaně nemíchal. Vlastně jsem po přečtení toužila prožít to samé jako hrdinové knihy. Moje doporučení patří všem věkovým kategoriím, jestli však chcete dětem něco číst před spaním, nešahejte po pohádkách. Tohle je nahradí perfektně a ještě si z toho děti odnesou pocit, že lidi mohou být hrdinové, existuje opravdové přátelství a víra ve spravedlnost.

Ryška2
04.11.2015

Hodnocení knihy:

a) *** (tři hvězdičky)

b) Kniha se mi moc nelíbila, protože byla většinou psaná příliš podrobně (některé situace popsány na více stránkách). Dalším důvodem, proč se mi kniha tolik nelíbila je, že popisuje historii Amerického kontinentu a ne historii Evropy. Kniha mne seznámila s mnoha zajímavými informacemi o kterých jsem doposud nevěděl.

c) Věk hodnotitele: 11 let

Důvodů, proč se kniha může líbit hodně např. Má zajímavé téma a popisuje boj za spravedlnost.

Eidalon
21.08.2014

Řeknete-li Karel (Friedrich)) May, vybaví se různá spojení. Dnešní mladé generaci toto jméno německého spisovatele žijícího v druhé půlce devatenáctého století mnoho neříká a nejspíše by neříkalo ani o mnoho víc mé generaci, kdyby nevyrůstala v období „renesance“ indiánek a nejrůznějších westernů, se kterými se na filmovém plátně v šedesátých letech minulého století doslova „roztrhl pytel“.

Daly vzniknout legendárním westernům ověnčených skvělými hereckými výkony a neméně dobrou hudbou. A pro mnohé z nich se staly předlohou i knihy Karla Maye – tzv. mayovky, jak jsme jim s oblibou říkali a říkáme doposud.

Z pohledu tehdejšího i soudobého literárního kritika nebyly knihy žádnou vážnou a hlubokou literaturou, ale čtou se dodnes a to je těm příběhům přes 110 let a více.

O Mayovi bylo známo, že prožil život, který byl poznamenán mnohými příkořími, vězením a že si May ve svých knihách tak trochu splňoval své představy a sny o dalekých krajích, kam se sám nedostal. Jeho hlavní hrdinové prožívají mnohá dobrodružství, které nás, kluky šedesátých let, tak uchvátily a ovlivnily, že jsme autorovi odpustili téměř vše, především ony reálie, které se tak výrazně lišily od skutečnosti.

Dodnes si vybavuji situaci, kdy jsme v roce 1968 koncem srpna zcela vážně rokovali, coby desetiletí kluci, jaké by to bylo fajn, kdyby se najednou na svých koních objevil Vinnetou, Old Shatterhand a další a dali to v té naší zemičce zase všechno do pořádku. Tak silně nás tyto příběhy ovlivnily.

Mayovky zdaleka nevymizely, ty knihy se stále čtou, mají své příznivce, mají své stránky s celkem velkou návštěvností a prostě stále dovedou chytnout za srdce.

Před pár dny se mi dostala do tabletu e_podoba třídílného Vinnetoa s Buriánovými obrázky a tak jsem si s chutí zavzpomínal na chvíle, kdy jsem ty texty slyšel (když mi je máti předčítala) a četl poprvé. Právě vydání všech tří dílů z roku 1967 mám stále ve své knihovně vedle mnohých dalších.

Zcela záměrně se tentokráte vyhnu hodnocení knih, bylo by příliš subjektivní, mayovky stejně tak jako foglarovky mne výrazně ovlivnily a zapříčinily mou celoživotní vášeň a lásku pro westerny a muziku s nimi spojenou, lásku k přírodě, kamarádství a ztotožnění se s myšlenkou, že pravda, spravedlnost a láska vítězí . . .

Jak krásně naivní . . .

a tak snad na závěr jeden postřeh klasika – s pravdou a poctivostí, láskou nejdál dojdeš, hm, je se pak těžko vrací zpět . . .

Lisbon
25.11.2013 5 z 5

Když se na to zpětně dívám, je to trochu naivní, ale přece jen... Krásný příběh z Divokého západu, Old Shatterhand trochu nesympatický (až příliš velký hrdina - na to že byl greenhorn), ale Vinnetou všechny nedostatky nahradil - skvěle vypracovaná postava, která má charakter, cit, duši ♥ ... Knížka je rozhodně lepší než film!!!!!

Val
25.02.2012 5 z 5

Vůbec si nedokážu představit své dětství bez mayovek. Díky za ně.....

Karel May
německá, 1842 - 1912