Vinnetou 1

Koupit

Kolik autorů už psalo o Indiánech, o legendární době, kdy bílý živel pronikal přes nekonečné prostory Ameriky na Západ a střetl se v krvavém, bezohledném zápase s původními obyvateli nového kontinentu! Ta doba, v níž bílí a indiánští lovci honili mustangy a bizony, toulali se kaňony i savanami, bojovali tomahavky i kolty, je už nenávratně ztracená — a přesto kolik generací mladých lidí se ve stopách otců vrací k její drsné romantice! Mnohé z knih, které byly o té době napsány a které jí někdy až příliš romanticky nastavily zrcadlo, jsou zapomenuty. Ale jeden autor a jedno dílo zůstává kupodivu stále stejně přitažlivé, stejně milované, stejně obdivované. Vinnetou, rudý gentleman, Old Shatterhand, jeho bílý bratr. A Karel May. Je tomu už devadesát let, co se objevila první povídka s těmito dvěma hrdiny, z níž se potom rozrostl celý cyklus, pojmenovaný jménem legendárního, vysněného apačského náčelníka Vinnetoua. Je-li i po těch devadesáti letech mladým čtenářům stejně blízký, je to proto, že mládí chce prožít dobrodružství, že touží ozkoušet síly v poctivém, mužném zápase, ale také že touží stát na straně práva a pravdy. Ta mravní výzva stát na straně slabšího proti silnějšímu — krom umění vytvořit několika tahy charakteristickou postavu — je asi na Mayových knihách nejcennější a nejpřitažlivější. Vinnetou, epos i píseň o velikosti a tragice osudu indiánského plemene, bezesporu patří k nejlepším z nich. Vrací se k naší mládeži téměř po 25 letech, stejně svěží, stejně půvabná svou jednoduchou romantikou, věčným soubojem dobra a zla uprostřed divoké, nezkroeené přírody. Takové knihy zůstávají v myslích čtenářů i pak, kdy v nich po letech listuji s chápajícím úsměvem a už nejsou s to jet s velikým náčelníkem Apačů prérií po stopě zlého činu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13915/big_vinnetou-1-Dyc-13915.jpg 4.6923

Vinnetou 1.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Winnetou I, 1893

Kniha Vinnetou 1

Meda77
22. listopadu

Souhlasím s většinou není co psát, kdo nezná, zřejmě nepochází ze Země. Prostě povinnost.

Hakate

Nelze hodnotit jinak než 5*, nepřekonatelná klasika.

martineden

Nelze jinak než plný počet. Láska je prostě láska.

Renatka11

Májovky jsem jako dítě milovala. Vinnetou byl můj první velký literární hrdina i první platonická láska. :) Jen mě mrzí, že jsem to nadšení nepřenesla na svoje děti, které tomu jejich kouzlu už bohužel nepropadly.

Pejuška

Neskutečné, kniha, která mě velice chytila za srdce a moc bavila. Nikdy bych nevěřila, že ji kdy přečtu, ale stalo se a já jsem za to velmi ráda. Napínavé od začátku až do konce, a člověk se musel zamilovat do hlavních hrdinů a jejich osudů.

Bmisarova

Já tuhle knihu prostě miluju. Klasika, po které sahám každé léto. Příběhy o Old Shatterhandovi a Vinettouovi jsou pro mě kouzelné. Příběhy o přátelství a spravedlnosti, dobru a zlu. Pokaždé při čtení zavřu oči a představuje si, jak se prohání po prérii na koni v doprovodu těch dvou a jejich přátel, jak jedeme mlčky, fouká slabý vánek a slunce nás pálí do zad.
Tohle je prostě srdcovka.

Marketplace

Kdo jako malej neměl rád Vinnetoua a Old Shatterhanda? - filmy jsou podle mě super, kniha má trochu jiný příběh, ale o to zajímavější je to čtení. Ano, je to tak trochu dětské čtení, ale proč se v dospělosti nevrátit do dětství.

Yukon777

Tí dvaja určite neboli teplí? Ospravedlňujem sa za výraz. No vzťah toho inak neemočného rudokožca so skromným ChuckNorrisom Oldom je tak neprirodzený ... chlapi spolu tak nehovoria a nesprávajú sa tak k sebe. Nevlhnú zo seba pri prvom stretnutí a neondulujú v mysli "mužnú krásu" toho druhého. Okrem iného teda. Nechcem tu riešiť všetko, čo je v tej knižke úplne pitomé, rasistické, a deutschland über ales, lebo by to vyčerpalo kapacitu cloudu, v ktorom tento web funguje. Dve hviezdičky zato, že deckám sa to páči a keď čítajú vinetouky, je to lepšie ako keby nečítali nič.