Vinnetou 1

Koupit

Kolik autorů už psalo o Indiánech, o legendární době, kdy bílý živel pronikal přes nekonečné prostory Ameriky na Západ a střetl se v krvavém, bezohledném zápase s původními obyvateli nového kontinentu! Ta doba, v níž bílí a indiánští lovci honili mustangy a bizony, toulali se kaňony i savanami, bojovali tomahavky i kolty, je už nenávratně ztracená — a přesto kolik generací mladých lidí se ve stopách otců vrací k její drsné romantice! Mnohé z knih, které byly o té době napsány a které jí někdy až příliš romanticky nastavily zrcadlo, jsou zapomenuty. Ale jeden autor a jedno dílo zůstává kupodivu stále stejně přitažlivé, stejně milované, stejně obdivované. Vinnetou, rudý gentleman, Old Shatterhand, jeho bílý bratr. A Karel May. Je tomu už devadesát let, co se objevila první povídka s těmito dvěma hrdiny, z níž se potom rozrostl celý cyklus, pojmenovaný jménem legendárního, vysněného apačského náčelníka Vinnetoua. Je-li i po těch devadesáti letech mladým čtenářům stejně blízký, je to proto, že mládí chce prožít dobrodružství, že touží ozkoušet síly v poctivém, mužném zápase, ale také že touží stát na straně práva a pravdy. Ta mravní výzva stát na straně slabšího proti silnějšímu — krom umění vytvořit několika tahy charakteristickou postavu — je asi na Mayových knihách nejcennější a nejpřitažlivější. Vinnetou, epos i píseň o velikosti a tragice osudu indiánského plemene, bezesporu patří k nejlepším z nich. Vrací se k naší mládeži téměř po 25 letech, stejně svěží, stejně půvabná svou jednoduchou romantikou, věčným soubojem dobra a zla uprostřed divoké, nezkroeené přírody. Takové knihy zůstávají v myslích čtenářů i pak, kdy v nich po letech listuji s chápajícím úsměvem a už nejsou s to jet s velikým náčelníkem Apačů prérií po stopě zlého činu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13915/vinnetou-13915.jpg 4.6844

Vinnetou 1.

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Winnetou I, 1893

Kniha Vinnetou 1

petrn

Kdo čte Vinnetou až v dospělosti, musí ho totálně bít do očí nabubřelost dialogů, černobílé postavy a naivita mnohých postav, ač v příběhu vysoce postavených. Naprosto si ale uvědomuji, že kdybych to četl jako malý kluk, tak mi nic z toho vadit nebude a jízdu po divokém západě si užiji na sto procent.

boxas

Neznat knížky Vinnetou, Lovci mamutů a Rychlé šípy?
No dovolte, a byli jste vůbec kdy dětmi?!

Sova15

Klasika, do nečetl Vinetua z mé generace, jako by nebyl. Naštestí jsem i v dětství (jsem . 1965) viděla pár filmů a dodnes se ráda dívám a u některých scén slzím. Proč museli Vinetua zastřelit?

Jackjelly

Řeknu Vám tajemství. Za mé dlouhé vlasy nemůže ani John Lennon, ani "Párpli" nebo "Zepelíni".
Už od dětství jsem každé stříhání vlasů nad uši oplakal, posléze vztekle okomentoval. Co jiného mohl dělat kluk, narozený v roce 66, který viděl klasického Vinnetoua jen v raném dětství a pak se musel spokojit na dlouhá léta s východoněmeckými náhražkami westernů. I s takovou kuriozitou, jako byl zmatený americký zpěvák, herec a snad jediný emigrant do východního bloku, Dean Reed, který evidentně netušil, kam to utekl.
Naštěstí tady byly knihy pana Karla Maye, hltal jsem je téměř všechny a samozřejmě, jako většina, především ty, jejichž hrdinou byl Vinťa a jeho kámoš Olda Šetrný.
Mou osobnost a vztah ke spravedlnosti formovali tihle dva gentlemani více, než Foglarovy "Rychlé šípy" . Čím to bylo, netuším. Možná těmi dlouhými indiánskými vlasy, které jsem miloval a které mi dodnes zůstaly, lehce prošedivělé a o kterých nikde nikdy nepřiznám, že jsou pozůstatkem dětských snů o americké prérii a spravedlivých odvážných hrdinech. Vždy budu tvrdit, že to byl vzdor proti režimu a bigbít. Ale skutečným vzorem byl (a je) Vinnetou.
Kdo nečetl, nemůže nikdy pochopit, co je to přátelství! :-)

Radka1911

Můj velký dětský hrdina, oblíbenec, vzor, modla. Mayovek jsem v dětství přečetla opravdu dost.

Noisette73

Pravá srdcovka mého dětství jsou právě příběhy Apačského náčelníka a jeho bílého bratra, četla jsem je všechny několikrát a samozřejmě jsem nesčetněkrát viděla i filmy, úplně jsem tím žila a každé letní prázdniny se nesli ve znamení her právě na tyhle hrdiny. A ty slzy u posledního výstřelu, jak knižního tak filmového byly pravé.

666Jitka

Klasická "Mayovka" - kdo by neznal příběh Vinnetoua a Old Shatterhanda. Krásné romantické příběhy z divokého západu. Musím pochválit také filmové zpracování, které je opravdu skvostné a vždy se na sérii ráda znovu podívám. Naposledy jsem Vinnetoua poslouchala jako audio knihu v podání Borise Rösnera, Petra Kostky, Rudolfa Hrušínského st. , Radoslava Brzobohatého, Aloise Švehlíka a dalších ...

Kája95

Na Karla Maye nikdy nedám dopustit