Vincent

Vincent https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234740/bmid_vincent-234740.jpg 4 107 22

Složitý život Vincenta van Gogha je stále zdrojem inspirace pro mnoho lidí. V tomto grafickém románu, který napsala a nakreslila nizozemská umělkyně Barbara Stok, prožívá čtenář s malířem krátké, ale intenzivní životní období, kdy se vydal na jih Francie. Vincent sní o tom, že by v městě Arles založil pro sebe a své malířské přátele dům umělců. Ovšem musí se při tom potýkat s rozvíjející se duševní chorobou, která pak kulminovala notoricky známým incidentem, kdy si uřízl část ucha a musel být umístěn v psychiatrické léčebně. Naštěstí při něm po celou dobu stojí jeho bratr Theo, který mu poskytuje stálou, nejen finanční podporu. Vincent van Gogh byl zcela zaujatý svým uměním. Jeho názory na úspěch, nezdar či jak prožít smysluplný život jsou v kontrastu s naším současným světem, kde vládne individualismus a touha po penězích. Nizozemské autorce Barbaře Stok se komiksovým způsobem podařilo život slavného malíře z 19. století podat tak, aby jej přiblížila současnému čtenáři.... celý text

Komiksy , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Mladá fronta

Vincent , 2012

madem
madem
22.04.2022 5 z 5

Vincentův život nebyl nijak barevný, ale jeho obrazy ano. Stejně jako tato kniha.
Ukazuje konec života umělce, jeho boje, výhry i pády.
Přesně v jeho výtvarném stylu.

martina5069
martina5069
12.10.2021 4 z 5

Krásně graficky zpracovaný komix , určený spíš pro děti. Komix popisuje život Vincenta Van Gogha a jeho bratra Theodora. Líbilo se mi vykreslení Vincentovy epilepsie s depresí, je to zároveň veselý a smutný příběh s krásnými kresbami.

" Doufám, že rodina pro tebe bude tím, čím je pro mne příroda. Já, který nemá ani ženu ani dítě , nacházím klid, když spatřím obilný klas, borovou větev, stéblo trávy. Když venku v krajině maluji, cítím pouta, která nás všechny spojují. "

CervenaVeronika
CervenaVeronika
03.09.2021 4 z 5

Komiks je vizuálně hezký a poměrně dost nenáročný.
Akorát mi přišlo, že jsem naskočila někde v půlce rychlíku. Spíše bych preferovala detailnější vypravování a trochu úvodu a kontextu, který by určitě chyběl člověku, co o Vincentovi nic moc neví.

madlenka3189
madlenka3189
11.06.2021 4 z 5

Protože Vincent je můj oblíbenec, kniha o něm by se mi líbila asi vždy a moje hodnocení bude trochu zkreslené. V knize je použit moc hezký styl artu - přesně se hodí. Moc se mi líbí zasazení děje komiksu do míst, které představují Vincentovi obrazy. Nejvíce ze všeho však oceňuji způsob ilustrace, jakou je vždy naznačeno v jakém psychickém rozpoložení se zrovna Vincent nachází - ve formě teček okolo hlavy, v některých případech zkroucené celé prostředí. Povahu Vincenta ve zkratce je taky velmi povedená. Jeho bratr je tu vyobrazený až jako moc velký pohodář - přitom měl taky spoustu psychických problémů. Nakonec mi přijde i povedené ukončení komiksu (smrt Vincenta). Jediné co bych vytkla je: kdo je cílovka? Ze začátku jsem měla pocit, že je to pro děti - takové snadné seznámení s Vincentem. Hned mi problesklo hlavou: už se těším až úkazu svým dětem svého oblíbeného umělce touto knihou! Ale pro děti se mi text zdá dost náročný a dle mého by to úplně nepochopily, pro dospělého je to zas moc dětský příběh - tak jsem z toho trochu zmatená.

Bětužka
Bětužka
05.04.2021

Hezký komiks o Vincentovi van Goghovi.

blackoutzuzi
blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Znázornit život Vincenta van Gogha pomocí komiksu byl skvělý nápad. Strašně krásný, milý, chvílemi i dramatický. Miluju naučné komiksy, je to něco jiného. Nový způsob získávání informací. Po tomto skvostu razím heslo: Komiksy do škol!

Bája89
Bája89
26.04.2020 3 z 5

Příjemné čajové čtení, které zvládnete jedním dechem. Není to nic, co bych potřebovala mít v knihovně. Přesto to stálo za ten krátký čas, kdy jsem se opět mohla s Vincentem vydat na jih Francie.

Gabux
Gabux
07.04.2019 3 z 5

Takový pěkný průměr se zajímavou kresbou. :)

jaja10
jaja10
16.03.2019 3 z 5

Pěkné, ale krátké. Ale doporučuji.

Madluska
Madluska
04.03.2019 3 z 5

Vincent šel trochu mimo mě - možná jsem na něj jen neměla náladu, možná jsem o van Goghově životě věděla žalostně málo, a proto mi unikal kontext. V každém případě mě tento komiks nijak zvlášť nenadchl ani po stránce výtvarné (takové "oprásky z hodalnska" ;-)), ani textové. Oceňuji proto zejména snahu přiblížit umělcův život zábavnější formou, která ale u mě zůstala někde na půli cesty.

IVANA0123
IVANA0123
28.02.2019 4 z 5

Moc pěkná kniha a zároveň i poučná. Miluju obrazy Van Gogha a díky této knížečce jsem se velmi nenáročnou formou dozvěděla něco víc i o autorovi. Škoda, že nejde touto formou dělat i učebnice. Myslím, že by se z nich učilo občas lépe než z těch klasických.
(2/19)

momo01
momo01
09.02.2019 5 z 5

Můj syn Vincent mi přinesl k přečtení Vincenta, protože si byl jistý, že se mi bude líbit. Zhltla jsem tuto útlou knihu hned a byla jsem nadšená ze stylu, jakým je kniha udělaná. Je snad lepší způsob, jak si číst o životě umělce, než prostřednictvím umění? Jsou zde krásně zakomponované jeho nejznámější obrazy a okolnosti jejich vzniku - Slunečnice, Hvězdná noc, Noční kavárna, Pole s havrany… Autorka umí pomocí kreseb hezky vyjádřit emoce a malířovu komplikovanou osobnost. Všechno je navíc podtrženo úryvky z Vincentových deníků a dopisů.

milamarus
milamarus
29.06.2018 5 z 5

Krásné! Krásné! Krásné! Bez jakékoli pochybnosti plný počet,… v duchu ale hodnotím tolika hvězdičkami, kolik jich je v obou Vincentových Nocích.

CITÁT:
Kdybych nic nedělal, zbláznil bych se.

nakavusterezou
nakavusterezou
09.06.2018 3 z 5

Hezké zpracování života Vincenta :)

wiix
wiix
17.04.2018 5 z 5

Ako obsahové tak i grafické spracovanie bolo veľmi kvalitné a pútavé a keďe mám pre Vinca slabosť, za mňa dokonalosť.

Gustik5
Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Úžasný umělec, který dokázal svou bolest proměnit v neskutečnou krásu. To je pro mne Vincent van Gogh. Tento velmi vydařený komiks zachycuje nejplodnější období jeho života a činí tak bravurně. Citace z malířových deníků a dopisů těší stejně jako vizuální podoba celé knihy.

veron_nika
veron_nika
03.07.2017 4 z 5

Poucne, pekne, obcas trochu psycho, ale to k umelcom patri. Odporucam.

zuba
zuba
20.06.2017 5 z 5

Není to jenkomix na jedno přečtení. Vincentovy obrazy jsou tak nějak zakomponovány do děje. Hezky se prolínají dopisy s bratrem a příběh malíře v Provence. Prostě je to taková pěkná, poučná oddychovka s parádním grafickým provedením. A jednoduché linky a spousta barev. Autorka by takhle mohla vytvořit ještě někoho. To by bylo fajn.

popeluška
popeluška
12.09.2016 5 z 5

Hodně zajímavý komiks ...líbil se mi :-) opravdu stojí za přečtení.....

ChSleepwalker
ChSleepwalker
15.08.2016 4 z 5

Barbara Stok pomocí jednoduché, čisté ilustrace přibližuje zřejmě nejznámější období Vincenta van Gogha. Formou komiksu se tak dozvídáme nejen o psychické nemoci, která se u malíře objevila, ale také o jeho sociálním životě a filozofickém pohledu na svět a umění. Samozřejmě se najdou jiné knihy, které lépe popisují život van Gogha, ale komiks Vincent zabere sotva dvě hodiny a zábavnou formou se dozvíte alespoň část umělcova příběhu. Navíc mě při čtení bavilo hledat v ilustracích odkazy na jeho skutečné obrazy.