Víme svý

Co by se asi tak muselo stát, abych v takové krajině nebyla šťastná? ptá se Pavla, když se po fiasku v Praze vrací do Jižních Čech. Hrdinka románů Bereme, co je a Obsazeno se konečně dostane k zajímavé práci, ovšem z rukou těch, kterými vždy pohrdala. Hraničov a blízký Liňov žijí střežením hranic a špehováním téměř všech všemi. Zatímco nadřízení chtějí, aby jim Pavla šla na ruku, ona kličkuje a mate je tichovodním stylem. Krajina kolem malebného příhraničního městečka s posádkou Pohraniční stráže, kamarádka erotomanka, montérkoví chlapíci, kteří po šichtě zaplní hospodu U mrtváka, – to jsou silní hráči v příběhu, který je téměř až do konce nerozhodný. Zlomyslnost okolí i pokleslé zábavy funkcionářů kontrastují s hrdinčinou dychtivostí po nepřikrčeném životě a spontánní lásce. Pavla je vystavena požadavku i pokušení být už konečně normální, směnit svou nepřizpůsobivost za slušnou práci a bydlení. Vymýšlí úniky, blufuje, pochybuje o své cestě. Víme svý je kniha o životním rozcestí, hledání snesitelného kompromisu, radostech těla i duše v líbezné krajině, o jedné nepodařené a druhé nadějné lásce v nepřátelském obklíčení, ale také o životě v bývalých Sudetech na začátku sedmdesátých let, kdysi zraněných a nyní zabydlených lidmi odjinud. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1258/vime-svy-1258.jpg 4.528

Pavla (3.)

Literatura česká
Vydáno:, Věra Nosková

kilometr

Má první kniha od této autorky a hned poslední díl trilogie.Tak to se povedlo.Stejně,jako tato kniha.Zase jsem o něco chytřejší a chápavější v tom,jak nás ženský vidí.Ale víme svý,že jo....85%.

Jana_Hlus

Podle mého názoru je tato kniha slabší než Obsazeno. Z křehké dívky vyrostla rebelka, nic proti ní, ale nějak to všechno sklouzlo do vulgarity, chlastu a sexu, tu vnitřní čistotu jsem tam už nenašla. Možná, že se opravdu v pohraničí takhle tenkrát žilo, ale tenhle text mě prostě oslovil méně než druhá kniha trilogie. 3/5

EvikU.

Docela pěkně napsaný. Skvělá oddychovka.

Bublinka78
14.07.2013

Tenhle díl se mi líbil nejvíc a závěr je super

elli09
16.05.2013

Kupovidu sa mi táto posledná kniha z trilógie páčila najviac. Opisy prírody, tvrdá normalizácia a parodický opis malomeštiakov na českom pohraničí z čias totality.

odejana
12.02.2012

Je to přesně tak, jak je v anotaci. O nic víc, o nic méně. Ze tří dílů mi tento připadal nejméně zajímavý.

radiofil

Silně autobiograficky pojatá trilogie volně navazujících knih Bereme co je, Obsazeno a Víme svý tímto dílem vrcholí nejen po dějové stránce, ale i svým strhujícím způsobem zpracování.
Knížku lze číst samostatně, stejně jako ostatní díly, ale znalost předchozích částí samozřejmě umožňuje lepší pochopení některých souvislostí, takže doporučuji přečíst celou trilogii.
Příjemný, dějově bohatý a čtivý styl psaní , umocněný neotřelými poetickými prvky a překvapivými metaforami řadí tyto knihy mezi špičku současné beletrie. Jsou to knihy, které čtenáře vtáhnou natolik do děje, že se čtou skoro jedním dechem.