Viktorie, královna anglická: Její život a doba

Viktorie, královna anglická: Její život a doba https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173495/bmid_viktorie-kralovna-anglicka-64c001a598e4e.png 4 3 1

Kozel
Kozel
22.09.2016 3 z 5

Neodolám srovnání se čtivou knihou Lyttona Stracheyho, z níž Sitwellová taktéž hojně čerpala. Obě knihy mají příjemný, až beletristický, spád a jsou pohodlnou četbou, ale ačkoli je Sitwellová objemnější (počtem stran, faktů i tématického záběru), je přece jen omezená víc přímo na osobu Viktorie, což je persona sama o sobě vcelku komplikovaná. Jak jsem naznačil v komentáři u Stracheye, královna Viktorie je už poněkud jiným typem panovníka a z obou knih má člověk pocit, že víc než ona, mají na rozvoji Británie v 19. století podíl její prime ministři. Jmenovitě pak Melbourne, Gladstone, Disraeli, Peel. Nedá se říct, která kniha je lepší, bok po boku ovšem pracují naprosto skvěle. Abych se však nepřeklopil do nějakého většího rozboru, chci vypíchnout především kapitolu Přehlídka, která má schopnost otevřít oči a představuje čtenáři viktoriánskou Anglii v trochu jiném, tvrdším a realističtějším světle než jaký je obecný obraz.

životopisy, biografie královny Viktorie, britská královna, 1819-1901 panovnice

Edith Sitwell