Viktor Dyk a T. G. Masaryk

Viktor Dyk a T. G. Masaryk https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28204/viktor-dyk-a-t-g-masaryk-28204.jpg 4 4 1

Podtitul: Dvojí reflexe češství. Studie poprvé zachycuje historii vztahu Viktora Dyka a T.G. Masaryka a srovnává různá pojetí češství, české a československé státnosti, jež se v nich střetala.

aardvarka
05.06.2018 5 z 5

Knížka, jejímž protagonistou je básník a politik Viktor Dyk, vypráví příběh z české politické scény prvních třiceti let 20. století. Dyk se celoživotně a se svou typickou vervou zabýval problematikou Masaryka - a podařilo se mu několikrát namíchnout Masaryka natolik, až se pan profesor a později pan president zabýval problematikou Dyka.
Na knize oceňuji, že autor nerazil přístup, že "TGM má pravdu, protože je to přeci TGM". I když, kdyby si tohle myslel, tak tu knihu neměl proč psát...
Názorově i osobnostně jsem tým Dyk, ačkoliv to z dnešního pohledu dotáhl pouze do čítanek. Skoro bych řekla, že i pan autor mu fandí.
V knize jsou bohaté ukázky z Dykovy tvorby, např. Život Herodesův. Znamenitá satira na spor o Rukopisy, ke které už má Dyk generační nadhled. No vážně, ale zamyslete se nad tím! Jak ty nápisy na radnici můžou být z 15. století, když je radnice z 18. století? No jak?