Víkend s Miriam

Víkend s Miriam https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384419/mid_vikend-s-miriam-iIy-384419.PNG 4 47 19

Příběh vysokoškolského pedagoga, který se platonicky, ale hluboce zamiluje do herečky Miriam, manželky svého přítele. Je spíš samotář a pozorovatel než bojovník, přesto se i bez vlastního přičinění ocitá v tíživých situacích. Jeho přítel se v Paříži zastřelí, jeho matka věčně naříká, jeho otec náhle zemře, jeho manželka ho opustí a jemu nezbývá než udiveně všemu přihlížet a ztrácet víru ve smysl své práce i celého svého života. Duchovní pouto, které ho váže k Miriam, je to jediné, co ho vnitřně posiluje, a snad proto se obává překročit hranici přátelství. Příliš pozdě se doví, jak hrozivou zkušenost měla za sebou, a příliš pozdě pochopí, že i ona ho vroucně milovala.... celý text

mcabr
12.02.2024 4 z 5

Přečteno, ale přišlo mi to takový zvláštní.

IvaKo
24.04.2022 3 z 5

Moje čtvrté setkání s knihou Marty Davouze. Dost depresivní příběh o promarněných šancích v životě a o skrytých vinách mě úplně nezaujal, snad proto, že nejsem příznivcem rozjímání nad tím, co by bylo kdyby...

Formicka93
17.04.2022 3 z 5

Takové smutné čtení.

vercas945
25.04.2020 4 z 5

Postupně jsem se začetla, ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Trošku smutné, ale stojí za přečtení. Hodně se mi líbil konec, to že se Rostislav na konci aspoň jednou důrazněji projevil, knize vyneslo hvězdičku navíc ;-)

evik2710
19.02.2020 1 z 5

Mě se to fakt nelíbilo nuda

ivanaci
31.08.2019 4 z 5

Krásná čeština, příběh nějak nezaujal

niknikita
17.04.2019 5 z 5

Příběh romantického a citlivého muže je napsaný krásnou a kultivovanou češtinou, kterou paní Marta Devouze precizně vládla.
Tentokrát je v její knize spousta nostalgie a smutku a stejné pocity mne neopustily ani když jsem dočetla poslední slova. Bylo to krásné a k zamyšlení i nad mým vlastním životem.
Tato moudrá dáma bude české literatuře scházet.
R.I.P.

princesse
20.03.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale nějak mě to nechytlo ... naprosto stejný pocit jako Pepina19. Jazyk psaní krásný, v tom jsem s většinou čtenářů zajedno. Pro mě tomu ale něco chybělo. Ale i přes to, že tato knížka mě až tak nenadchla, mám i nadále v plánu přečíst si ještě nějakou knihu od paní Davouze.

menalinda
13.03.2019 5 z 5

Všechny knížky paní Marty mají příběh,který stojí za přečtení.

Petra21
02.03.2019 5 z 5

Většinou mě krátké příběhy neuspokojí, ovšem Víkend s Miriam to nadmíru dokázal, a to i navzdory faktu, že se odehrával ve třech časových liniích. Myslím si, že Marta Davouze chtěla skrze svého hlavního hrdinu demonstrovat chybná životní (ne)rozhodnutí a kroky, které NEbyly nikdy učiněny. Nevím, možná spolu s vlastní nemocí přemítala o svém životě v retrospektivně...A také jsem plesala nad úchvatnou, čistou češtinou! Krásný román, stojí za přečtení.

mariva
01.03.2019 4 z 5

Krátký příběh na jeden večer - na jedné straně příběh z minulého režimu, na druhé vlastní autorčiny prožitky z posledního období života. Měla jsem ráda její knihy o Bretani, škoda, že už další nenapíše.

Opatov
09.02.2019 5 z 5

Trochu jina Davouze. Spisovatelky usty muze vypravi pribeh platonicke lasky minuleho stoleti, ktery je urcen predevsim zenam. Nevsedni cestina. Itelektualni kruhy, tak zname v obdobi socialismu. Pribeh vtahne do deje a nepusti a urcite stoji za precteni.

Pepina19
19.01.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale nějak mě to nechytilo.

porcelainswan
22.11.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, hodně odlišný jazyk od současné literatury. Chvíli jsem si říkala, že knihu ani nedočtu, nakonec mě vtáhla natolik, že jsem s chutí četla dál :-) Dost mě bavily pasáže z doby socialismu, bytové sešlosti, umělci, univerzita, jiný svět v jiné době, o kterém mě vždy baví číst.

iceVS
18.11.2018 5 z 5

Zvláštní, hezká, jiná. A čeština, která hladí a hýčká.

Jana283
13.11.2018 2 z 5

Loučení . Asi bylo potřeba se ještě s něčím vyrovnat, něco dopovědět....

bookcase
06.11.2018 5 z 5

Zajímavý příběh nenaplněné lásky. víc se mi tedy líbila osobní linie samotné autorky. Opět krásná čeština paní Davouze, škoda jen, že už je to poslední literární setkání s ní.

JanaDor
28.10.2018 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. Kniha se velmi dobře četla, ale dějově to prostě bylo zvláštní.
Líbily se mi autorčiny názory, jež byly převedeny do myšlenek Rosti, který poznal až na konci některá tajemství Miriam. Někdy jsem měla nervy z toho, že jí nikdy nevyznal lásku, i když měl příležitost.
Kniha se mi celkově líbila a jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jen některé názory jsou mi cizí, to ale nemění nic na tom, že autorka má skvělý styl a cit pro čtivé vyprávění.

L.Helena
26.10.2018 5 z 5

Knížka útlá, ale nabitá trpkými osudy Rostislava, Miriam a vlastně taky samotné paní Marty.

přátelství vztahy

Marta Davouze
česká, 1945 - 2018
2016  76%Loď v Bretani
2013  68%Dům v Bretani
2015  66%Vypadni z mýho života!
2017  85%Celej Franz!
2014  59%Zrcadlení