Viditelná temnota: Paměti šílenství

Viditelná temnota: Paměti šílenství https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273103/bmid_viditelna-temnota-dsr-273103.jpg 4 206 43

Kniha známého spisovatele autentickým a odvážným způsobem zaznamenává jako jedna z prvních svého druhu jeho postupný propad do deprese a následnou cestu k uzdravení. Popisuje události od jeho cesty do Paříže v roce 1985, kdy se začal jeho stav povážlivě zhoršovat, a formou koláže zážitků, sebereflexí, spekulací a reportážního líčení odhaluje příčiny a důsledky deprese, poukazuje na roli této nemoci v životě jiných spisovatelů (Camus, Levi, Gary) a osobností, a vůbec otevírá mnohá do té doby spíše přehlížená témata spojená s depresí. Naléhavost umělecké výpovědi je spojena s mnoha praktickými postřehy a úvahami, a i proto se Viditelná temnota, poslední velké dílo Williama Styrona, stala svého druhu klasikou.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Zdraví
Vydáno: , Portál

Darkness Visible: A Memoir of Madness , 1990

Izzy
04.02.2011 4 z 5

Četla jsem od Williama Styrona Sophiinu volbu, která mě naprosto nadchla, a tak jsem si chtěla od něj přečíst ještě něco dalšího. Z jeho dalších knih ,mě po přečtení anotací nejvíce nadchla tato. Má zajímavé téma: depresi, která může dohánět k sebevraždě. Navíc jde o autobiografii. Dílo se mi líbilo. Umožňuje nahlédnout do nitra Styrona i do utrpení dalších lidí postižených touto chorobou, které okolí často nechápe. Kniha popisuje hodně detailů, např. jaké bral léky a podobně. Čekala jsem, že se bude ještě více pitvat v psychice, pocitech, stavech zoufalství a v myšlenkách na sebevraždu a že bude kniha více filozofická, místo toho se mi zdá, že občas na svou nemoc už nahlíží s odstupem. To mě malinko zklamalo,. I tak ale stojí za přečtení a za zamyšlení.

elfos
19.11.2010 5 z 5

William Styron
VIDITELNÁ TEMNOTA

(přel. Jarmila Emmerová)

Člověk má strach, že ztratí všechny věci i všechny lidi sobě blízké a drahé. Pak také existuje neodbytný strach z opuštěnosti. Když jsem zůstal - třeba jen na chvilku - sám doma, propadl jsem nepříčetné panice a malomyslnosti.

elfos
09.11.2010 5 z 5

William Styron
VIDITELNÁ TEMNOTA

(přel. Jarmila Emmerová)

Jednoho slunečního dne jsem byl se psem na procházce v lese a vysoko nad listnatými korunami stromů jsem zaslechl křik hejna kanadských hus. Za normálních okolností by mi ten pohled a zvuk pozvedl náladu, tentokrát mě let ptáků přikoval na místo strachy. Trčel jsem tam jako trosečník, bezradný, třásl se po celém těle a poprvé jsem si plně uvědomil, že nejde jen o potíže plynoucí z náhlé abstinence, ale o vážnou nemoc, jejíž jméno jsem si konečně dokázal přiznat. Po celou cestu domů mi v hlavě trčel Baudelairův verš, který se vyloupl odněkud z dávné minulosti a už řadu dní dorážel na mé podvědomí: "Ucítil jsem závan křídel šílenství."