Vidím širou a krásnou zemi

Na pozadí prvních výprav do Gronska a k břehům Severni Ameriky líčí Kamban lásku mezi Thuridou a Bjornem z Breidaviku a konflikty mezi jednotlivými rody.

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/187453/vidim-sirou-a-krasnou-zemi-187453.jpg 4.220

Jeg ser et stort skont land (1936)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, ELK - Evropský literární klub

Kniha Vidím širou a krásnou zemi

Mánička178

Opravdu moc pěkný román o dobách kolem roku 1000 n. l. odehrávající se na dálném severu. Jde o velmi poutavé a poměrně podrobné líčení vikingských dob, kdy se Seveřané rozhodli začít osidlovat Grónsko a následně objevili i Vinnou zemi, tedy americký kontinent - což je skutečnost, ne pouhá románová fantazie. Kryštof Kolumbus sem tedy nedoplul zdaleka jako první Evropan.
Autor líčí strastiplné putování Vikingů, jejich pokusy o osidlování i nešťastné střety s domorodými indiánskými obyvateli, stejně jako vytěsňování pohanství z vikingské tradice a její postupné nahrazování křesťanstvím.
Autor čerpal námět ze skutečných staroislandských ság - zajímalo by mě, do jaké míry se jedná o konstrukt a do jaké míry čerpá právě z těchto mýtů. Co se ovšem zřejmě popřít nedá je krutost, jakou tehdejší válčení a střety přinášely - mrtvý sem a mrtvý tam, v dobách, kdy čest, slib a krevní msta měly váhu. Kamban tyto momenty zachytává s velkou precizností, ale jak psáno níže, nechává hodně i na čtenáři.
Pěkné svědectví o vikingské době :)

MOu598
18.05.2017

Četla jsem v dubnu 2010. Podle mých poznámek:
Historický román z doby kolem roku 1000.
Hezké, čtivé, napínavé.
O statečnosti, lodích, mořích, lidech, ženách, lásce, zradě, nenávisti.
Citát:
"Odvaha má svého strážného anděla."

Atuin
30.01.2013

Výborný čtenářský zážitek. Příběh je vyprávěn neuvěřitelně chytře, vyplněn celou škálou pocitů, které si jen lze vybavit. Jsou místa , kde autor absolutně vydráždí a pak vás ponechá opět sobě samým a vlastnímu hledání, ale co je důležité jakmile vás chytí, má vás. Knihou se velice pěkně proplouvá, jak pro námět tak pro výborné chytáky uvnitř.

s.macuska
15.03.2012

Nerada hodnotím něco, co jsem nedočetla, ale možná i to o něčem vypovídá... :)
Po faktografické stránce je to zajímavé - osídlení Grónska, šíření křesťanství, islandská kultura... Ovšem není to zrovna čtenářský zážitek. Děj mi přijde trochu rozházený (vlastně nějaký ucelený tam asi ani není). I přesto se k tomu možná někdy vrátím a třeba i změním názor.

islandská literatura Grónsko Island

Gudmundur Kamban

Gudmundur Kamban
islandská, 1888 - 1945

Kniha Vidím širou a krásnou zemi je: