Code 93

Code 93 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407559/mid_code-93-k28-407559.jpg 4 94 18

Victor Costa série

Dvoumetrový černošský překupník ožije na pitevním stole, mobilní telefon zvoní v těle uhořelého mrtvého feťáka a anonymní dopisy se vracejí k nevyřešeným případům vražd… Cynický kapitán Victor Costa cítí, že vyšetřování tentokrát překročí běžnou rutinu departementu 93. Debutový thriller napsaný skutečným pařížským kriminalistou šokuje svou autentičností.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Práh

Code 93 , 2013

Belanna
18.01.2024 5 z 5

Syrové, drsné a autentické.
Reálné zločiny a práce francouzských kriminalistů očima jednoho z nich.
Knížce jsem od začátku propadla. Styl není nijak složitý, čte se dobře. Krátké kapitoly a rozdělení do čtyř částí, kde je každá psaná trochu jiným způsobem, tu jsou kladným prvkem.
Victor mi byl od začátku sympatický a jeho tým také. I když je každý z členů diametrálně odlišný, bezvadně se doplňují a občas pronesou úsměvnou hlášku nebo vtípek. Přesně jako v životě.

mary2019
11.02.2023 3 z 5

Začátek knihy bylo velký wow. Identifikace mrtvé, znásilněné ženy rodinou, která ji v podstatě zapře, pak mrtvola, která se probudí na pitevním stole, upálený muž,... Pak? Nic... Mnoho jmen a řešení policie jako takové. Čekala jsem větší drive. Čekala jsem něco úplně jiného. Knížka mi byla doporučena. Na konci knihy (ale opravdu na konci), se dozvíte, kdo za vším byl A proč tomu tak bylo. Celkově to nebyl můj šálek kávy. Do čtení jsem se musela nutit.

ZuK1
29.10.2022 4 z 5

Zajímavý příběh i skupina vyšetřovatelů. Jen nevím, bylo-li to nepříliš zdařilým překladem, ale občas mi některé věty připadaly natolik zvláštní a nepochopitelné, že jsem je musela přečíst dvakrát. Taky mi trošku vadila grafická úprava, se kterou jsem se snad ještě u klasické knížky nesetkala. Veliké písmo (to by mi ale vzhledem k tomu, že na čtení musím nosit brýle až tak nevadilo :-)), ale hlavně na mě nepříjemně působilo zarovnání stránek pouze vlevo a pravá strana úplně „rozházená“, řádky často nepochopitelně ukončené ve 2/3 a klidně by se tam vešlo ještě minimálně jedno slovo z toho následujícího. To ale samozřejmě nemá vliv na moje hodnocení knížky, je to spíš kritika vydavatele. Určitě si přečtu i další díly série.

gossipavlina
17.09.2021 3 z 5

Nebyla úplně špatná, ale skvělá také ne , průměr. No, proto taky dávám 3˙hv.
Chybělo mi víc detektivní práce.
A z mého pohledu by autor měl na sobě ještě trochu zapracovat.

BMAJTZ
31.03.2021 4 z 5

Hodnotím audioknihu a musím říci, že část hodnocen si zaslouží i přednes Martina Stránského. Mám pocit, že i kdyby předčítal fotbalové statistiky roku 83 pak by to bylo poutavé poslouchání. Samotná kniha je docela krátká, ale to ničemu nevadí. Téměř zde nejsou hluchá místa a přesto je na vše docela dost času. Team Victora Costy si musíte hned zamilovat, je to banda rozličných drsných a povětšinou čestných individuí. Přestože moc detektivek nečtu, jisté reálie lze z knihy vycítit a příběh v rámci žánru působí docela uvěřitelně. Poslouchalo se mi to opravdu dobře a žádné větší výtky bych úplně neměl. Jediné co mi trochu vadilo, je že tak od poloviny se docela dalo vytušit kdo za čím stojí, ale aspoň ty důvody byly prozrazeny až úplně na konci. Za sebe rozhodně mohu doporučit.

soukroma
30.10.2020 5 z 5

Příjemně krátká o nepříjemné realitě: velká spokojenost, že konečně někdo ví, o čem píše, i když to není ani trochu pěkné. Jak by mohlo v současnosti na předměstí Paříže se všemi přistěhovalci a hlavně bujícím zločinem, především překupníků. Ale kniha toho nabízí podstatně víc, úchylnosti, životní pády, rodinné úpadky a samozřejmě mamutí korupci a manipulaci od těch nahoře zasahující až do okrsku hlavního hrdiny. A ten mi docela učaroval - schopný, rovný, démony má pod kontrolou, byť v minulosti taky utrpěl, cukr mu pomáhá a možná sladká tvářička z místa, kde by ji nikdo nečekal, udělá v jeho životě taky své. V každém případě má pořádný tým velmi rozlišných osobností. Za mne 90% (i vulgarity a částečně nespisovný jazyk byly skousnutelné).
Čtyři části, odlišné styly, dohromady ladí - dobře napsáno. Vypadá to opravdu autenticky, jen nevím, jak autor, kterého po úspěších psaní jistě baví, může současně fungovat jako kriminalista...

"Některé vrstvy jsou příliš vysoko na to, aby si kvůli nim Spravedlnost hrála na horolezce." (a koukám, že citát vyzobl i dřívější komentář)

Boboking
17.04.2020 4 z 5

Přes jistá klišé pařížských předměstí plných gangů arabských přistěhovalců, mne příběh pohltil a přečetl vlastně během 24 hodin ???? Hlavu a patu to má, sympatické postavy kriminalistů, i fandové krvavých a děsivých zločinů si přijdou na své... Za mne doporučuji

zdendula31
27.02.2020 4 z 5

Byla jsem příjemně překvapená,hezky se četla..zajímavá zápletka.

Jaruš7
14.02.2020 5 z 5

Další autor do sbírky co stylem akční skutečnosti zmagnetizuje tu hladovost po napětí.
Předměstská pařížská kriminálka má pracovní excesy, které nechtějí ani kolegové z náměstí Zlatníků, je jedno, že prestiž z historie je sáhodlouhá, teď si za výsledky stojí každé oddělení samo. V sázce je ale prestiž jiná, ta ziskuchtivější, a tak tlaky jsou všestranné a zločiny bizarnější a komplikovanější.

Citace :" Některé vrstvy jsou příliš vysoko na to, aby si kvůli nim Spravedlnost hrála na horolezce."
Sonda do francouzských vod zločinnosti, stojí za to.

SAnthony
12.12.2019 3 z 5

[Audiokniha]
Autor není spisovatel a v knize to je poznat, každopádně námět a popis reálií naprosto parádní.
Novým pohledem bylo vyprávění vraha v třetí čtvrtině knihy.

Mike99
30.10.2019 3 z 5

Zajímavý příběh umístěný do reálného prostředí, napsaný skutečným kriminalistou. A v tom byl možná problém. Děj se odvíjel zajímavě, ale cca ve 2/3 knihy najednou zlom a vše vysvětleno z pozice vraha. Proč? Následně příběh dokončen.
Dvě poznámky na závěr: 1. nepochopil jsem způsob tisku, text zarovnán na levý okraj knihy, divná velikost a tučnost písma. 2. Pařížský departement 93 skutečně existuje, na německém webu jsem si našel hodně zajímavý článek, shrnu to, bydlet bych tam nechtěl.

bigben
07.09.2019 3 z 5

Knížka nebyla špatná, trochu překombinovaný děj a proplétání zápletek....na můj vkus moc kladný hlavní hrdina

konicekbily
22.08.2019 4 z 5

Dobře vymyšlenou zápletku, podle mého názoru, zcela nevyužil. Postrádal jsem "tah na branku", tedy větší rozpracování hlavní větve příběhu. Místo toho je tam hodně věcí navíc. Možná je to tím, že se jedná o první díl řady příběhů a tento "balast" chce autor využít v budoucnu. Uvidíme!

astra3
02.07.2019 4 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst. Ale pak dobrý. Místy dost surové. Další si přečtu ráda.

85098211
30.06.2019 4 z 5

Pokud jde o obsah knihy, tak ten je opravdu vhodný jen pro silné povahy. Příběh mi moc nesednul, i když byl podle mého názoru poměrně dobře napsaný. Pokud se tedy bude konat pokračování, tak já u toho nebudu, protože zrovna tento typ knih není můj šálek čaje. I když jinak mám detektivky (či thrillery) moc ráda. Ale tady musím dát za pravdu anotaci, že kniha šokuje svojí autentičností - i mne šokovala a na můj vkus bohužel až moc...

Dela111
10.06.2019 4 z 5

Code 93 má výborný námět a kdyby knihu napsal zkušený spisovatel, pravděpodobně by byla vynikající. Je poznat, že toto je dílo profesionála v oblasti práce policie, ale laika co se týče psaní.
Příběh sám je zajímavý, ale místo poutavého vyšetřování se autor hodně věnoval zákulisnímu politikaření, i když uznávám, že určitá míra tu byla nutná. Pro člověka od policie je to důležité i zajímavé, pro čtenáře méně. Já jsem měla občas problém udržet pozornost, chyběla tomu "šťáva", aby to bylo poutavé čtení.
Nejvíc podařená byla poslední třetina. Hodně se povedl hlavní hrdina a celý jeho tým. To je sympatická a skvěle poskládaná skupina.
I tak rozhodně stojí za přečtení a zároveň celá série za sledování, protože věřím, že se autor bude zlepšovat :-). Viděla bych to asi na 70 %, ale rozhodně zaokrouhlím nahoru, protože nechci nízkým hodnocením potápět nadějnou sérii ;-).

pswat
26.05.2019 3 z 5

Kniha zaujala, ze autorem je skutecny kriminalista a odehrava se v Parizi.
Pribeh, zapletka i konec je dobre vymysleny, ale cekal jsem vice. Tym vysetrovatele je sladeny a komunikace mezi nimi je hodne zabavna a ja se casto u toho nasmal.
Nevim, jestli v Parizi existuje CODE 93, ale je to zajimavy. Uvidime co nam prinese pokracovani, ktere doufam bude vzhledem k tomu, ze uz ve Francii vysly dalsi dva dily

encyklopedie
24.05.2019 5 z 5

...je vidět, že to psal bývalý polda....ale na našeho poldu - Goffu - nemá.
Zajímavě vystavěný detektivní příběh, celkem zajímavý závěr - vyřešení
Dám 100% ...i když, četl jsem lepší

podle skutečných událostí