Víc než člověk

Víc než člověk https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42898/bmid_vic-nez-clovek-vTX-42898.jpg 4 32 2

Román Víc než člověk je bezesporu nejlepším Sturgeonovým dílem, ale bývá tradičně řazen i mezi první desítku nejslavnějších knih science fiction. V roce 1954 získal Mezinárodní cenu Fantasy, která byla předchůdcem slavného Huga. Víc než člověk – taková je skupina vyjímečných dětí – mutantů, kteří jednotlivě neznamenají nic, při spojení svých paranormálních schopností však vytvářejí superbytost, která má neomezenou moc a sílu bohů – mohou změnit tvář Země a ovlivnit vývoj lidstva…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Winston Smith

More than Human , 1953

alekis
alekis
22.11.2020 5 z 5

Víc než člověk... Taková trochu vykopávka z roku raz dva. Má zde málo přečtení a málo hodnocení, a pouhý jeden komentářík, aspoň že ten jeden...
A přitom je to tak absolutně vynikající věc!
Dnes autoři píší jinak a víc vede fantasy, ale tato kniha je rozhodně jednou z perel sci-fi žánru, každý fanoušek by ji měl mít když ne v poličce, aspoň přečtenou.
Co k ní říct, jak nalákat, aby čtenáři neznalí věci prohrábli antikvariáty a knihovny? Moc si na to netroufám, tohle popsat krátce je velmi těžké. Snad mohu říci, že je to hluboce lidský příběh o tom, že kromě lidí jako takových mohou existovat rovněž jakési nadstavby (autor v závěru, mám pocit, naznačuje, že možná více druhů), jakási vyšší úroveň... ale že krom neuvěřitelných vlastností, které mohou mít jako jedinci, a ještě víc jako skupiny, je nezbytné, aby se v nich zachoval smysl pro morálku a svědomí.
Jednoduše řečeno - to, že jsi lepší než ostatní by nemělo znamenat, že si budeš dělat co chceš bez jakýchkoliv mantinelů. Právě naopak, jelikož jsi na takové výši, musíš mnohem víc dodržovat zákony morálky. Takto nějak to chápu, ovšem děj knihy není ani omylem takový suchopár, jak to z mého komentáře asi vyplývá. Je velice zajímavý, spletitý a dramatický.
Sci-fisté, kdo jste nečetli, pokud nepřemýšlíte jen o vesmíru, střílečkách a mimozemšťanech, jděte do toho, je to pecka!
:-)
P. S. Ten dosti odpudivý obličej na obálce (náklaďák má své opodstatnění, ale ilustrátor měl myslím na výběr z více množností - škoda) by mě 100% odradil, ale důležité je, co je uvnitř!

mejsatvar
mejsatvar
09.02.2011 5 z 5

Jedna z nejzajimavejsich scifi knih co jsem cetla. Zpocatku trochu trvalo nez jsem se do deje dostala,ale o to ctivejsi to ke konci bylo.

superorganismy sci-fi science fantasy (SF + F)

Theodore Sturgeon
americká, 1918 - 1985
2010  73%Snící drahokamy
1995  75%Víc než člověk
2004  87%Bůh v zahradě a jiné vize

Kniha Víc než člověk je v