Vězněná

Vězněná https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269808/mid_veznena-Mtc-269808.jpg 4 609 215

Román Vězněná je bezkonkurenčně nejlepším thrillerem z pera Pavla Renčína. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží. Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…... celý text

VeronikaStan
28.06.2018

Knížku jsem si chtěla přečíst kvůli založení na pravdivém příběhu o českém převaděči (Hubertu Pilčíkovi) jeho příběhem je kniha inspirována. Byla to naprostá paráda, četla jsem po večerech, takže jsem si i bála :D Atmosféra byla opravdu strašidelná.

Peetullka
09.06.2018 5 z 5

Tak tato kniha mě teda velmi dostala ! Děsivá, až z toho mrazí, sice konec mi přišel trošku divný. Ale jinak určitě doporučuji. Ale nedoporučuji číst na chatách :D

wlado
03.06.2018 4 z 5

Horor o zle, ktoré prežívalo roky v srdci Šumavy. Dve dejové línie, ktoré sa v závere knihy spoja. Kniha pripomína Kingovo "To". Hodnotenie 4 hviezdičky znamená, že sa ku knihe niekedy znova vrátim.

srajerka
02.05.2018 3 z 5

Knížku jsem si půjčila jednak proto, že mě zaujala obálka a srovnání s mým oblíbencem S.Kingem. Celkově není špatná, ale rozhodně si nezaslouží srovnání s králem hororů. Zpočátku bylo čtení tajemné a děsivé, potom pro mě ztratilo napění. Od jisté chvíle mi přišlo, že se autor snažil tak moc, až to trochu přehnal, místy to bylo až příliš překombinované. Hlavně konec, který spadá spíše do kategorie fantasy až sci-fi, což se mi k této knížce vůbec nehodí.

Tři hvězdičky za čtivost, za celkem působivé vyprávění o věznění Maji a za českého autora.

PWM
17.03.2018 2 z 5

Rozdělení na dvě dějové linky vytváří dva natolik odlišné příběhy, že se jejich propojení zdá být vedené pouze snahou vytvořit jediný větší celek a působí poněkud umělým a vynuceným dojmem. Viditelné nadpřirozeno, které v závěrečné části nahradilo dosavadní všudypřítomný strach, hrůzu a boj o život působí rovněž nevěrohodně a uměle, jako by bylo „nasazeno“ na poslední chvíli.

Nicméně oba samostatné příběhy mají něco do sebe a jsou vyprávěny se strhujícím spádem. Příběhy prostupuje dusná atmosféra těžkého strachu, vyprávění je syrové, bezohledné. Autor jako kdyby k vyprávění přistupoval se stejným neosobním nadhledem, jako sám Šváp přistupuje ke svým vraždám.

Především převyprávění příběhu jedné z nejtemnějších postav kriminální historie, Huberta Pilčíka, s jeho úchylnou bezohledností, pohrdáním životem a bestialitou by stálo za samostatné dílo bez zbytečného uměle vnuceného nadpřirozena. Strhující příběh, navíc vyprávěn očima jeho nejznámější oběti, je velice silný a hluboký. Dětské strachy a naivita jsou tváří v tvář dospělé brutalitě nahrazovány silou, odosobněním a ukončeny předčasným dopěním. Jednotlivé epizody jsou vyprávěny často bez emocí a jakoby „mimochodem“ a to dodává vyprávění na síle.

Je zbytečné hledat zlo v nadpřirozenu, protože zlo číhá v nás…

Bohemians
30.12.2017 1 z 5

Zklamání. Kniha reflektuje realitu jen okrajově, konec je naprosto nesmyslný, musel jsem pasáže i přeskakovat, abych se nerozčílil. Alespoň jedna hvězda za realistický popis krutostí, autor se s tím nepáral. Skutečná událost má společného bohužel jen málo, autor použil reálnou událost, kterou celou překopal a vymyslel fikci, kterou ke konci zcela potopil a přidal “nadpřirozeno”, které se absolutně nehodilo a bylo zcestné. Podruhé číst rozhodně nebudu :-/

Dresia
23.12.2017 5 z 5

Velice originální kniha, zvlášť od českého autora. Dá se někde dohledat skutečný příběh? Opravdu se to stalo?!

tonysojka
20.12.2017 4 z 5

Ano,bylo to brutální,kruté,syrové i děsivé...i když s tou děsivostí...podle mne ,kdyby autor trochu ubral v popisu brutálních, scén zvolnil tempo vyprávění,bylo by to děsivější,ale jinak velmi dobrá práce pane Renčín ,jen tak dál.!

Evišťátko
03.12.2017 4 z 5

Přečetla jsem pár knih od Kinga,ale troufám si tvrdit, že tahle byla daleko děsivější a temnější, až jsem místy měla problém číst dál. Zejména proto, že těžko snáším násilí páchané na dětech. Přesto mě to nutilo číst dál a dál přes počáteční nechuť, příběh mě naprosto pohltil. Důvodem proč jej neoceňuji plným počtem hvězd je proto, že od 16. do předposlední kapitoly mě děj zklamal, na mě zbytečná fantasmagorie. Ano je to horor,ale při čtení dvou třetin knížky ten pocit prostě nemáte. Je neskutečně reálně podána. Každopádně i přes ten konec před autorem smekám.

jana3099
10.10.2017 4 z 5

Dost děsivý, nebo spíš hodně děsivý příběh........

motolka
08.10.2017 5 z 5

Hrůzostrašná knížka. Od začátku do třičtvrtě neměla chybu. Posledních pár kapitol jsem úplně nepochopila, proč knížka byla tak nesmyslně natahována až v duchu sci-fi. Pak se konec opět vrátil do normálu. Ale jinak si pět hvězd určitě zaslouží.

renova
22.08.2017 5 z 5

OMG, chytlavá kniha, kterou musíte přečíst jedním dechem. Ale raději čtěte ve dne!

Ptah25
21.08.2017 4 z 5

Napínavá kniha, jen mám dojem, že příběhu ke konci došel dech.

kasavubu
07.08.2017 5 z 5

Tak tahle kniha je opravdu jen pro silné povahy. Myslím, že některé scény už z hlavy jen tak nedostanu. Šumava je dle mého soudu jedním z nejkrásnějších míst naší vlasti, ale po přečtení této knihy, se budu po místních lesích procházet s krajním respektem. Podobně jako tomu je v jiných komentářích, i mě dost zklamal hodně předvídatelný závěr. Kdyby zůstalo jen u linie Mája - Šváp, kniha by neměla chybu. Oba příběhy hlavních hrdinů se sice postupně prolnou, ale moc mi jejich vzájemné propojení nesedlo. Některé věci mi přišly poněkud přitažené za vlasy, především si neumím představit, že by 11-letá dívka (v podstatě ještě dítě) dokázala vydržet tolik co Mája, o jejím porodu v takových podmínkách a bez jakékoli pomoci a rady nemluvě. Když ale čtenář autorovi odpustí nějaké ty "nelogičnosti", myslím, že se mu podařilo vytvořit (alespoň dle mého sodu) jeden z vůbec nejpůsobivějších příběhů, které jsem kdy četla.

eliska8510
31.07.2017 5 z 5

Neskutečně silný příběh. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četla takto napínavou knihu. Určitě doporučuju, ale rozhodně ne slabším povahám.

allyce
12.05.2017 4 z 5

Opravdu hodně silný zážitek, který mi rozhodil spánek na několik nocí. Ta atmosféra byla tak sugestivní, že jsem přemýšlela, že knihu v zájmu mého duševního zdraví raději odložím. Ale nešlo to, přitahovala mě zpátky. Konec mě zklamal, kdyby příběh skončil v rovině "normálna", bylo by to dokonalé.

sarkap123
18.04.2017 5 z 5

Super, super, super. Rozjezd sice pomalý, ale zato pak to stojí za to.

keiko33
09.04.2017 4 z 5

Neodporucam citat slabsim osobam. Po precitani prvej tretiny si hovorim, co je na tej knihe desiveho, no a potom to prislo, bez varovania. Hroza a des. Kedze je kniha inspirovana skutocnostou, precitala som si clanky o Hubertovi Pilcikovia a tie jeho fotky. Zrazu to bolo vsetko skutocne a o to viac desivejsie. A ten fantasy koniec sa mi velmi k tomu nehodil, skor mi to pripadalo vtipne, nez desive.

Lenka1204
03.04.2017 5 z 5

Kniha je skvěle napsaná, na jednu stranu jsem nemohla přestat číst, na druhou stranu jsem musela chvíli přestat, protože jsem potřebovala pauzu, abych se uklidnila. Myslím, že tuto knihu si budu pamatovat po hodně dlouhou dobu.

Vlajdula
09.03.2017 5 z 5

Kniha mě úplně pohltila. Výborně napsané, chvílemi jsem musela přestat a říct si "ježiši to snad nemůže být ani pravda". Neobešlo se to bez husí kůže. Ale super.