Vezmu sekeru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První verš cikánské písně Vezmu sekeru, všechny lidi zabiju, dal název románu, který strhujícím způsobem vypráví příběhy tří mladíků, kteří se ocitli za zdmi ústavu pro mladistvé delikventy.

Pavel Richter, inteligentní syn dobře situovaných rodičů, hýčkaný hmotným blahobytem, který mu vynahrazuje nedostatek lásky a péče.
Sebevědomý mladý muž je potrestán za autohavárii způsobenou v opilosti.

Gejza Horvát, nadaný cikán, jehož vzdorná písnička Vezmu sekeru, je ústředním motivem vyjadřující gesto vzpoury proti životní situaci, která mu předurčuje roly povaleče, zloděje a násilníka.
S obdivem pozoruje, jak se s trestem vyrovnává Pavel, jehož navíc miluje krásná dívka Ivonka.
Rvačka o dívku je příčinou Gejzova trestu.

Do třetice Jirka Koblížek, nešťastník odložený v 6 letech do dětského domova. Jeho život definitivně rozvrátí trágédie k níž dojde po jeho návratu domů.

Každý z hrdinů hledá vlastní cestu k prostému lidskému štěstí, román je lidsky i umělecky silným svědectvím o nelehkém údělu dětí z narušených rodin.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28607/vezmu-sekeru-28607.jpg 429
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Severočeské nakladatelství
více informací...
1. vydání originálu:1984
Počet stran:208
Ilustrace/foto:Štěpán Grygar
Autor obálky:Milan Grygar
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
Náklad:35 000 ks
ISBN:45-008-87
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Vezmu sekeru

Přidat komentář
DriftBooks
19.11.2018

Tuhle knihu jsem našel v Českých Budějovicích na nádraží v takové té veřejné mini knihovničce. Přes třicet let stará kniha, která bude určitě stále aktuální. Drobně upravená by klidně mohla být napsána vloni, či letos. Ty životní modely jsou v podstatě stále stejné.

Čtenářství je úžasná alchymie. Kdy a jak ten který příběh zasáhne to správné místo v čtenářově kotlíku mysli, je naprosto nevyzpytatelné. Těch faktorů, které působí je nepřeberně. U této knihy se mi sešly ty správné. Ne, na kámen mudrců to nebylo. Ale také to nebylo žádné „patlámo, patlámo, paprťála…“ :_)

Zorka
28.12.2016

Možná jsem na knihu neměla tu správnou náladu, ale pro mě nějak postrádala spád. Zajímavé, přestože vzhledem ke společenskému postavení hlavních osob očekávané příběhy lidí, kteří přišli na scestí. Jen to zpracování bylo nějaké unylé.

Fantýna
26.03.2016

Tato knížka byla dobrá. Nejvíce se mi na ní líbilo to, že mluva jednotlivých postav byla "skutečná." Když byl někdo naštvaný, tak řekl to, co měl na jazyku.

TruGs
05.02.2015

Moje první oblíbená knížka.. Jako první jsem viděla film.. ,,Zámek nekonečno" a takový rozdíl jsem nečekala.. Kniha je 100x lepší.. četla jsem ji v autě cestou na Moravu. Když jsme přijeli byla skoro dočtená. Tolik jsem se do ní ponořila, že se nedalo odtrhnout!! Nic jsem nevnímala.. jen knížku.. A co jsem se u ní i nabrečela.. Gejzy mi bylo tak líto.. :( Tuhle úžasnou záležitost by si měl přečíst každý kdo se stal obětí i útočníkem šikany!! Nehledě na věk.. :)

jindrich5708
15.05.2014

Pohled na svět z jeho odvrácené stránky . Každý se se svou situací vyrovnává jinak . Někdo líp někdo hůř . Kniha mě dost dostala a mám jí už velice dlouho . Čtenou už po několikáté....

Bambulka13
15.04.2014

Tak to byl syrový book! V mém okolí úplně neznámá knížka, ale mě vzala na vidle!

Hana H.
25.01.2014

Dobrá kniha, mám její 2.vydání z roku 1987.

simonabr
09.06.2013

Příběh tří mladíků, z nichž se každý dostal do pasťáku z jiných důvodů a každý z nich se se svou budoucností po propuštění umí porvat jinak, všichni tři mají snahu se z pobytu poučit a začít znovu a lépe, ale ne každý z nich k tomu má i rodinné podmínky, na kterých hodně záleží.