Vévodkyně a kuchařka

Vévodkyně a kuchařka https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110228/bmid_vevodkyne-a-kucharka-110228.jpg 4 156 34

Rozsáhlý historický román, na nejž se Fuks dlouho připravoval, ba dokonce jej odkládal jako osudový námět. Rozhodl se pro odlišnou vypravěčskou perspektivu a našel si nečekanou masku: na prahu stáří jako by se transvestoval do dámy z nejvyšších kruhů a v nejlepších letech a poskytl jí hlavní roli. Titul však složil z divokého kontrastu ze setkání dvou zcela vzdálených osob, jako by je chystal pro frašku. Vévodkyně, jež šokovala rozhodnutím zařídit na okraji Vídně luxusní hotel, to jest projektem pro urozenou osobu tenkrát nemístným; a v závěru, když se plán podařil, znovu udivila tím, že na inzerát přijala výjimečnou kuchařku, aby vedla exkluzivní restauraci. S groteskní a smutnou fantazií připravil Fuks široce rozložené vyprávění umístěné do vznešených starých časů. Atmosféra Vídně a konce mocnářství je tu plasticky podána s duchaplnými i prázdnými okamžiky, pompézními hostinami i pohřby. Jde o jedinečným stylem podaný obraz reality a fikce, hororu a komiky, snu a naděje.... celý text

SteveP1
01.10.2018 5 z 5

Páááni, tak tohle nemělo chybu! Opravdu výborné a velmi zábavné čtení se skvěle vykreslenou dobovou atmosférou i charaktery jednotlivých postav, psáno precizním, bohatým jazykem, nádhera. Naprosto souhlasím s komentářem uživatele marlowe, který to krááásně vystihl i za mě.
Není co dodávat, skvost. Pět zlatých hvězd.

p0stm0derna
13.08.2018 5 z 5

Román dekadentní, či surreálný. Dovolím si prozradit hlavní dějový oblouk: Vévodkyně chce postavit hotel a postaví hotel. Na tento oblouk autor zavěšuje síť setkání, úvah, odboček, náznaků, pochyb, zdání, domněnek, dohadů, odhadů, tušení, soudů, odsudků, a mínění. Očekávatelná funerální tématika se objeví v míře vrchovaté. Dojde i na knihu v knize "O čištění zrcadel" což je dle citací spis skoro tak bizarní, jako např. román Vévodkyně a kuchařka - což je kniha velmi tlustá, ale čte se překvapivě dobře, je zábavná a pošahaná velmi vytříbeným způsobem.

marlowe
04.08.2017 5 z 5

Úžasné počtení, které jsem si vychutnával po kapkách – každý den deset, patnáct stránek k poobědovému kafíčku…

Číst tenhle Fuksův román bylo jako procházet se Svatovítským chrámem a jeho interiéry si centimetr po centimetru prohlížet zvětšovacím sklem. Nádherná (skoro se mi chce napsat "nevídaná") práce s opakujícími se motivy, s jazykem, s detailní drobnokresbou, s filigránskými popisy interiérů, oblečení, jídel… A znovu fascinace tématem pohřbů – a také zrcadly, jimiž byl Fuks celoživotně obklopen i ve svém panoptikálním bytě.

A potom POSTAVY! Jako byste si prohlíželi dobové fotografie a znovu a znovu se k nim v průběhu dní vraceli: kavárník pan Musil se svými dvěma malými, ustrašenými pomocníky, hajný Kneffl, komorník Uhrmacher, kočí Pummel – a samozřejmě "věčně vyděšená, pištící a půvabně bláznivá" komorná Justina, která do příběhu vnášela nečekané prvky humoru…

100% a jedno navíc!

wesulle
08.01.2017 3 z 5

Vcelku težká kniha - bráno podle délky mého čtení. Očekávala jsem něco jiného. Jednoznačně Fuksovo životní dílo, na které asi ještě nejsem zralá.

h2220
11.08.2016

Originální kniha, mnohovrstevnatá, příběh z konce století, soumarku monarchie... kdy nikdo neví, co přinese příští století. Odehrává se ve Vídni a jinde, týká se života vévodkyně ... která chce vytvořit něco, co by po sobě zanechala, velkou věc pro další generace ... tím se zaobírají její myšlenky a snažení
Kuchařka se přitom v knize objevuje až ke konci; proč autor nazval knihu Vévodkyně a kuchařka, když o kuchařce je určitá pasáž vedou odborníci i laici diskuze.
Mnoho jinotajů, odboček, vtipných scén (pasáž o leštění zrcadel mě rozesmívá znova znova) i rozsáhlé popisy hostin a přípravy pokrmů (labužnické .-))
Četl jsem již několikrát.
Ukázky z knihy zpracoval ve čtení na pokračování i rozhlas.

pavlina2323
14.07.2016 5 z 5

Moje nejoblíbenější česká kniha, čtu ji pravidelně snad už dvacet let a stále objevuji něco nového. Myslím, že je naprosto ojedinělá jak námětem, tak jazykem, geniální imaginace mě stále fascinuje. Jediné, čeho lituji, je moje neznalost němčiny, kdo knihu četl mne chápe....

newtory
12.04.2015 5 z 5

Namáhavé čítanie, ale odmena zaň je bohatá. Pri tempe cca 10 strán denne vydrží dlho, veľmi dlho, ale dobová atmosféra, ktorú autor tak majstrovsky evokuje, tá vydrží ešte dlhšie.

jiri2737
15.02.2015 5 z 5

Děj je nic. Zachycení zvláštní atmosféry očekávaného konce mocnářství všechno.

Belbo
10.12.2014 5 z 5

Jeden z klíčových románů české literatury.

Peršanka
19.08.2013 5 z 5

Nejraději mám provokativně dlouhou pasáž o správném leštění zrcadel. K zešílení :-)

Limetka
18.10.2012 5 z 5

Bezesporu nejnáročnější z próz, které autor napsal. Vyspělejším a náročným čtenářům doporučuji přečíst.

honolulu1317
03.09.2012 5 z 5

„Když o něčem nic nesvědčí, je to neklamná známka, že to je.“ Tento výrok z knihy se výborně hodí také na knihu samotnou. Nic nenasvědčuje tomu, že by měla být výjimečná, přesto výjimečnou bezesporu je. Je naprostým zjevem s mnoha různými výkladovými rovinami. Jejich počet je podobný počtu chodů, které se podávají na stolech vyvolených i počtu otrávených možných vyvolených Říše Římské, ale možná i počtu otrávených čtenářů, kteří nemají žaludek na rozsah a tématický záběr knihy.

Admsap
07.09.2011 5 z 5

Do této knihy je potřeba čtenářsky dorůst... Pak se stane požitkem.

WEIL
26.06.2011 4 z 5

Smutné, ponuré čtení.
Poslední beletrie, kterou napsal Ladslav Fuks. Začal v roce 1963 a skončil psát v roce 1983.