Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1638 324

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

Karammela
Karammela
08.04.2022 2 z 5

Po seriálu na Netflixu, který mě bavil (zas jako víme, ze je to oddychovka, ne dílo Woodyho, jo?), jsem si to chtěla i přečíst. A musím říct, ze do téhle doby jsem znala jen jediný případ, kdy je podle mě film/seriál lepší než kniha (Spalovač mrtvol...klasik snad odpustí, ale z tohohle názoru prostě neslevím). Tak tohle je druhý. Knižní předloha je příliš jednoduchá, dokonce prostoduchá, naivní...s minimálním počtem postav, bez jejich vývoje, bez komplexnější zápletky. Na druhou stranu se ale kniha čte velmi lehce, takže se i ve vlaku snadno začtete a skoro nestíháte obracet stránky. Ale zoufale to chce složitější děj nebo víc linek...

Edona
Edona
07.04.2022 3 z 5

I já jsem se ke knížce dostala po shlédnutí seriálu, a musím říct, že seriál je mnohem více propracovanější. Knížka je sice dějově nabitá, ale co se týče postav velmi chudá.
Ale i tak se mi to líbilo, příběh je krásný, romantický a nabitý humorem. Určitě si přečtu další knihy ze série, jsem zvědavá na pokračování a na seriál se mi čekat nechce.

Evar88
Evar88
07.04.2022 3 z 5

Klasický román z červené knihovny, který ničím neurazí, ale ani nenadchne. Děj je samozřejmě prostý a předvídatelný, moc postav v něm nenajdeme. Na druhou stranu se čte dobře, rychle a svižně. Z počátku jsem byla přesvědčená, že půjde o modernější verzi ,,Pýchy a předsudku", ale kniha pak sklouzla ke klasickým klišé tohoto žánru. Trochu se divím, že série Bridgertonovi byla zfilmovaná (zatím jsem neviděla), protože na knize neshledávám nic převratného. Třeba romány od Jude Deveraux se mi líbily více. Nicméně se klidně pustím do dalšího dílu.

petra5588
petra5588
06.04.2022 2 z 5

Příjemná jednohubka, sice předvídatelná, ale místy i nečekaně vtipná. Teda až na ten překlad (dostalo se mi do ruky první vydání), to byla místy fakt hrůza (aspoň tedy předpokládám, že v originále věta zněla "Guilty as charged", tedy do češtiny volně přeloženo "Vinen ve všech bodech obžaloby", nikoli otrocké "Vinen stejně jako obviněn").

Nevyhnu se ale srovnání se seriálem: Kniha má oproti seriálu dost úzce vymezený děj, seriál se mi asi líbil víc, zapojení i jiných než bílých herců bylo (i díky upravené dějové lince) zajímavé a zábavné, chvílemi mi přišlo, že hraná verze se snaží přiblížit spíš Austenové, než klasické červené knihovně, což je za mě vždycky plus ;)

Nuttelka
Nuttelka
05.04.2022 3 z 5

(Audiokniha)
Možná trochu půjdu proti proudu, ale moc nechápu ten boom kolem této série :-) Nevím, v čem je ta výjimečnost. Pro mě je to průměrný historický román se špetkou koření. Bohužel jsem nejdřív viděla seriál a až teď si dala knihu, takže během poslechu mi před očima běžel seriál a k tomu dané postavy.
Interpretace audioknihy byla milá a nevtíravá, Lucie Pernetová se sem velmi hodí.

Nelasp
Nelasp
05.04.2022 4 z 5

Kniha se četla velice dobře (opravdu se nejedná o komplikované čtení). Příjemná jednohubka na dvě propršená odpoledne.

janka2000
janka2000
03.04.2022 5 z 5

Román pro ženy vypráví osud jedné dívky z rodiny Bridgentonových na počátku 19. století v Anglii. Londýnská smetánka pořádá společenské události za účelem provdat neprovdané slečny a dostat pod čepec (staré) mládence. Do plánu Daphne a vévody se ale připlete nečekaně láska...
Krásný příběh, který je ztvárněn do seriálové podoby.

101evca
101evca
03.04.2022 2 z 5

Nic výjimečného, ale čte se to celkem dobře. Co mě dohánělo k šílenství, byla naprosto hrozivá neschopnost překladatele dbát pravidel české gramatiky.

michaela4776
michaela4776
29.03.2022 5 z 5

Knihu jsem četla až potom, co jsem viděla seriál na Netflixu, což je podle mého názoru škoda. Už jsem měla postavy spojené s herci atd. Kniha je za mě rozhodně mnohem lepší.
Kniha je především o příběhu příběh Dafne a Simona a tolik se nedozvídáme o ostatních členech rodiny, jak to bylo v seriálu. Dafne a Simon jsou naprosto odlišné osoby, a přesto je k sobě něco přitahuje.
Příběh je plný zvratů a hlavně lásky.
Líbilo se mi, že autorka hezky popsala tehdejší dobu, ve které Dafne a Simon neměli vůbec jednoduché se k sobě dostat i když bylo skoro od začátku jasné, že kniha bude mít šťastný konec . Už jsem si pořídila i další díl (Vikomt, který mě miloval) a moc se těším na další čtení.

TerryDee
TerryDee
29.03.2022 5 z 5

Přiznám se i bez mučení, že kdyby nebylo skvělého seriálu na Netflixu, tak bych se nejspíš do této série vůbec nepustila. Pravdou je, že zmiňovaný seriálu nasadil laťku hodně vysoko. A já se do toho celého zamilovala, protože to prostředí, kulisy, kostýmy a hudební doprovod vytvořily něco úžasného. Proto jsem byla zvědavá, jaká je knižní předloha.

Dalo by to se to shrnout tak, že je to klasická historická romance, která se zabývá hlavními hrdiny a jejich city. A musím říct, že se mi to četlo velmi dobře. Bylo to čtivé a vtipné. Daphne a Simon byli úžasní a jejich společné chvíle jsem si užívala.

Myslím si, že romantické duše si touto knihou či celou sérií přijdou na své. Já tomu totiž propadla.

Anniee
Anniee
28.03.2022 3 z 5

Roztomilá oddechovka, která neurazí, ale ani extra nenadchne. Pokud se dostanu k dalším dílům, tak se do nich pustím, ale vyhledávat je nebudu.
A musím vypíchnout jednu věc, která mě v překladu děsně štvala, a to nespisovné slovo “jseš”. “Jseš v pořádku” by asi smetánka v 19. století opravdu nepoužila…

Lucek
Lucek
24.03.2022 odpad!

Ještě větší brak než seriál.

vikaa
vikaa
22.03.2022 4 z 5

Jako první jsem viděla seriál Bridgertonovi a když se mi dostala do rukou tato knížka, chtěla jsem si ji přečíst. Seriál z knihy hodně vycházel, jen tam bylo naznačeno více dějových linií. Příběh Daphne byl zajímavý a líbilo se mi historické zarámování. Zatímco ve filmu jsme se mohly (my, převážně ženy) kochat krásnými šaty hrdinek, v knize šlo především o vztahy. O vztahy nejen milenecké, ale především rodinné. Vždyť kdo by v takové rodinné soudržnosti, jaká u Bridgertonových vládla, nechtěl vyrůstat?

ciaram
ciaram
18.03.2022 5 z 5

Díky seriálu jsem si po dlouhých letech znovu přečetla Vévodu a stále si za hodnocením pět hvězdiček stojím. Samozřejmě v rámci žánru. Sympatická rodina Bridgertonů mě nenechává chladnou, culím se nad dialogy, fandím postavám. Jako knižní postava je Daphne daleko víc sympatičtější a vztah s vévodou uvěřitelnější. Docela mě překvapilo, kolik věcí je oproti seriálu jinak :) Někdy je prostě dobré přečíst si pohádku pro dospělé.

milena8281
milena8281
04.03.2022 4 z 5

Krásný romantický příběh harlequinského typu. Krásně se to četlo.

KatkaLas
KatkaLas
27.02.2022 2 z 5

Této knize ani příběhu jsem nepřišla na chuť, přestože mi ji tolik lidí doporučovalo. Já ji doporučit nemůžu.

pat4157
pat4157
23.02.2022 5 z 5

Tak hodnotím velmi vysoko. Seriál se mi líbil, ale něco mi říkalo, že kniha bude lepší. A byla. Jsem spokojená. Jdu na další díly.

Lovana
Lovana
17.02.2022 4 z 5

Nejprve jsem neměla v plánu ani seriál, natož knihu... Ale nakonec jsem se nechala ukecat ke shlédnutí seriálu a pak už to jelo, jelikož jsem seriálu úplně propadla a nutně jsem potom potřebovala číst i knihy... A u tohoto prvního dílu jsem rozhodně neskončila.
Byla jsem hodně zvědavá, jaká bude kniha v porovnání se seriálem a rozhodně jsou věci, které jsem v knize ocenila a byly mi bližší než v seriálu, zejména se mi hodně libíla rodinná soudržnost sourozenců Bridgertonových a to, že tam byli více i ostatní sourozenci, v seriálu mi přišlo, že byli zejména Anthony a Eloise...
Nejvíce mě bavila první půlka knihy, kde jsem si velmi užívala scény Daphne a Simona, velmi často jsem se u těchto scén smála. Ve druhé půlce přišla více na scénu romantika a trochu ta humornost ustoupila do pozadí, ale přesto jsem knihu zhltla za den a půl. Je to typ knihy, kdy je čtenáři vlastně od začátku jasné, jak to dopadne, ale mi to u takovéto literatury vůbec nevadí.
Rozhodně se pustím i do dalších dílů série. Líbí se mi, že narozdíl od seriálu jsme se nedozvěděli, kdo je tajemná Lady Whistledownová a jsem opravdu zvědavá, jak bude série pokračovat.

Hodnocení 4*/5*

Aaron Lewis
Aaron Lewis
13.02.2022 4 z 5

Příjemné překvapení. Daphné byla sympoška (na rozdíl od seriálu, kde byla jednoznačně za nejnudnější z Bridgertonů a vůbec nesympatická). Celá rodina Bridgertonů byla příjemná. Nic složitého, ale dialogy jsou milé, příjemně to plyne, žádné šílené drama či debilnost hlavních hrdinů, u kterého bych skřípala zuby, prostě přesně to, co od takové knihy očekáváte. Možná ještě víc, protože postavy byli sympatické.

LilyGorch
LilyGorch
06.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Aby se vévoda Simon Basset zbavil vdavekchtivých nezadaných slečen a jejich matek, které se je za každou cenu snaží provdat, domluví se s okouzlující Daphne Bridgertonovou, že budou předstírat vzájemnou náklonost. Předstírání však časem přeroste v zamilovanost jak jednoho, tak později i druhého..
Čtivý jednoduchý román(ek) pro ženy na pomezí červené knihovny.