Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1656 329

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

AniDi
04.05.2021 1 z 5

Tuto sérii jsem začala číst trošku neobvykle od druhého dílu, protože anotace k Vévodovi a já mě vůbec nezaujala. Další díly jsou úžasné, tento první se mi vůbec nelíbil, přestože seriál byl celkem dobrý. Až jsem nevěřila, jak se Simon lišil kniha vs. seriál. Nicméně ukňouraná Daphne mě místy až štvala. Jsem moc ráda, že jsem nezačala první knihou, s ostatními bych to nejspíše vzdala a to by byla neskutečná škoda!

Sarka25
04.05.2021 5 z 5

Na červenou knihovnu jsem nikdy moc nebyla ale toho vážení byla pecka. Kniha je vtipná, romantická, svižná, žádná nudná pasáž. Chvilemi se me chtělo brečet. Byla to laska s velkým L, kniha me pohltila od začátku do konce. A serial jsem neviděla.

mstychov
02.05.2021 5 z 5

Knizka je serialu podobna jen z casti. Libila se mi vic, nez samotny serial. Moc se tesim na druhy dil. Libi se mi doba, ve ktere se pribeh odehrava i styl psani autorky. Jedna se o romanticky pribeh, ktery neni opredeny klise.

ikul
26.04.2021 3 z 5

Jsem trochu v rozpacích, co k téhle knize napsat. Jednoduchý povrchní příběh lásky Daphne a Simona mě příliš nezaujal. Docela by mě zajímalo, jak scénáristé zpracovali děj do seriálu. Možná se podívám na první díl, abych viděla, co z té jednoduchosti vykouzlili. Myslím, že v příbězích o lásce patří tento k průměrným. Ale proti gustu není dišputát, je to jen můj názor.

AnnieR.
23.04.2021 5 z 5

První ze série.
Viděla jsem prvně seriál a ten mě donutil přečíst si knihu. A nelituji. Samozřejmě jsem byla hodně zaujatá seriálem. Ale kniha se mi líbila více.
Při čtení jsem si říkala, že nám toho Jane Austen hodně neřekla :D
Do jisté míry jsem chápala Simonovo jednání a do jisté míry jsem chápala i Daphne.
Čtení bylo příjemné, rychle to 'odsejpalo' a celkově se mi to moc líbilo.
Jednou se ke knize určitě vrátím.

Petass
23.04.2021 4 z 5

Červená knihovna, kvůli které jsem četla do čtyř do rána i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne. Dialogy nejsou úplně laciné, dokonce jsou příjemně vtipné. Velice mě baví Bridgertonovic rodina. Jsou uvolnění, vtipní a navzdory době svázané pravidly, v které žijí, jsou každý sám sebou a současně semknutou rodinou. Lady B je v knize naprosto skvělá vůdkyně klanu. Doporučím knihu i seriál. Každé ze zpracování má své pro i proti.

Sabča92
22.04.2021 3 z 5

První díl z této osmi dílné série je obrovskou romantickou oddechovkou, která se odehrává v dobách dávno minulých. Ovšem žádnou historickou přesnost nečekejte. Chcete-li si odpočinout a u knihy se zasnít, Bridgertonovi Vévoda a já je ta pravá volba. Kniha je poměrně krátká a soustřeďuje se čistě na vztah Daphne a Simona, pro ostatní postavy bude další prostor v dalších knihách. Prvních zhruba sto stránek jen poznáváme hrdiny a okolí, což bylo hodně pomalé. Po této části mě kniha bavila daleko víc, dokonce bych brala více stran. Daphne je velmi sympatická neznalá dívka, které štěstí přejete od první strany.
Autorce se rozhodně nedá upřít cit na psaní, její kniha se četla velmi dobře a rychle ubíhala. A to nemluvím o samotné atmosféře, kterou vzbudila. Pokud si chcete také knihu užít, nemějte od ní žádná velká očekávání. Já sama jsem si u čtení odpočinula, zasnila se a kniha mě pohladila po duši.

Luccinda
20.04.2021 3 z 5

Historická romance není žánr, který bych běžně vyhledávala, pokud pominu klasiku jako je Jane Austenová a podobně. Bridgertonovi jsou jako Pýcha a předsudek v moderním pojetí. Historickou přesnost v této sérii nehledejte a kvalitní příběh už vůbec ne. Ale víte co? Mně se to líbilo a vůbec se za to nestydím.

Největší předností této knihy je rozhodně čtivost. Já jsem se do příběhu začetla okamžitě. Bavilo mě sledovat rozvíjející se vztah Daphne a vévody z Hastingsu, i když je asi všem od začátku jasné, jak to skončí. Tady ale musím říct, že mě strašně vytáčelo chování obou postav. U Daphne nemůžu nezmínit jednu konkrétní scénu, která se odehrála, když se Simon opil. Kvůli spoilerům nemůžu naznačit nic víc (kdo četl, ví), ale to byl fakt hnus a Daphne kvůli tomu v mých očích klesla hodně hluboko.

Kromě hloupého a občas až nesnesitelného chování postav by se těch negativ na Bridgertonových dalo najít ještě spoustu, ale zároveň nemůžete od téhle knížky čekat zázraky. Pokud chcete u něčeho vypnout, zasmát se nad naivitou Daphne a obdivovat Simonovu mužnost a přitažlivost, směle do toho!

LucieT
20.04.2021 1 z 5

No nevím, jsem z toho taková rozladěná... čekala jsem prostě víc (ale možná už jenom nejsem cílovka na červenou knihovnu?!). Seriál jsem neviděla, nicméně od počátku byl konec tak zřejmý, až mě to prostě nebavilo.

Lucyk01
18.04.2021 3 z 5

Knihu jsem četla ve SČ, ale bohužel jsem dostala menší čtecí krizi, takže jsem ji četla 2 krát déle než jsem předpokládala. A to kniha má jenom 300 stránek.Ale uff, to bylo něco. Do knihy jsem se nedokázala začíst a ani do Dafne vcítit. Do knihy jsem se pustila díky seriál Bridgertonovi, který se mi líbil, ale bohužel musím oznámit, že seriál byl 100x lepší než kniha.Samozřejmě, že v knize byly pasáže, u kterých jsem se červenala, bylo mi trapně nebo jsem se smála, ale to bylo ojedinělé. Tohle bylo pro mě utrpení. Začátek byl vážně super, ale pak asi od 150 stránky jsem se do čtení nutila a to není nikdy dobré.Dále kniha je vypravována er-formou, což já nemám ráda, ale vím, že kniha jinak napsaná nemohla být.Charakteristika postav, zejména Simona, byla jiná než v seriálu. Simona jsem si představovala jako herce René-Jean Page, tak to mě trošku drželo při čtení Jinak v knize je popsán jinak Nechci knihu srovnávat se seriálem, ale některé scény v seriálu vůbec v knize nebyly a naopak. Každopádně já osobně knihu nedoporučuji, pokud jste viděli seriál a líbil se vám. Za mě to byl horší průměr a nemám v plánu knihu číst znovu a ani pokračovat v sérii. Nicméně každý má svůj názor a můj je bohužel negativní, ale pevně věřím, že se najde človíček, který si oblíbí celou knižní sérii i autorku. Ale nebojte u seriálu čekám na druhou sérii

lena.o.knihach
15.04.2021 4 z 5

Tohle bylo tak příjemné čtení!
Druhá část byla o trošičku slabší, ale to nic nemění na tom, že jsem si knihu užila. Četlo se to skvěle, bylo to vtipné a oblíbila jsem si i spoustu dalších postav a představovala jsem si pouze ty ze seriálu, protože Simona modroočka fakt nechci.
Všem romantickým duším Bridgertonovi doporučuji.

lofasovec
12.04.2021 2 z 5

Prenatální a bezsektorové příběhové mamoření bez špetky empaticko-destrukčních vniknutí.

Damonka12
10.04.2021 4 z 5

4,5 zkrácenina seriálu - hlavně o Dafne a Simonovi. Ale bylo to skvělé, oddechové a hlavně vtipné.

avalonek
09.04.2021 5 z 5

Krásné čtení,sice bylo trošku těžší představit si Simona,tak jak je popisován v knize po shlédnutí seriálu,ale nakonec to šlo a moc jsem si to užila.Těším se na další díly.

Knihomolka97
08.04.2021 5 z 5

Já za sebe teda musím říct, že se mi knížka líbila víc než seriál. Upřímně jsem to ani nečekala, a proto jsem opravdu velmi příjemně překvapená. Jen nutno říct, že seriál se dost liší, ale ve výsledku mi to vlastně ani nevadí. V průběhu čtení jsem přestala srovnávat a plně se soustředila na příběh, který se mi dostal do ruk.
Moc se mi líbilo seznámení Daphne se Simonem, od začátku to mezi nimi krásně jiskřilo. ❤ Taky musím říct, že knižní Daphne mi sedla víc než seriálová. :)
Krásná romantika, prostředí, sympatické postavy, vtipné situace, erotické části. Dávám plný počet

AndulinaU
06.04.2021 3 z 5

Samozřejmě jsem viděla jako první seriál. Překvapilo mě, že co se týče děje a postav, tak je seriál daleko obsáhlejší. Ale třeba zbytek děje najdu v jejich dalších knížkách? Je to naprosto typická červená knihovna. Nevidím v tom rozdíl mezi ostatním romantickým vrakem. Vlastně ani nevím, proč se mi ta knížka líbila a zhltla jsem ji na posezení, jestli je to tím, že jsem viděla i seriál, jinak opravdu nevím.

Murasaki
04.04.2021 5 z 5

Nebýt seriálu, který se mi moc líbil, nikdy bych se o knize nedozvěděla. A musím říct jedno. Kniha se mi libila ještě o něco více. Trochu mě mrzelo, že jsem si nemohla Simona a Daphne představit podle sebe, protože jsem měla v hlavě podobu ze seriálu, ale to nevadí. Kniha na mě působila více vtipněji a odlehčeněji než serial. A co na knihách opravdu miluji je to, že vidíme postavám do hlavy. Vidíme, co si myslí, celkově se o nich dozvíme více, než nám poví seriál. Kdo viděl seriál, tak mohu zaručit, že i přečíst si knížku stoji za to.

Acourtofbook
02.04.2021 3 z 5

Do téhle knihy jsem se pustila jenom kvůli tomu, že jsem jako spoustu dalších lidí byla nadšená ze seriálu na Netflixu, navíc se mi naskytla příležitost přečíst si to v angličtině, každopádně hned na úvod můžu říct, že seriál byla asi tak stokrát lepší. Kdybych předtím neviděla seriál, možná bych nebyla tak zklamaná, ale já jsem jeden z těch lidí, co se prostě tomu porovnání mezi knihou a filmem nebo seriálem nikdy neubrání.

Asi největším problémem téhle knihy je to, že se tam většinu času skoro nic neděje. Mám strach, že kdybych to nečetla v angličtině, která mě udržovala jakž tak v pozoru, měla bych celkem problémy u toho neusnout. První polovina knihy je akorát o tom, že Daphne a Simon přemýšlí nad tím, co by s tím druhým rádi dělali, jenomže nemůžou a ta druhá je hlavně plná sexu. Chápu, že se asi není čemu divit, když je to literatura určená pro ženy, ale pro mě bylo prostě vrcholem to, když byl v jedné scéně Simon opilý a Daphne ho vyloženě znásilnila. Daphne tady navíc většinu času (kromě tě jedné scény) působí jako naivní chudinka a Simon jako arogantní hňup, co neví, co chce. To v seriálu mi oba dva sedli o dost víc.

Seriál se sice z větší části drží knižní předlohy, ale zároveň jsem byla překvapená, kolik v něm toho bylo přidaného, každopádně se nemůžu zbavit pocitu, že celý příběh tak v tom Netflixovém zpracování působil o dost líp. Taky mi v knize dost chyběly všechny ty vedlejší linky, co najdeme právě v seriálu. Četla jsem vydání i s autorčiným takzvaným druhým epilogem, který byl sice milý, ale přišel mi spíš takový zbytečný, asi bych se bez něj obešla.

Abych však knížce jenom nekřivdila, tak musím uznat, že autorčin styl psaní je opravdu čtivý a možná, že i dalším dílům dám nakonec jednou šanci.

3⭐/5⭐ Jak říkám, seriál mi prostě přišel o dost lepší a z knížky jsem byla zklamaná. Za mě tedy spíš doporučuji to Netflixové zpracování.

EllD7
01.04.2021 2 z 5

Jako většina čtenářů zde, jsem se i já ke knížce dostala po zhlédnutí seriálu na Netflixu. Seriál mě nijak zvlášť nezaujal, avšak tato jeho knižní předloha se mi vesměs líbila. Postavy mi byly sympatičtější a dialogy mi přišly zajímavější, i když na můj vkus někdy příliš zdlouhavé. I přesto je knížka velmi čtivá. Jen škoda, že není propracovanější, oproti seriálu mi chybělo např. lepší vykreslení vztahů mezi Daphne a ostatními sourozenci.

Carol1122
30.03.2021 5 z 5

Téměř jako všichni ostatní, i já nejdříve viděla seriál a až později se dostala ke knížce. Vůbec toho nelituji, naopak! Kniha se četla sama, na můj vkus v některých částech až moc dlouhé dialogy, avšak popisy mě velice bavily a překvapovaly. Je škoda, že seriál byl více rozpracovaný, protože většinou to bývá naopak. Doufám, že se dostanu i k dalším dílům. Za mě jedna z nejlepších knih žánru historické červené knihovny.