Větrný mlýn

Větrný mlýn https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/148517/vetrny-mlyn-148517.jpg 3 5 2

Výbor z prozaické tvorby největšího současného španělského autora přináší tři romány (Rodina Pascuala Duarta, Nové příhody a nehody Lazarilla z Tormesu, Větrný mlýn) a šest novel a povídek (Klub mesiášů, Zavinilo to jaro,Četníkův zločin, Pouť, Santa Balbina 37, plyn v každém bytě, Nepochopený tvůrce Timoteo). Barvitá díla ztvárňují řadu zajímavých aspektů španělského života.... celý text

Literatura světová , Novely , Romány

Vydáno: , Odeon

Abroš
Abroš
29.02.2020 4 z 5

Výbor z díla autora.Většinou tragické příběhy,ale jsou místy podané,že se čtenář musí smát.Zvláštní popis samotného děje.Vůbec není špatný,ale je nezvyklý.Autor používá zajímavé humorné příměry,jaké jsem ještě neslyšel(ale dobře pobavil),např.hnutí mysli brzdí břicho a blízkost klacku popohání nohy.Děj se většinou odehrává kolem doby španělské občanské války.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
27.05.2019 3 z 5

Rodina Pascuala Duarta (novela cca 140 stran)
Příběh prostého venkovana, který vyrůstal v drsných podmínkách a to se také odrazilo na jeho životě. Román zajímavý a čtivý s drobnou výtkou. Autor prezentuje novelu jako zpověď prostého člověka, který se stěží naučil číst a psát, ale "jeho" literární styl je tak bohatý, že Cela zde předvádí svůj spisovatelský um, místo aby líčil děj jako jeho opravdový hrdina prostě a jednoduše. Není to tedy realisticky uvěřitelné, ale umělecky pěkné. 75%, 26. 5. 2019.

Nové příhody a nehody Lazarilla z Tormesu (novela cca 140 stran)
Neuvěřitelné vyprávění chlapce o jeho nejranějšího dětství až k dospělosti. Je to opravdu neuvěřitelné tlachání, ale někomu sedne, když má podobný smysl pro humor jako autor. Rozhodně psáno velmi čtivě a vytříbeně. 65%, 2. 6. 2019.

Klub mesiášů (povídka na pár stran)
Další tlachání nesmyslů, kterým se baví možná lidi v hospodě (což je i tento případ). Ani překvapivá pointa u mě nezabodovala. 50%, 2. 6. 2019.

Zavinilo to jaro (povídka na pár stran)
Neuvěřitelně zamotaný příběh, který má sice ambice pobavit, ale u mě se to moc nepovedlo. 50%, 2. 6. 2019.

Četníkův zločin (povídka 16 stran)
Z povídek první, která mě víc zaujala, možná tím, že je vážná (ty humorné mě moc neoslovily). 75%, 2. 6. 2019.

Pouť (povídka 18 stran)
Příběh rodinky, která se vypraví na pouť. Příběh, který je tuctový a kde autor zaujme spíš stylem a taky trochu tím, že se mu zde daří jít trochu do hloubky mezilidských vztahů. 65%, 2. 6. 2019.

Santa Balbina 37, plyn v každém bytě (povídka 42 stran)
Jednoduchý příběh, ale pěkně zpracovaný. 70%, 2. 6. 2019.

Nepochopený tvůrce Timoteo (povídka 54 stran)
Z prostředí Madridu střední vrstvy, má to spád a živost, humor. Povedené, 75%, 5. 6. 2019.

Větrný mlýn (novela 100 stran)
Umělecká slátanina, plácání páté přes deváté, neměl jsem sílu vnímat, kdo je kdo. 20%, 8. 6. 2019.

Celkově 60%, ale v případě Cely se to má tak, že některé čtenáře pravděpodobně nadchne, pro víc čtenářů ale bude spíš těžce uchopitelný. Konec konců také záleží na tom, co zrovna od něj čtete a v jakém jste rozpoložení. 9. 6. 2019.

španělská literatura výbor z díla

Camilo José Cela
španělská, 1916 - 2002