Vetřelec

Vetřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29261/vetrelec-29261.jpg 4 117 29

Richie1
19.04.2023 5 z 5

Hodně komentářů logicky porovnává knihu s filmem, a protože film byl skvělý, hodnotí knihu hůře. Ale já se oprostil od filmu (pokud to šlo) a přečetl knihu jako nezávislou novelu. Ano, je těžké nevidět v mysli filmové scény, ale přesto je možné si knihu vychutnat jako výborné hororové čtení o cizí predátorské bytosti z vesmíru. Novela je napsána parádně, má to spád, napětí, vykreslené postavy a prostředí ... užíval jsem si to stejně jako filmovou předlohu. 90%

Skallarix
05.02.2023 5 z 5

Vesmírná sci-fi hororová klasika. Sice se jedná o přepis scénáře do beletrické formy a příběh nikterak nerozvíjí oproti předloze, ale rozhodně stojí za přečtení.

iv.ča
03.12.2022 5 z 5

Miluju film, takže nemůžu nic jiného říct ani o knize. Super počin. Moc mě kniha bavila.

-miker-
28.09.2022 3 z 5

Po precitani je najlepsie pozriet si film, aby sa mysel zbavila horkej pachuti neosobneho prerozpravania pribehu, ktory pozny kazdy fanda naspamat ;)

shrebec
29.03.2022 4 z 5

Knihu jsem si vybral do čtenářské výzvy jako kniha co neobsahuje ve jméně písmeno A.
Skvělá horrorová sci-fi knížka, která i v knižním podání nezklamala a velmi mě bavila číst.
Má skvělou atmosféru, napínavé momenty a zkrátka je to téměř stejné jako film. Vlastně je to o tom že obchodní loď Nostromo, která míří z obchodních cest zpět na zemi i s pětičlennou posádkou, která ovšem byla probuzena dříve kvůli neznámému signálu z vzdálené planety. Posádka se rozhodla tento signál identifikovat a prozkoumat. Ovšem než se zjistilo co tento signál znamená bylo již pozdě... Až na jednu zápletku na konci se mi tato kniha velmi líbila a doporučil bych jí ostatním fanouškům vetřelce.

DarkAvenger
20.07.2021 5 z 5

Filmového Vetřelce miluji od mala a tak ani knižní přepis mě nezklamal. Oproti filmu jsou tu scény navíc. Doporučuji všem fandům sci-fi a Vetřelců.

aleza1
23.04.2021 4 z 5

Klasické jako úžasný kultovní film, velmi oblíbený. Velice dobře se četla.

TOMHORN
01.10.2020 4 z 5

V podstatě to samé co film, až na jednu epizodku před koncem. Ale četlo se to dobře.

HafanekBehanek
15.05.2020 5 z 5

Není nad klasiku!

bangee
03.02.2020 5 z 5

Na to, že filmové přepisy nemusím, tohle je bomba! Parádní atmosféra od začátku až do konce.

vencamf
16.05.2019 4 z 5

Kniha mě jen utvrdila v tom, jak geniální film Alien je. Máte chuť si to dát na jeden zátah a pak hned nastartovat televizi a přehrávač :-)

Ronnie68
16.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha ... úplně jsem se do děje dokázala vcítit ... bavilo mě to.

mulderka
20.02.2019 3 z 5

Tohle se zkušenému filmovému "přepisovateli" A.D. Fosterovi prostě nepovedlo. Rozvlečený, nesmyslně ukecaný úvod o ničem, charakteristiky postav ve mně příliš sympatií nevzbudily, dokonce jsem jim ani moc nefandila, jak byli všichni neslaní a nemastní. A ten "bonus" na závěr, který v původním sestřihu filmu nebyl - bez toho bych se taky obešla. Bác, a tajemství je v čudu.
Chvála všem bohům, že jsem napřed viděla ten úžasný, ikonický film. Ještě po X-tém zhlédnutí, i když dobře vím, co bude v jistém okamžiku následovat, stejně sebou pokaždé škubnu, až málem sletím z gauče ;-) Knížka mi akorát prošuměla před očima a žádnou větší emocionální reakci nespustila.
Suma sumárum, na existenci téhle knížky se budu snažit zapomenout a nadále si hodlám zvyšovat adrenalin pouze u obrazovky.
Proč přes všechny výhrady celé tři hvězdy? Protože mám velmi silný pocit, že za ten ubohý dojem, který ve mně přepis Vetřelce zanechal, může minimálně z poloviny mizerná úroveň překladu. A v tom je ADF skutečně nevinně. Jinak by to bylo za dvě.

Dera
17.09.2018 4 z 5

Podle stránkového rozsahu jsem čekal od začátku pořádné tempo děje, ale první polovina knihy byla kapánek nudnější. Filmové zpracování bylo natočeno dokonale, kniha mi připadá tak nějak odbytá. Přemýšlím, jestli vůbec jde tento příběh v knižní podobě vyjádřit lépe než ve filmové. Takřka nikdy není film stejně dobrý nebo dokonce lepší než kniha. Výjimka v tomto případě potvrzuje pravidlo.

frantisek8863
10.12.2017 4 z 5

Víceméně filmová klasika v psané podobě. Více jsem si užil filmové zpracování.

PeterSmith
25.09.2017 5 z 5

Film výborný a kniha k tomu doplnila nějaké detaily. Za mě velká spokojenost.

SmallLucia
12.09.2017 3 z 5

Úplně stejné jako film, mírně nudné.

Petroff
30.08.2017 4 z 5

Nikdy asi nepochopim, když se podle filmu napíše absolutně stejná kniha.

Juri81
23.08.2017 5 z 5

Knihou jsem dlouhá léta opovrhoval. Vyhýbal jsem se jí jako čert kříži. Příčila se mi už jen samotná představa její existence, stejně jako se upíru příčí samotná představa česneku. Ale všechny zábrany se jednou zlomí a ne jinak tomu bylo u mě. Nevěřil jsem, že kniha všemi směry prošpikovaného legendárního filmu může přinést na světlo něco nového, a přece je tomu pravda. Ten kdo tvrdí opak, buď nečetl knihu, nebo neviděl film. Psaná forma nám navíc dodá to, co nám vizuál nedá a film zase zobrazí to, co nám naše představa neumožní. Na jedné straně popsané pocity, které film nevyjádří a na druhé straně brilantní Jerryho hudba, která nám dodá strach a napětí. Jedno s druhým do sebe dokonale zapadá. Škoda jen, že se nám dnes celá legendary story hroutí z toho stejného pera, které ji vytvořilo.

Veliký pozdrav na závěr letí překladatelům, kteří za celou dobu knihy ani jednou nedokázali dobře vyskloňovat slovo konzole a název lodi Nostromo. Všechna čest pánové.

Diabel
20.08.2017 3 z 5

Hm, co říct na tuhle knihu. Ve své podstatě zbytečná kniha, která toho jako novelizace filmu o mnoho víc než legendární snímek Ridleyho Scotta nenabízí.
Nechápetej mě špatně, vetřelce naprosto zbožnuju a to celým svým srdcem, ale od tohohle přepisu jsem čekal nejspíš o něco více a s filmem se to nedá naprosto srovnávat. Knížka má svoje pro a proti, takže zkusím popsat, co se mi na tom líbilo a co ne.
Vetřelec se mi četl ze začátku do nějakých 40 stran dost špatně a knihu jsem odložil a po čase musel číst od znova a musím říct, že první půlka je víc nudná, jak ta druhá a ve filmu jsem s tímhle neměl vůbec problém. Druhá půlka je naštěstí lepší, a to znatelně. Některé scény už dosahují kvalit filmu, leč nepřekonají ho.
Autor se v knize více zaměřil i na popisy technologie, ale působilo to na mě dojmem, že tomu ani on sám pořádně nerozumí. Úplně mi to tam nesedělo. Pokud jste viděli film, můžete srovnávat. Zde je velkou výhodou, že v psané formě se dozvíte více detailů. Autor čtenáře více seznámil s jednotlivými osobnostmi lidí v posádce, což mě potěšilo. V tom je kniha famózní.
Nejvíc zamrzí určité anatomické nesrovnalosti u vetřelce a taky nevyužitý potenciál. Hodně událostí, které se stali ve filmu, jsou zde udělané jinak. Některé si protiřečí, škoda. Rozhodně si příběh zasluhuje daleko kvalitnější zpracování. Fosterův vypravěčský talent stojí za pendrek. Jde skutečně jen o slabší přepsání scénáře.

Moje hodnocení 5/10