Vetřelec

Přepis scénáře slavného sci-fi filmu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29261/vetrelec-29261.jpg 4.376

Alien (1979)

Horory, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Dera

Podle stránkového rozsahu jsem čekal od začátku pořádné tempo děje, ale první polovina knihy byla kapánek nudnější. Filmové zpracování bylo natočeno dokonale, kniha mi připadá tak nějak odbytá. Přemýšlím, jestli vůbec jde tento příběh v knižní podobě vyjádřit lépe než ve filmové. Takřka nikdy není film stejně dobrý nebo dokonce lepší než kniha. Výjimka v tomto případě potvrzuje pravidlo.

frantisek8863
10.12.2017

Víceméně filmová klasika v psané podobě. Více jsem si užil filmové zpracování.

PeterSmith
25.09.2017

Film výborný a kniha k tomu doplnila nějaké detaily. Za mě velká spokojenost.

SmallLucia
12.09.2017

Úplně stejné jako film, mírně nudné.

Petroff
30.08.2017

Nikdy asi nepochopim, když se podle filmu napíše absolutně stejná kniha.

Juri81
23.08.2017

Knihou jsem dlouhá léta opovrhoval. Vyhýbal jsem se jí jako čert kříži. Příčila se mi už jen samotná představa její existence, stejně jako se upíru příčí samotná představa česneku. Ale všechny zábrany se jednou zlomí a ne jinak tomu bylo u mě. Nevěřil jsem, že kniha všemi směry prošpikovaného legendárního filmu může přinést na světlo něco nového, a přece je tomu pravda. Ten kdo tvrdí opak, buď nečetl knihu, nebo neviděl film. Psaná forma nám navíc dodá to, co nám vizuál nedá a film zase zobrazí to, co nám naše představa neumožní. Na jedné straně popsané pocity, které film nevyjádří a na druhé straně brilantní Jerryho hudba, která nám dodá strach a napětí. Jedno s druhým do sebe dokonale zapadá. Škoda jen, že se nám dnes celá legendary story hroutí z toho stejného pera, které ji vytvořilo.

Veliký pozdrav na závěr letí překladatelům, kteří za celou dobu knihy ani jednou nedokázali dobře vyskloňovat slovo konzole a název lodi Nostromo. Všechna čest pánové.

Diabel
20.08.2017

Hm, co říct na tuhle knihu. Ve své podstatě zbytečná kniha, která toho jako novelizace filmu o mnoho víc než legendární snímek Ridleyho Scotta nenabízí.
Nechápetej mě špatně, vetřelce naprosto zbožnuju a to celým svým srdcem, ale od tohohle přepisu jsem čekal nejspíš o něco více a s filmem se to nedá naprosto srovnávat. Knížka má svoje pro a proti, takže zkusím popsat, co se mi na tom líbilo a co ne.
Vetřelec se mi četl ze začátku do nějakých 40 stran dost špatně a knihu jsem odložil a po čase musel číst od znova a musím říct, že první půlka je víc nudná, jak ta druhá a ve filmu jsem s tímhle neměl vůbec problém. Druhá půlka je naštěstí lepší, a to znatelně. Některé scény už dosahují kvalit filmu, leč nepřekonají ho.
Autor se v knize více zaměřil i na popisy technologie, ale působilo to na mě dojmem, že tomu ani on sám pořádně nerozumí. Úplně mi to tam nesedělo. Pokud jste viděli film, můžete srovnávat. Zde je velkou výhodou, že v psané formě se dozvíte více detailů. Autor čtenáře více seznámil s jednotlivými osobnostmi lidí v posádce, což mě potěšilo. V tom je kniha famózní.
Nejvíc zamrzí určité anatomické nesrovnalosti u vetřelce a taky nevyužitý potenciál. Hodně událostí, které se stali ve filmu, jsou zde udělané jinak. Některé si protiřečí, škoda. Rozhodně si příběh zasluhuje daleko kvalitnější zpracování. Fosterův vypravěčský talent stojí za pendrek. Jde skutečně jen o slabší přepsání scénáře.

Moje hodnocení 7/10

čuřil
18.11.2016

Čekal jsem trošku více rozšířenou a propracovanější verzi oproti filmu, ale i tak to bylo povedené. Ale film byl první takže spíš vyhrála v hodnocení tentokráte filmová verze.

Rawar
21.10.2016

Ta klaustrofobická atmosféra, kterou známe z filmu, tady nebyla tak silná, pocit bezmoci takřka stejný, snad jen lehce méně intenzivnější. A skličující hrůza se tady servírovala trochu jinak, decentněji. Přesto stojí za to si jí přečíst, nemůžem srovnávat nejlepší sci fi filmové dílo s doprovodnou knihou, ale i tak je napsána důstojně a člověk si na těch několika málo stránkách rád připomene, jaké to tenkrát na té monstrózní lodi muselo být

Predator666
03.02.2016

Klasika, která předznamenala legendu zvanou Vetřelec. Velmi napjaté, krvavé, akční a hororové.

Terva
08.11.2015

Kdo viděl film, nepoznal pocity a myšlenky hlavních aktérů. Tento příběh mu to umožňuje. Je to vlastně perfektní myšlenka, napsat knihu podle filmu a obohatit jí o to podstatné, o to, aby divák mohl číst strach a beznaděj, čímž se umocnilo kouzlo celého příběhu. Je to horor a tak se to taky jako horor musí chovat. Ve Vesmíru nikdo neuslyší váš křik, ale v knize si ho můžete přečíst.

Ivan Kučera
01.12.2014

Nejde o knihu, na základe ktorej vznikol film. Nie. Ide o prípad, kedy bol film taký úspešný, že sa na ňom niektorí ľudia pokúsili zarobiť ako sa len dalo. Vrátane knihy. Čiže zadaptovali film pre literárne potreby. Alan Dean Foster následne to isté urobil s dvojkou - Votrelcami. Ako tí, aj "jednotka" vznikla nielen podľa filmu, ale zároveň podľa "pôvodného" scenára. Aký je v tom rozdiel? Taký, že knižka tým pádom obsahuje aj niektoré "bonusové" scény, ktoré sa do filmu mali dostať, ale nakoniec sa z "nejakého" dôvodu nedostali. Napríklad vo Votrelcoch-knihe ste mohli naraziť na scénu, v ktorej mariňáci proti Alienom postavili automatické guľomety na nožičkách reagujúce na pohyb. Avšak vo filme to nebolo (až v rozšírenej režisérskej verzii, ale to je iný príbeh). No a to isté platí o Votrelcovi. Pre mňa je to len pokus o ďalšie podojenie úspešnej komerčnej kravy. Ale na jedno prečítanie fajn.

pablovendat
17.11.2014

Film je dobrý, ale knížka je knížka

tomkoutsky
29.07.2014

Samozřejmě jsem film několikrát viděl a je super, ale knihu jsem chtěl stejně přečíst. Detaily, pocity, lepší rozvinutí a vysvětlení chování postav ve filmu chybí, proto dávám knize plný počet :-)

hromis666
23.09.2013

Pro me mile prekvapeni, lepsi nez film. Dokonale to popisuje psychologii postav, ktera mi schazela ve filmu. film se spise soustredil na chovani druziny. Kniha jde do nitra kazde postavy

Enehy
08.07.2013

Trochu hůř se mi to ze začátku četlo. Nevím, jestli to bylo překladem, ale přišlo mi, že některá slova do sci-fi příběhu, který by měl mít rychlý spád, neseděla. Nicméně zásadní scény byly skvěle popsány a kniha se dá jako bonbon vycucat na jeden zátah :-) ... ale i tak potvrzuje pravidlo, že co je dříve, to je kvalitnější.