Vest pocket revue

Vest pocket revue https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163267/vest-pocket-revue-YG8-163267.jpg 3 36 1

1amu
12.07.2020 4 z 5

První chyba je hned obálka . Fotografie je ze hry Líčení se odročuje. V upraveném vydání je již opraveno, včetně "úděsného líčení" obou hlavních protagonistů, kteří si zvolili jména podle svých dívek. Ruka z franc. maine a Houska podle jména budoucí paní Zdeničky Houskové-Werichové. Chlapci pojali své první představení jako holou recesi, což se jim zdařilo. Premiéra se konala 19.4.1927 a nikdo nečekal (zejména autoři), že by mohla dosáhnout 208 repríz !
Je pochopitelné, že oslovila zejména tehdejší mladou generaci a mnoho úsloví doslova zlidovělo (Že by Alois Jirásek ? To se mi líbí nejvíce). Samozřejmě nikdo netušil, že za pár roků bude Osvobozené divadlo V+W s J.Ježkem vždy vyprodané.
O 7 měsíců po premiéře představení - se na hru přišel podívat přední komentátor Lidových novin a zakladatel kabaretu Červená sedma Eduard Bass. Jednak byl o 17 let starší než hlavní protagonisté a také ctil úplně jiný druh zábavy. Nebylo divu, že "Vestpoketku", jak se po Praze tenkrát říkalo, doslova znectil.
Ovšem ukázalo se, že V+W si již podchytili úplně jiný okruh diváků a i přes další svízelné pokračování, ale zejména angažováním geniálního hudebníka J.Ježka,měli doslova za pouhé 3 roky "vystaráno".

Autoři knihy

Jan Werich
česká, 1905 - 1980
Jiří Voskovec (p)
česká, 1905 - 1981

Kniha Vest pocket revue je v