Vesnický lékař

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román předního nizozemského spisovatele meziválečného údobí, se skládá ze dvou částí, (Tři bratři a Ves u řeky), které jsou spojené společným prostředím a společnými postavami hrdinů. Představují volně na sebe navazující obrázky ze všedního života venkovských prosťáčků i chytráků, chudáků i boháčů. Výraznou úlohu hraje v obou dílech holandská příroda, zejména pak proměnlivá krajina kolem mohutného toku Maasy. V první části je středem románu vesnický lékař van Taeke, velmi osobitá, rázovitá postava, silák, obětavý lékař a ošetřovatel nemocných. Podivín nejen pro svůj svérázný přístup k životu, ale i pro stejně svérázný přístup k pacientům, obyvatelům nizozemského venkova. Ve druhé části sleduje autor tuto postavu a také vypráví o životě jeho tří synů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83338/big_vesnicky-lekar-6EG-83338.jpg 4.416
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Dorp aan de rivier, 1936


více info...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Vesnický lékař

JankoStirbey
22.12.2020

Vidiecky lekár, presne o tom je prvá časť, resp. dielo Dedina pri rieke. Príbeh nanajvýš svojského no ľudského a hlavne spravodlivého vidieckeho doktora. Čím by ma mohla prekvapiť druhá časť Traja bratia? Traja bratia nie sú plynúcim príbehom jednej postavy, čo naznačuje už samotný názov, ale príbehmi o životných osudoch viacerých osôb, ktoré sa v určitých okamihoch stretávajú a zas rozbiehajú. Aj napriek zdanlivej roztrieštenosti sú Traja bratia rovnako krásnym dielom a trúfam si povedať, že majú v sebe viac "života" a krásy ako Dedina pri rieke.

Dada077
22.04.2020

Nádherná kniha, v ktorej každá z desiatok postáv má svoj viac, či menej šťastný príbeh. Rodinná sága frízskych lekárov, drsných, ale spravodlivých, nemilosrdných, až na škodu sebe samým, ale držiacich slovo. Odložila som všetky rozčítané knihy a pohrúžila som sa úplne do tejto jednej, vychutnávala som si ju po kúskoch, odstavcoch a stránkach. Napísaná je starším štýlom (pochopiteľne, vzhľadom k roku vydania), ale v mojich očiach jej to nič neubralo na pútavosti, čitateľnosti.
"Tjerk van Taeke bol šikovný doktor pri pôrodoch, aj pri veľmi ťažkých pôrodoch, a nevyšmyklo sa mu nijaké dieťa, mohlo byť hocijako obrátené alebo spriečené, nijaká rodička sa cez jeho ruky neprešmykla do smrti. A koľko len tých detí priniesol na svet celom šírom okolí, na poldroch a pozdĺž hrádze rieky Maasy. "


esma
22.12.2019

Tuto knížku mám v hlavě od doby, co jsem ji četla prvně a to už je dávno. Jde vlastně o knížky dvě a jsou chronologicky velmi zajímavě poskládané, není zde mnoho dialogů a autor opakováním děje přes další postavy dodává všemu zajímavou hloubku. Příběh rodiny nezávislých, hrdých a výjimečných frízských lékařů : od nejstaršího Frisa van Taekea přes životní cesty jeho synů a vnuků (všichni jsou lékaři) se vplétá do bohatě popisovaného prostředí řeky Mázy. Barevný otisk každého ročního období, příběhy z mlýnů, lov zajíců, dennodenní život jeho obyvatel proměňuje Coolen na čtivý, poetický román z doby, která už je minulostí, jen člověk zůstává stejný...
Osobně v Holandsku vyhledávám spíše města a muzea, nikdy bych nevěřila, že to placaté nizozemí může vyvolat tolik dojmů (a slz). Doporučuji.

mgeisselreiter
22.04.2017

Typ knihy, která zdánlivě není ničím zvláštní ani výjimečná, ale dokáže poutavě líčit obyčejné lidské příběhy. Kniha, kterou když jsem vzal do ruky a začal číst, nechtělo se mi skončit (u jiných knih naopak se mi často nechce pokračovat). Váhal jsem mezi 4 a 5*, při 90% se přikloním k 5*, 21.4.2017.