Vesnický lékař

Vesnický lékař https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231522/bmid_vesnicky-lekar-ATL-231522.jpg 4 16 4

Román se skládá ze dvou částí : Ves u řeky a Tři bratři.V první části je středem románu doktor van Tacke,podivín,silák,obětavý lékař a ošetřovatel nemocných.V druhé části sleduje autor tuto postavu a také vypráví o životě jeho tří synů.

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

Dorp aan de rivier , 1936

JankoStirbey
JankoStirbey
22.12.2020 5 z 5

Vidiecky lekár, presne o tom je prvá časť, resp. dielo Dedina pri rieke. Príbeh nanajvýš svojského no ľudského a hlavne spravodlivého vidieckeho doktora. Čím by ma mohla prekvapiť druhá časť Traja bratia? Traja bratia nie sú plynúcim príbehom jednej postavy, čo naznačuje už samotný názov, ale príbehmi o životných osudoch viacerých osôb, ktoré sa v určitých okamihoch stretávajú a zas rozbiehajú. Aj napriek zdanlivej roztrieštenosti sú Traja bratia rovnako krásnym dielom a trúfam si povedať, že majú v sebe viac "života" a krásy ako Dedina pri rieke.

Dada077
Dada077
22.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha, v ktorej každá z desiatok postáv má svoj viac, či menej šťastný príbeh. Rodinná sága frízskych lekárov, drsných, ale spravodlivých, nemilosrdných, až na škodu sebe samým, ale držiacich slovo. Odložila som všetky rozčítané knihy a pohrúžila som sa úplne do tejto jednej, vychutnávala som si ju po kúskoch, odstavcoch a stránkach. Napísaná je starším štýlom (pochopiteľne, vzhľadom k roku vydania), ale v mojich očiach jej to nič neubralo na pútavosti, čitateľnosti.
"Tjerk van Taeke bol šikovný doktor pri pôrodoch, aj pri veľmi ťažkých pôrodoch, a nevyšmyklo sa mu nijaké dieťa, mohlo byť hocijako obrátené alebo spriečené, nijaká rodička sa cez jeho ruky neprešmykla do smrti. A koľko len tých detí priniesol na svet celom šírom okolí, na poldroch a pozdĺž hrádze rieky Maasy. "

esma
esma
22.12.2019 5 z 5

Tuto knížku mám v hlavě od doby, co jsem ji četla prvně a to už je dávno. Jde vlastně o knížky dvě a jsou chronologicky velmi zajímavě poskládané, není zde mnoho dialogů a autor opakováním děje přes další postavy dodává všemu zajímavou hloubku. Příběh rodiny nezávislých, hrdých a výjimečných frízských lékařů : od nejstaršího Frisa van Taekea přes životní cesty jeho synů a vnuků (všichni jsou lékaři) se vplétá do bohatě popisovaného prostředí řeky Mázy. Barevný otisk každého ročního období, příběhy z mlýnů, lov zajíců, dennodenní život jeho obyvatel proměňuje Coolen na čtivý, poetický román z doby, která už je minulostí, jen člověk zůstává stejný...
Osobně v Holandsku vyhledávám spíše města a muzea, nikdy bych nevěřila, že to placaté nizozemí může vyvolat tolik dojmů (a slz). Doporučuji.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
22.04.2017 5 z 5

Typ knihy, která zdánlivě není ničím zvláštní ani výjimečná, ale dokáže poutavě líčit obyčejné lidské příběhy. Kniha, kterou když jsem vzal do ruky a začal číst, nechtělo se mi skončit (u jiných knih naopak se mi často nechce pokračovat). Váhal jsem mezi 4 a 5*, při 90% se přikloním k 5*, 21.4.2017.